Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Dil ve Konuşma Egzersizleri

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  konuşma egzersizleri ses açma egzersizleri dil konuşma bozukluğu bozuklukları YANAK HAREKETLERİ

  Ø İki yanağı aynı anda şişirme
  Ø Sağ yanağı şişirme
  Ø Sol yanağı şişirme
  Ø Soldan sağa sağdan sola sürekli yanak şişirme
  Ø İki yanağı dişler arasına çekme
  Ø Dil ile sağ yanağı şişirme

  Ø Dil ile sol yanağı şişirme
  MİMİKLER
  Ø Hayret Ø GülmekØ Kızmak Ø CiddiØ Korku Ø Üzüntü Ø UykuØ Ağlamak Ø Evet Ø Hayır
  ÇENE HAREKETLERİ

  Ø Ağzı (çeneler gergin)açmak-kapatmak
  Ø Alt çeneyi (ağız açık) sağa sola hareket ettirmek
  Ø Alt çeneyi (ağız kapalı) sağa sola hareket ettirmek
  Ø Soldan sağa sağdan sola sürekli yanakları şişirme
  Ø İki yanağını dişler arasına çekmek
  Ø Dil ile sağ yanağı şişirme
  Ø Dil ile sol yanağı şişirme
  BURUN HAREKETLERİ

  Ø Burunu buruşturarak yukarı çekmek
  Ø Burun deliklerini açmak
  DİL GELİŞİM ALANI VE EGZERSİZLERİ

  NEFES ALMA

  Ø Ağızda üfleme (dudaklar kapalı durumda)
  Ø Burundan nefes alıp burundan verme
  Ø Burundan nefes alıp ağızdan vermeØ Ağızdan nefes alıp burundan verme
  Ø Kamış(pipet) ile hava çekme
  Ø Burundan iki defa nefes alıp, iki defa verme
  Ø Ağızdan iki defa nefes alıp iki defa ağızdan verme
  Ø Kağıt,pamuk,pinpon topu vb. bol nefes ile nesneyi üfleme (yakın-uzak mesafe)
  Ø Nefesli müzik aleti çalmaØ Balon şişirme
  Ø Islık çalma Ø Burun çekmekØ Öksürmek
  Ø HorlamaØ Esnemek Ø İç çekmek
  GIRTLAK HAREKETLERİ

  Ø Tükürerek yutkunmaØ Su yutma
  Ø Gargara yapmaØ Gırtlaktan öksürme (ses ayarlama)   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Dil ve Konuşma Egzersizleri
  A Konuşma Organlarının Çalıştırılması
  1- Emmek: Kamış kullanarak değişik içeceklerin içirilmesi. Eğer kamışı çocuk ağzında tutamıyorsa kamışın etrafına lastik sararak yada farklı şeylerle destekleyerek kamışın ağız kısmı kalınlaştırılabilir.- Alıştırmaya başlangıç olarak 9 mm lik hortumlarda kullanılabilir(gerekli is
  e)- Emmeyi öğretmek;Terapist kamışı meyve suyunun içine sokar emerek kamışa meyve suyunu çeker.Üst kısmından kamışı kapatarak kamışı bardaktan çıkarır.Kamışı düz olarak çocuğun ağzına sokar.Çocuk kamışın içindeki meyve suyunu bu şekilde emer.İkinci aşamada kamış biraz daha havaya kaldırılır ve kamış bu pozisyonda iken meyve suyunu emer.Not:Terapist çocuğa emme sonrası davranışları gösterir.Ağzını şapırdatır.”mmm çok güzel”gibi sözel uyarılar verir.
  2- Üflemek: Öncelikle derin nefes alıp verme nefes alırken “f ve p”sesini çıkarmak gibi çalışmalar yapılmalıdır.
  - Küçük bir mumu söndürmek
  - Küçük renkli makyaj pamukları araç olarak kullanılabilir.Pamuk masaya konur çocuk üfleyerek pamuğu hareket ettirir.
  - Bir kase deterjanlı su hazırlanır.Çocuk kamışla üfleyerek balonlar yapmaya çalışır.
  - İçinde küçük bir top olan plastik düdük üflemeye çalışır.
  - Küçük plastik bir borazan (flüt)ile üfleme çalışılır.
  - Bir pinpon topu ile üfleyerek masada oyun oynanır.
  3- Çiğneme: Çiğneme dil dudak ve yanak kaslarının ortaklaşa çalışmasıyla ortaya çıkan bir harekettir.Yanak:Dil çiğneme de aşağıdan yukarı ,yukarıdan aşağı doğru dairesel hareketler yapar.Isırmak:Çocuğa elma havuç gibi katı yiyecekler vererek ısırması istenir.
  Sağ ve Sol yanakta çiğneme:Bir parça bisküvi çocuğun bir yanağının içine konulur.Çocuk dil yardımı ile bisküviyi yanaktan alır ve çiğner.Aynı çalışma diğer yanakta da yapılır.Ağız kapalı çiğnemek:Bu çalışma için çok zor bir harekettir.Sürekli alıştırma gerekir.(haşlanmış patates gibi yumuşak katı yiyeceklerle çalışılır)
  - Çocuğa 30sn süre ile çiklet çiğnetilir. Dil:Çocuğun dilinin ucuna bir parça bisküvi konulur.Çocuk bisküviyi dil yardımı ile ağzının içine alır.Bir parça reçel ve çikolata (saralle gibi)çocuğun üst dişi ile dudağı arasına konur,çocuk dili yardımı ile bunu ağzına alır ve çiğner.
  Dilin Yön Değiştirme Hareketleri:
  - Bir parça reçel veya çikolata çocuğun yanağının içine konur.Çocuk dili ile ağzına iter ve çiğner.
  - Bir parça lokum çocuğa verilir ve çiğnemesi istenir.
  - Küçük bir parça bisküvi çocuğun yanak içlerine diş etlerinin üzerine konur.Çocuk dili ile bunu alıp çiğnemeye çalışır.(önce bir sonra diğer yanağa)
  - Sağ ve sol yanak içine aynı anda birer parça bisküvi konur.Çocuk yanak içine konan bisküvilerin ikisini birden ağız içine alıp çiğnemeye çalışır
  .- Küçük bir kaşık çocuğun ağzına sokulur ve kaşık dilin üzerine bastırılır.Çocuk bunu dilini kaldırarak karşı koymak isteyecektir.Çocuk bu tepkiyi verince diş fırçası ile çocuğun dilinin üzeri hafif hafif fırçalanır.

   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Dil ve Konuşma Egzersizleri
  Dil Çıkarma Alıştırmaları:
  - Çocuğun dudaklarına reçel sürülür,çocuk reçeli yalamaya çalışır.
  - Bir lolipop alınıp,çocuğun bunu yalamaya çalışması sağlanır.
  - Dudakların alt ve üst kısmına (bıyık yerine ve çene üstüne )reçel sürülür.Çocuk dilini üst ve alta mümkün olduğu kadar uzatmaya çalışarak reçelleri yalamaya çalışır.
  Dili İçe Çekme Çalışmaları:- Çocuğun dilinin ucuna bir parça çikolata bisküvi konulur çocuk dilini içeri çekerek yiyeceği çiğnemeye çalışır.
  - Biraz seloteyp veya bandı çocuğun dil ucuna sarılır.Bu bant hafifçe çekilerek dil dışarıya çıkarılmaya çalışılır.
  Dudak Hareketleri:Hareketlerin Taklidi:Çocuğa üzerinde çeşitli yüz mimiklerinin bulunduğu kartlar verilir.(ağlama,gülme,kızma,üzülme vb.)ve çocuktan bunları taklit etmesi istenir.Duvara asılı bir ayna karşısında çocuk ile birlikte geçilir dudak çeşitli şekillere sokulur ve çocuktan yapması istenir.Terapist çocukla karşılıklı oturup, gülme, kızgınlık, somurtma, sırıtma, öpme, hapşurma vb. hareketlerini tekrarlar. Çocuk düğmeyi dişleri ile dudak arasına koyar,terapist lastiği hafifçe çeker ve hafifçe lastiğe vurur lastik hareket eder,çocuk bu hareketi dudaklarında hisseder.Aynı çalışma düğme ağız içinde dudakta yapılabilir. Kamışla meyve suyu ve başka içecekler içirilir.Bir kaşığa biraz yiyecek konulur,çocuğun ağzına doğru uzatılır.Çocuk üst dudağı yardımı ile yiyeceği kaşıktan almaya çalışır.Terapist kaşığı yavaşça çekerek çocuğa yardımcı olur.
  Ağız Alıştırmaları:Terapist çeşitli dil dudak ve çene hareketleri yaparak çocuktan bu hareketleri taklit etmesini ister. Bir tabağa reçel yada süt konulur çocukla birlikte yalama çalışması yapılır. Çocuğa dondurma,şeker ve lolipop yalatılmaya çalışılır. Çocukla derin nefes alma,yanakları şişirme,üfleme çalışmaları yapılır.
  TEMEL ALIŞTIRMALAR

  - Dili diş ve dudaklar arasından çıkarma(ağız açık olarak)
  - Dili içeri çekme
  - Dili ağız dışında sağa sola hareket ettirmek- Dilin arka kısmını yukarı kaldırmak.
  Çeşitli dudak hareketleri yaparak aşağıdaki gibi sesler çıkarır.a) “cık”sesib) b)Elini ağzına vurarak kızıl derili gibi “aaa” sesic)
  c)Ağız şapırdatma sesid) d)Öpme sesi Çocuk terapistin ağzına elini değdirip ağız kapalı”mm”sesi çıkarılır sonra çocuğun ağzına eli değdirilir çocukta aynı şekilde “mm”sesi çıkarır.
  Ağız Kapatma Alıştırmaları

  Terapist küçük bir kağıt parçasını dudaklarının arasına koyar ve dudakların arasında 5-10 sn tutar. Daha sonra aynı hareketi çocuğunuzdan yapmasını isteyiniz. Bir oyuncağa ip takılır (tekerlekli araba gibi) ipin bir ucunda da bir düğme takılır. Çocuk düğmeyi dişleri ile dudakları arasında tutar ve dudaklarını sıkıca kapatır.Düğmeyi dudakları ile oyuncağı hareket ettirir
  gunlukplan.org

   
Dil ve Konuşma Egzersizleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Konuşmada ve dilin Gelişiminde Önemli Noktalar

  Konuşmada ve dilin Gelişiminde Önemli Noktalar

  OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE KONUŞMA VE DİL GELİŞİMİNDE DÖNÜM NOKTALARI 0-6 AY Kuğuldamak ve babıldamak Sesten haberdarlık (sese dönme, konuşma,ağlamayı kesme) Gözlerini ilgilendiği şeye işaret etmek için dikme Yenidoğan eğer çevredeki seslere ve konuşmalara karşı ilgisiz ise işitme testi önerilir. Çeşitli tonlamalar ve kısa basit bir dil kullanılmalı. Yemek yerken, içerken sırayla konuşun, anne...
 2. Dil ve Konuşma Bozukluklarında Tedavi Ünitesi

  Dil ve Konuşma Bozukluklarında Tedavi Ünitesi

  DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI TEDAVİ ÜNİTESİ DİL EGZERSİZLERİ (Aşağıdaki egzersizleri beşer kez tekrarlayın ) 1- Ağzınızı açın ve dilinizi dışarı çıkartın,yanlara kaydırmamaya dikkat edin. Tutun bırakın.Dilinizi her defasında daha ileriye uzatarak tekrarlayın. 2- Dilinizi dışarı çıkartın,yavaş dudaklarınızın bir köşesinden bir diğerine hareket ettirin. Her köşede biraz tutun ve...
 3. dil gelişim egzersizleri

  dil gelişim egzersizleri

  bebeklerde dil çıkarma bebeklerin dil çıkarması bebeğin dilini çıkarması bebeklerin dilini çiğnemesi bebekler için egzersizleri Çocukların ağız ve dil yapısını güçlendirmek,konuşmalarını kolaylaştırmak,kelime dağarcığını zenginleştirmek ve jest,mimik gibi hareketleri bilinçli yapmaları adına bu egzersizler çok önemli.Fırsat buldukça çocuklarınızla bu hareketleri yapın.Hem eğlenin hem çocuğunuz...
 4. Dil Gelişim Egzersizleri

  Dil Gelişim Egzersizleri

  dil hareketleri, nelerdir, nasıl olmalıdır, hızlı konuşmak için, gerekenler, çocukta dil eğitimi hakkında bilgi burada Dil Gelişim Egzersizleri hakkında siz meleklere çok güzel tüyolar veriyoruz. Bazı çocuklar susar ; geç konuşur; DİL HAREKETLERİ: Ø Dili dışarı çıkarmak Ø Dili dudakların sağına soluna değdirmek Ø Dili dışarı içeri çekmek Ø Dili buruna doğru sokmak Ø Dili çeneye...
 5. konuşma dili ve yazı dili arasındaki fark nedir

  konuşma dili ve yazı dili arasındaki fark nedir

  arkadaşlarım konuşma dili ve yazı dili arasında ne gibi farklar vardır. Bu farklar nelerdir bilgisi olan varsa memnun olurum.

Sayfayı Paylaş