1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Dikkat Dağınıklığı Nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Dikkat dağınıklığı aşırı stres, çok çalışma, zihnin meşgul olması nedeniyle zaman zaman pek çok insanda normal olarak görülebilmektedir. Stresi azaltmak, çalışma temposunu düşürmek ve zihni meşgul eden sorunların çözülmesiyle birlikte kişi eski konsantrasyonunu sağlayabilir. Bunun dışında ruhsal bir rahatsızlık olarak ADHD (erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) kişinin koşullarından bağımsız olarak dikkatinin dağınık olmasına neden olabilir. Tedavisinde ilaçlar, terapi, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gibi yöntemler birlikte ya da ayrı ayrı kullanılabilir.

  < Konu Resmi..>
  Teşhis: Dikkat dağınıklığı diğer pek çok ruhsal sorunda olduğu gibi normal yaşamda kolay fark edilmeyen belirtilere sahip olmakla birlikte bir uzman tarafından kısa sürede teşhis edilebilir. Bazı durumlarda ise kendisinde dikkat eksikliği olduğunun farkında olmayan hasta depresyon, kaygı veya bağımlılık nedeniyle bir uzman kontrolüne gidebilir ve tüm bunların nedeni dikkat eksikliği bozukluğu çıkabilir.

  Yetişkinlerde görülen dikkat eksikliği çocukluk döneminde yaşanan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna dayanmaktadır. Kişinin geçmişi sözlü olarak araştırılır ve tıbbi kayıtlar kontrol edilir. Uzman öğrenme güçlüğü, anksiyete veya duygusal bozukluklar gibi diğer problemlerin bulunup bulunmadığını kontrol eder. Bunun için fizik muayenenin yanı sıra her zamanki psikolojik testler kullanılabilir.  Tedavi: Yetişkinlerde dikkat eksikliği bozukluğu tedavisinde ilk yöntem olarak aynı çocuklarda olduğu gibi ilaç kullanılabilir. Uyarıcı özelliği bulunan ilaçların yanı sıra antidepresanlar ile beyin kimyasalları olan dopamin ve norepinefrin salgılanması hedeflenebilir. İlaçların efektleri çocuklarda ve yetişkinlerde farklı olabilir. Başka bir rahatsızlık nedeniyle düzenli olarak kullanılan ilaçların dikkat eksikliği için kullanılan ilaçlar ile etkileşimleri göz önünde bulundurulmalıdır.

  Tedavi için kişinin eğitimi ve psikoterapiden yararlanılabilir. Hastalık hakkında daha çok bilgi edinmek, belirtilerinin farkında olmak kişiyi olumlu yönde etkileyecek ve hastalık üzerinde kontrol sağlamasını kolaylaştıracaktır. Hastanın yapması gereken aktivitelerin detaylı olarak yer aldığı günlük, haftalık ve aylık takvimler tedaviye yardım amacıyla kullanılabilir. Bu tip düzenlemeler dağınıklığı azaltır ve dikkatin yoğunlaşmasını sağlar.

  Psikoterapi ise dikkat eksikliği bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan davranışların tanımlanması ve anlaşılması için kullanılabilir. Bu kişinin sosyal çevresiyle olan ilişkisini geliştirmeye, eşi ve ailesiyle ilgili iletişim sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir.

  Dikkat eksikliği bulunan ve tedavinin farklı aşamalarını yaşayan hastaların oluşturduğu destek grupları kişinin kendini yalnız hissetmesini ve toplumdan soyutlanmasını engelleyebilir. Destek gruplarında hastalığın getirdiği olumsuzluklarla baş etme yöntemleri, belirtilerin günlük yaşama etkisi gibi konularda yapılan paylaşımlar günlük yaşamı düzenlemeye yardımcı olabilmektedir.
   
Dikkat Dağınıklığı Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Biberon çürüğü"ne dikkat

  "Biberon çürüğü"ne dikkat

  Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürü Diş Tabibi Nagihan Bedir çocuğunuzda "biberon çürüğü" oluşmaması için öneriyor... Bebeklerin dişlerinin ilk çıktıklarında anne tarafından bir bez yardımıyla bebeğin dişlerini temizlemesi ve o şekilde uyutması gerektiğini belirten uzmanlar, bebek uyurken biberona veya yalancı emziğe bal pekmez koyup vermenin yanlış olduğunu,...
 2. Dağınıklık

  Dağınıklık

  Her türlü düzensizlik kafa ve gönül dağınıklığına, işleri aceleye getirmeye, Dağınık şeyleri ( iş vs.) topladığını ve dünyalık elde ettiğini görmek işin noksanlaşmasına delalet eder.Her türlü düzensizlik kafa ve gönül dağınıklığına, işleri aceleye getirmeye, Dağınık şeyleri ( iş vs.) topladığını ve dünyalık elde ettiğini görmek işin noksanlaşmasına delalet eder.
 3. ÖSS OKS ve Benzeri Sınavlarda Dikkat Dağınıklığını Önlemenin Yolları

  ÖSS OKS ve Benzeri Sınavlarda Dikkat Dağınıklığını Önlemenin Yolları

  Üniversiteye öğrenci seçme sınavı 180 sorudan oluşan 3 saatlik bir sınavdır.Üniversite sınavına giren öğrenci hem sayısı sürekli olarak artan 1-1,5-2..milyon öğrenci ile hem de 180 dakikayla yarışmak zorundadır.Ancak öğrencinin üç saat boyunca aralıksız aynı performansta soru çözmesi mümkün değildir.İnsan beyninin yapısı gereği en geç yarım saat sonra öğrencinin dikkati dağılmaya...
 4. Ergenlik Döneminde Dikkat Dağınıklığı

  Ergenlik Döneminde Dikkat Dağınıklığı

  ergenlikte anksiyete yetişkinlerde dikkat dağınıklığı ergenlerde dikkat dağınıklığı yetişkinlerde tedavisi için bitkiler Pediatristler, ergenlerde artan şekilde DEHB tanı ve tedavisiyle karşılaşmaktadır. "DEHB olan çocukların bu sorunlarını ergenliğe taşıdığına" dair görüşün artan gittikçe taraftarı vardır. Bu yazıda ergenlikteki DEHBnda yaygın gözlenen sorunlardan bahsedilmesi...
 5. Dikkat eksikliği dikkat dağınıklığı acaba nasıl anlaşılır?

  Dikkat eksikliği dikkat dağınıklığı acaba nasıl anlaşılır?

  Merhaba. Çocuklarda olan dikkat dağınıklığı dikkat eksikliği problemi nasıl anlaşılır? Çocuğumda olduğunu düşünüyorum ama yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim..

Sayfayı Paylaş