Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Dikkat! Her An Yaz Nezlesine Yakalanabilirsiniz !

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  yaz nezlesi yaz nezlesi tedavisi
  yaz nezlesi nedir  Sevgili melekler, bu sıcak havada etrafınızda hapşıran burnu akan insanlar görürseniz şaşırmayın çünkü yaz nezlesi diye birşey var :) Dünyada ki iklim değişiklikleri sebebiyle sıcaklık farklılıklarının polenlerde ki alerjen etkileri artırmasıyla meydana gelen yaz nezlesi tedavisi ve yakalanmamak için neler yapılması gerektiği konusunda ki bilgileri Prof.Dr.Elif Dağlı'dan alıyoruz :)

  < Konu Resmi..>  Alerjik nezlenin genellikle nisan-temmuz ayları arasında havada yoğun bulunan ot, ağaç polenleri ve küf mantarları ile oluştuğunu, bununla birlikte küresel iklim değişikliğinin alerjenlerin sayısında ve mevsiminde değişiklik yaptığına dair bilimsel verilerin arttığını belirten Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, bazı bilimsel araştırmalara göre iklim değişikliği ile polen zamanının erken başladığını ve geç bittiğini öne sürüyor. Prof. Dr. Dağlı, yaz nezlesi hakkında şu bilgileri veriyor:

  "Sanayi çağı öncesi atmosferik karbondioksit ve sıcaklık şartlarına göre, bugün bitkilerin daha yoğun polen ürettikleri saptandı. Sonuçta atmosferik polen konsantrasyonu artmış bulunuyor. Bazı bilimsel araştırmalar iklim değişikliği ile polen zamanının erken başladığını ve geç bittiğini öne sürüyor. Polenin havada bulunma süresi sıcaklık ve karbondioksit artışı ile birlikte uzamıştır.

  Karbondioksit ve sıcaklık artışı polenlerin alerjenik etkisini artırdığını gösteriyor. Küf mantarlarının da polenler gibi atmosferde kaldığı aylar uzadı. Bütün bu alerjik hastalıkları artıran etkenlere karşı küresel iklim değişikliğini durduracak sözleşme ve kanunları benimsemek, uygun bitki dikimi ve bina yapımını doğru planlamak, havadaki alerjenleri ölçmek ve tahminlerde bulunmak, halk sağlığı açısından giderek önem kazanıyor.

  Bu nezle alerjik mi yoksa soğuk algınlığı mı?
  Alerjik nezlede hapşırık, burunda dolgunluk ve tıkanıklık hissi gibi belirtiler olur. Bu belirtilerin hepsi virüslerin yol açtığı üst solunum yolu enfeksiyonlarında da olabilir. Soğuk algınlığı kışları daha sık olmakla beraber ilkbahar ve yaz aylarında da görülebilir. Her yıl aynı zamanda bulguların başlaması daha çok alerjik nezleyi düşündürür. Soğuk algınlığı 5-7 gün içinde geçerken haftalar veya aylar süren bulgular daha çok alerjiyi işaret eder. Polen ve küflerin havada azalması sırasında bulguların kaybolması ve sonra tekrar başlaması aralıklı gelen başka hastalıklar olarak yorumlanabilir. Aralıklı sık tekrar eden veya uzun süren belirtiler alerjik hastalığı akla getirmelidir.

  Soğuk algınlığı ile alerjik nezle arasındaki farkı anlamamız için ipuçları

  Soğuk algınlığı mevsimi: Sonbahar, kış
  Alerjik nezle mevsimi: İlkbahar, yaz

  Soğuk algınlığı süresi: 5-10 gün
  Alerjik nezle süresi: Haftalar-aylar

  Soğuk algınlığında ateş: Nadir
  Alerjik nezlede ateş: Hiçbir zaman

  Soğuk algınlığında öksürük: Sık
  Alerjik nezlede öksürük: Bazen

  Soğuk algınlığında boğaz ağrısı: Sık
  Alerjik nezlede boğaz ağrısı: Bazen

  Soğuk algınlığında burun, göz yanması, kaşınması: Nadir
  Alerjik nezlede burun, göz yanması, kaşınması: Sık

  Soğuk algınlığında yorgunluk, halsizlik: Sık
  Alerjik nezlede yorgunluk, halsizlik: Bazen

  Soğuk algınlığında genel ağrılar: Bazen
  Alerjik nezlede genel ağrılar: Nadir


  Alerjik nezle dünya nüfusunun yüzde 10’unu ilgilendiren, birlikte olabildiği astım, sinüzit, otit, polip gibi hastalıklarla yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen bir klinik durumdur. Yıl boyu görülen nezlede daha çok ev tozu sorumluyken, mevsimsel alerjik nezlede daha çok polen ve küf mantarları hassasiyeti söz konusudur. Ev tozu akarları rutubet ve sıcakta çoğalır, havalandırma sistemleri içinde birikir ve çalıştırıldığı zaman alerjen olan akar proteini yoğun olarak üflenmiş olur, ağır alerjik belirtiler ortaya çıkabilir. Havalandırma mekanizmaları çalıştırılmaya başlamadan önce mutlaka yıllık temizlemeden geçmelidir.”


   
Dikkat! Her An Yaz Nezlesine Yakalanabilirsiniz ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. AMAN dikkat cilt kanseri her an kapımızda

  AMAN dikkat cilt kanseri her an kapımızda

  cilt kanseri resimleri deri kanseri resimleri cilt resim deri görüntüleri görüntüleri Cilt kanserleri ve benler son 20 yılda bir önceki yıla göre yüzde dört oranında artış gösteriyor. Bu artışı, durdurmak mümkün olmasa bile, erken teşhis ve güneşe olabildiğince az maruz kalmak, hastalığa yakalanma riskini minimuma indiriyor. Cilt kanserleri neden oluşur, daha çok vücudun hangi kısımlarında...
 2. Diş Eti Hastaliğina Her Yaştan Kadin Yakalanabilir!

  Diş Eti Hastaliğina Her Yaştan Kadin Yakalanabilir!

  Diş eti hastalığı sadece yaşı ilerlemiş kadınları ilgilendiren bir rahatsızlık değildir. Bu konuyla ilgili Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı'ndan Diş Hekimi Mehmet Z. Kazandı diş eti hastalığının özellikle doğum kontrol hapları kullanan genç kadınları da etkileyebileceğini belirtiyor. Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı'ndan Diş Hekimi Mehmet Z. Kazandı "Genç kadınlar, diş eti rahatsızlığının...
 3. Bahar nezlesine dikkat!

  Bahar nezlesine dikkat!

  Adana Maya Göz Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Adil Tekin, ilkbaharın gelmesiyle birlikte polenlerin yol açtığı bahar nezlesine dikkati çekti. Bahar nezlesinin gözde tatlı bir kaşıntıya neden olduğunu, hastalar için asıl büyük tehlikenin de bu noktada başladığını kaydeden Dr. Adil Tekin, “Bahar nezlesi, alerjinin tam hastalıklı şeklidir. Toplum olarak bu rahatsızlık fazla...
 4. Gebelik Nezlesine Dikkat Edin !

  Gebelik Nezlesine Dikkat Edin !

  Bu konu; gebelik nezlesi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, gebelik dönemi kadınların hem psikolojik hem de fizyolojik olarak çeşitli değişimler geçirdiği hassas bir dönemdir. Hem annenin kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığını düşünmesi gereken bu dönemde gebelik nezlesi denilen rahatsızlığa da rastlanabilir. Biz bu sayfamızda sizlere gebelik nezlesi hakkında bilgiler vermek...

Sayfayı Paylaş