Etiketler:
 1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Dikkat!! Meleklere Özel Hamilelik Öncesi Bakımla İlgili Öğütler Burada;

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  gebelik öncesi bakım,gebelik öncesi hazırlık,
  Meleklere hamilelik öncesi bakımla ilgili bir kaç öğüt dikkate alınması gerekir neler yapılması gerekiyormuş sırasıyla bir göz atın ve fazla geç kalmadan uygulayamaya başlayın derim.Hem sizin için hemde ileride doğacak bebeğiniz için önemli bir konu;

  [​IMG]

  Çocuk sahibi olmayı tasarladığınız dönemden en az 6 ay yada altı ay nce önereceğimiz programı uygulamaya başlayın:


  Erkekler için yapılması gerekenler:
  Sigarayı bırakın ya da azaltın
  Beslenme tarzınızı düzeltin
  Bütünleyici besin maddeleri alın


  Kadınlar için yapılması gerekenler:
  Sigarayı bırakın
  Alkolü bırakın
  Beslenme tarzınızı düzeltin
  Bütünleyici besin maddeleri alın
  Doğum kontrol haplarını bırakın
  Besin alerjiniz olup olmadığını araştırın
  Kızamıkçık testi
  Zehirli maden testi yaptırın
  Herhangi bir sağlık sorununuz varsa çözün
  Zorunlu değilse tüm ilaçları bırakın.

  Beslenme tarzınızı düzeltme ( kadınlar ve erkekler için) :

  Arıtılmış karbonhidratları,işlem görmüş yiyecekleri ve içinde yapay katkı maddeleri bulunan yiyecekleri yemeyin,


  Yeterli miktarda protein yiyin
  Bol bol taze meyve,sebze (özellikle koyu yeşil,yapraklı sebzeler) ve zarı
  çıkarılmamış tahıl yiyin
  çayı,kahveyi bırakın
  Düzgün aralıklarla beden hareketleri yapın
  Stresten kaçınmaya çalışın

  GEBELİK VE EMZİRME


  Gebelik sırasında psikolojik değişikliler ve metabolizma değişiklikleri ortaya çıkar ve gerek gebeliğin normal gelişmesinde,gerekse anne ve çocuğun sağlığında beslenme büyük rol oynar.Gebe hanımlar şunu unutmasınlar ki,çoğu gebeliklerin sonunda sağlıklı,normal bebekler doğar.Ayrıca,su andan başlayarak beslenme ve öbür etkenler konusunda gerekenleri uygularsanız,gene de bebeğinizi doğana kadar çok şey yapmış olursunuz.


  Besinsel Gereksinimler


  İdeal olarak gebelik,anne tüm besin maddelerinden yeterince aldığı ve toksinlerden uzak olduğu zaman gerçekleşmelidir.Birçok doktora göre,kadın “iyi,dengeli” bir beslenme uyguluyorsa,gerek gebelikten önce,gerekse gebelik sırasında besin bütünleyiciler alması gerekmez.Bizce bu doğru değildir.Şunu unutmamalı ki,gebelik sırasında yiyecek gereksinimi %15-20 oranında artar.Folik aist,B ve C vitamini,kalsiyum,çinko ve magnezyum gereksinimindeki artış ise %30’u bulur.İşte bundan dolayıdır ki,gebe kadının beslenmesi çok iyi düzenlenmelidir.
  Besin bütünleyiciler elbet sağlıklı,dengeli bir beslenmenin yerini tutamaz.Ne var ki,sağlıklı,dengeli beslenme her kişiye göre değişir.Hepimizin besin gereksinimleri o kadar birbirinden farklıdır ki.
  Gebelik sırasında tehlikesizce verilebilecek besin bütünleyicilerin neler olduğu ise bir tartışma konusudur.çünkü bazı besin maddeleri yüksek dozda verilirse sakat doğumlara yol açabilir.Bizce gebelik sırasında yüksek dozlarda vitamin,mineral almak gereksizdir.Ancak içinde geniş spektrumlu besinlerin bulunduğu karma vitamin ve minerallerin küçük ya da ılımlı dozlarda alınmasından yanayız.Ayrıca,gebe kadında bir besin eksikliği saptanmışsa,gereken besin bütünleyici takviyeyi vermemek de bizce ihmal sayılır.

  [​IMG]


  ÇİNKO VE DEMİR
  Bazı tıbbi kuruluşlar gebelik sırasında çinkolu bütünleyici ilaçların alınmasına karşıdır.Bizim deneyimlerimize göre,çinko eksikliğinin doğurabileceği tehlikeler göz önüne alınarak,gebe kasına günde 10-15 mgr kadar çinko ve öbür besin bütünleyiciler verilmelidir.

  Son yıllarda gebe kadınlara rutin olarak demir ve folik asit verilmesi tıp dünyasında moda oldu.Ancak bunun akıllıca bir şey olup olmadığından şimdi kuşku duyulmaktadır.çünkü,hem demir,hem de folik asit,beslenme yoluyla alınan çinkonun ve olasılıkla başka besin maddelerinin emilimini engeller.Demirli bütünleyici ilaçlar alan pek çok kadının kabızlıktan yakınmaları bir yana,çinko emilimini engelleyecek herhangi bir şey yapmak kesinlikle yanlıştır.çünkü,beslenme yoluyla alınan çinko zaten azdır ve pek çok kadında çinko düzeyi önemlidir.

  çay ve kahve,demir ve çinko emilimini engeller.Bu yüzden gebelik sırasında çay ve kahveyi en aza indirmenin yararı vardır.Yemek sırasında portakal suyu gibi asitli bir içecek içmek demir emilimini olumlu etkiler.Bunun yerine her yemekte 50-100 mgr C vitamini de alabilirsiniz.

  ÖZEL GRUPLAR


  Vejetaryenler ve veganlar (yani yalnız sebze ve meyve yiyenler) gerekiyorsa gebelik ve emzirme sırasında B12 vitamini almalıdır.özellikle dört yıldır ya da daha uzun süredir bu tür bir rejim uygulayanlar buna dikkat etmelidir.

  Siyah ya da sarı ırktan kadınlarda D vitamini eksikliği kolayca gelişebilir.özellikle kalabalık kentlerde oturanlarda bu eksiklik daha da belirgindir.Bu gruplardaki kadınların gebelik ve emzirme sırasında günde 400 UB D vitamini almaları uygun olur.Ayrıca,günde 500-1000 mgr kalsiyumlu bütünleyici almaları salık verilir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Haziran 2012
Dikkat!! Meleklere Özel Hamilelik Öncesi Bakımla İlgili Öğütler Burada; konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelik öncesi nelere dikkat etmeliyim

  gebelik öncesi nelere dikkat etmeliyim

  kaç kilo ile hamile kalınmalı hamile kalmadan önce nelere dikkat edilmeli kürtajdan sonra ne zaman kalınmalı gebe kalmadan önce nelere dikkat edilmeli kaç kiloda GEBELİĞE HAZIRLIKTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Hamileliğe Hazırlıkta Bunlara Dikkat! 1.Sağlıklı Beslenme 2.Folik Asit Alın...
 2. Hamilelik Öncesi Bakım Nasıl Olmalı Yapılması Gereken Testler Nelerdir Burada;

  Hamilelik Öncesi Bakım Nasıl Olmalı Yapılması Gereken Testler Nelerdir Burada;

  gebelik öncesi bakım,gebelik ve doğum öncesi bakım, Anne adayları güzel melekler bu konu tam size göre gebelik öncesi bakım nasıl olmalı gebelik dönemine hazırlanmalıyız"] sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için neler yapmalıyız işte hepsinin cevabı burada şimdi konumuza bir göz atalım; Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek her anne ve babanın özlemidir. Gebeliğin ilk adımı ve...
 3. hamilelik öncesi

  hamilelik öncesi

  mide sancısı sabit kalıyor fakat sancı ara ara sıklaşıyor akıntı koyu beyaz şekilde geliyor bunun iki gün üst üste baş dolan ması mide bulantısı bel ağrıları oluyo bunun sebebi olarak gebe diye bilirmiyiz
 4. Yağlı Ciltlere Özel Yazlık Cilt Bakımı Burada !

  Yağlı Ciltlere Özel Yazlık Cilt Bakımı Burada !

  yağlı ciltler için cilt bakımı yağlı ciltler için bakım Sevgili melekler, kışın soğuğa maruz kalan cildimize nasıl bakım uyguluyorsak yazın da sıcağa maruz kalan cildimize aynı özeni göstermeliliyiz. Tıpkı el ve ayak bakımı için dikkat etmemiz gerektiği gibi. Özellikle yağlı ve sorunlu ciltler yazın ilgi gösterilmediğinde akne ve siyah nokta oluşumuna neden olurlar. Bu sebeple şimdi...
 5. Fransızların Türklerle İlgili Sözleri burada melekler

  Fransızların Türklerle İlgili Sözleri burada melekler

  Fransızların Türkler Hakkında Sözleri Fransızların Türkler Hakkında Söyledikleri Sözler Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, daha önce sizlere Fransızların saç modasından seçtiğimiz 2012 Fransız topuz modelleri snmuştuk. Şimdi de Fransızların Türkler hakkında söylediği sözleri paylaşıyor ve ilgili arkadaşlarımız var ise aranızda, işte Fransızların Türkler...

Sayfayı Paylaş