Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

SözKonusuSanat

Yeni Üye
Üye
Diksiyon Nasıl Düzeltilir?
Diksiyonu düzeltmek için şu yöntemler uygulanır;

http://sozkonususanat.com/kurslar/diksiyon-kursu/
Diksiyon Kursu İzmir eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu makalemizde diksiyonla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
-Her şeyden önce doğru enfes alma taktiği olan diyafram nefesi bilinir ve uygulanır. Bu nefes en sağlıklı nefes alma tekniğidir. Diyafram nefesiyle, nefesi kontrollü kullanarak, harflerin, hecelerin doğru çıkışması, konuşurken tıkanılmaması, hecelerin yutulmaması sağlanır. Bunun yanı sıra diyafram nefesi sağlık açısından da önemlidir çünkü diyafram nefesi sırasında beyne hiç gitmediği kadar çok oksijen gider.

- Bol bol okumak. Gazete, kitap, dergi vb. her şey okunabilir. Okunan her cümleyle kelime haznesi gelişecek ve sözcüklerle daha fazla haşır neşir olunacaktır. Ayrıca vurgu ve tonlamaları tam oturtmak için yalnız olarak bir odada sesli okumalar yapılır. Sesi dışarıdan duymak, kişiye güven verecek ve ses tonuna, vurguya, noktalamalara ve duraklara dikkat ettiğini görebilecektir.

- Dil egzersizleri yapılmalıdır. Unutmamalıdır ki, dil de her uzuv gibi tembelleşmeye meyillidir. Dil ağız içerisinde döndürülür, çiğnenir, ezilir. Kişi dilin acımasına aldırmamalıdır. Bu sayede konuşma kolaylaşacaktır. Kelimelerin daha rahat çıkması sağlanacaktır. Ayrıca belli bir müddetçe sakız çiğnemek de dilin çalışması için iyi bir yöntemdir.Diksiyon Kursu İzmir
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
23
Görüntüleme
5K
Misafir
M
Üst