Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.319
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Dil Yaraları Tedavisi İçin Diğer Yöntemler

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Dil üzerinde oluşan yaralar küçük olmalarına rağmen yemek yerken, konuşurken hatta nefes alıp verirken şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Dil yaralarının neden oluştuğuna dair net bir bilgi olmasa da yemek alışkanlıkları, özen gösterilmeyen ağız hijyen, sigara içmenin dil yarası oluşturduğu bilinmektedir.
  Dil yaraları tedavisi hakkında bilgilere geçmeden önce dil yarası neden oluşur ile ilgili bazı bilgiler verelim.

  Ağız içinde dudaklarda, damakta, dil üzerinde, gırtlağın üst kısmında ve yanak içlerinde oluşan yaraların tam nedeni bilinmemektedir. Bu yaralar genellikle doku yapısını değiştirerek kızarması ve beyaz iltihab noktaları ile kaplanması şeklinde görülmektedir. Ağızda oluşan yaralar sıklıkla soğuk algınlığı nedeniyle oluşan yaralarla karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan yaralar daha çok dudak, burun kenarlarında görülen, halk arasında uçuk tabir edilen veziküller herpetik lezyonlardır.

  < Konu Resmi..>  Dil yaraları dili ısırma, diş fırçası veya kürdan gibi ağza sokulan maddelerden enfeksiyon kapılması gibi nedenlerden oluşabilmektedir.

  Kalıtımsal özellikler ve gebelik gibi hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemlerde dil yaralarına neden olmaktadır.

  Aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalar dil üzerinde tahribat yaratabilir.

  Dil Yaraları Tedavisi
  Dil üzerinde bulunan yaraların tedavisi bazı antibiyotikler ve ilaçlarla yapılabileceği gibi evinizde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri de dil yaraları tedavisi için etkili olmaktadır.

  Ağız Gargarası: Eczanelerde bulabileceğiniz antiseptik özellikli ağız gargaraları dil üzerinde bulunan yaranın iltihabının daha da büyümesini engelleyecektir. Ayrıca antiseptik içerikli gargaralar ağızdaki bakteri sayısını dengede tutmaktadır.

  Tuz ve Karbonat: Tuz ve karbonat karışımı doğal bir antiseptiktir. Bir tatlı kaşığı tuz ve eşit miktarda karbonatı ılık bir bardak suda karıştırıp gargara yapabilirsiniz. Bu işlemi günde 3-4 kez tekrarlamalısınız.

  Dil Yarasının İlaçla Tedavisi: Başa çıkmayacağınız kadar ağrınız varsa bir doktorla görüşerek dil yaralarınız için ilaç yazmasını isteyebilirsiniz.


  Bir adet aspirini iyice ezerek dil yarasının üstüne koyup erimesini bekleyin.
  Bir çay kaşığı balı yaraya hafifçe sürün.
  İçinde sodyum laurik sülfat olan diş macunları dil yaralarına iyi gelmektedir.
  Dil yarası üzerine limon ve kaya tuzu karışımı uygulamak antiseptik etkisi yaratacaktır.
  Hidrojen peroksit içerikli ağız gargarası kullanın.
  Oldukça ağrılı yaralar olan dil yaraları eğer uzun süre tüm bu önlemlere karşın iyileşme belirtisi göstermiyorsa mutlaka bir doktora danışın.
   
Dil Yaraları Tedavisi İçin Diğer Yöntemler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dil yaraları için bitkisel çözümler

  Dil yaraları için bitkisel çözümler

  dil yaraları dil yaralari yarıkları yarıklarının tedavisi ahmet maranki yaraları Dilimizde zaman zaman minicik beyaz bir notacık şeklinde yaralar çıkar. Bunlar çoğu zaman görünüş olarak küçüktür fakat verdiği acı oldukça büyüktür. Yemek yerken acı çekmememize neden olurlar. Çiğneme işlemi bizim için büyük bir işkenceye dönüşür.Bende şu an var ve ben sarımsaklı çözüme başvurdum...Bakalım işe...
 2. dil yarasına ne iyi gelir

  dil yarasına ne iyi gelir

  dil yarasına ne iyi gelir Dilimde inanılmaz yaralar çıktı aft mı diyorlar ne diyorlar bilmiyorum. Bunlardan kurtulmak için tavsiyelerinize ihtiyacım var kızlar yardımcı olun bana ya :S
 3. Depresyon Tedavisi İçin Uygulanabilecek Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Depresyon Tedavisi İçin Uygulanabilecek Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Bu konu; depresyon tedavisi için kullanılabilecek alternatif tıp önerileri hakkında biilgiler vermektedir. Sevgili melekler, günümüz hayat şartlarında depresyona girmeyen, stres yaşamayan insan yok gibi. Nereye dönüp baksanız son derece mutsuz, hayattan keyif almayan, ileriyi aydınlık göremeyen insanlarla dolu. Ancak her rahatsızlıkta olduğu gibi bunun da tedavisi elbette ki var. Öncelikle...
 4. DİL YARALARI NASIL GEÇER?

  DİL YARALARI NASIL GEÇER?

  dil yarası nedir,dilde yara neden çıkar,dildeki yara nasıl geçer,dildeki yaraya ne iyi gelir,dil yarası tedavisi,dil yarası hakkında bilgiler Dil yaralarının birçok nedeni vardır. Dilin ısırılması, yanlış yapılan protezler yada birtakım sağlık sorunları dil yara oluşumuna neden olabilir. Dil yaralarının önlenmesi amacı ile öncelikle ağız hijyeni, sigara kullanmama, bağışıklık...
 5. Dildeki iltihap nasıl geçer?

  Dildeki iltihap nasıl geçer?

  Dil İltihabı çeşitli nedenlere bağlı olarak dilde meydana gelen iltihabik durum olarak adlandırılmakla birlikte tıptaki adı "Glossit" olan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta dil zarlarının genel olarak tüm ağız yüzeyinde iltihaplanmaya uğraması söz konusu olmaktadır.Dil iltihabının belirtileri, dilde kızarıklık, dilde pullanma, yanmalar, dilin hareketinde zorluk çekmesi, dil...

Sayfayı Paylaş