1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Dilenmekle ilgili hadis-i Şerifler

  Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Aiz Ibnu Amr radiyallahu anh anlatiyor: "Bir adam Resulullah aleyhissalatu vesselam'dan bir seyler istedi. Aleyhissalatu vesselam da verdi. Adam donmek uzere ayagini kapinin esigine basar basmaz, Aleyhissalatu vesselam: "Dilenmede olan (kotulukleri) bilseydiniz kimse kimseye birsey istemek icin asla gitmezdi!" buyurdular."
  Nesai, Zekat 83, (5, 94, 95).

  Hz. Zubeyr radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Kisinin iplerini alip daga gitmesi, oradan sirtinda bir deste odun getirip satmasi, onun icin, insanlara gidip dilenmesinden daha hayirlidir. Insanlar istedigini verseler de vermeseler de."
  Buhari, Zekat 50, Buyu' 15.

  4833 - Sevban radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gun):

  "Cenneti garanti etmem mukabilinde, insanlardan hicbir sey istememeyi kim garanti edecek?" buyurdular. Sevban radiyallahu anh atilip: "Ben, (Ey Allah'in Resulu!)" dedi. Sevban (bundan boyle) hic kimseden bir sey istemezdi."
  Ebu Davud, Zekat 27, (1643); Nesai, Zekat 86, (5, 96).

  Hz. Muaviye radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Istemede israr etmeyin. Vallahi, kim benden bir sey ister, ben ona vermek arzu etmedigim halde, israri (sebebiyle) bir sey kopartirsa, verdigim o seyin bereketini gormez."
  Muslim, Zekat 99, (1038); Nesai, Zekat 88, (5, 97, 98).

  -
  Ibnu'l-Firasi'nin anlattigina gore, babasi radiyallahu anh: "Ey Allah'in Resulu! (Ihtiyacimi baskasindan) isteyeyim mi?" diye sormus, Aleyhissalatu vesselam da:
  "Hayir, isteme! Ancak istemek zorunda kalmissan, bari salihlerden iste!" buyurmuslardir."
  Ebu Davud, Zekat 28, (1646); Nesai, Zekat 84, (5, 95).

  - Ibnu Mes'ud radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Kim, kendisini mustagni kilacak miktarda mali oldugu halde isterse, Kiyamet gunu, istedigi sey suratinda bir tirmalama veya soyulma veya isirma yarasi olarak gelir!" Yaninda bulunanlar:
  "Kisiyi mustagni kilan (miktar) nedir?" diye sordular.
  "Kirk dirhem altin veya o kiymette bir baska sey!" buyurdular."
  Ebu Davud, Zekat 23, (1626); Tirmizi, Zekat 22, (650); Nesai, Zekat 87, (5, 97); Ibnu Mace, Zekat 26, (1840).

  - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  "Kim (malini artirmak icin) insanlardan dilenirse, o mutlak surette ates talep etmis olur. Oyleyse ister azla yetinsin isterse cogaltmayi istesin, (artik kendisi bilir)!"
  Muslim, Zekat 105, (1041).

  Kabisa Ibnu Muharik radiyallahu anh anlatiyor: "Sulh icin diyet (hamale) odemeyi kabullenmistim. Bu hususta yardim istemek icin Resulullah aleyhissalatu vesselam'i aradim ve karsilastik. (Meseleyi acinca):
  "Bekle, bize sadaka mali gelecek. O zaman ondan sana da verilmesini emrederim" buyurdular. Sonra da:
  "ey Kabisa! Istemek, uc kisi disinda hic kimseye helal olmaz:
  -Sulh diyeti (hamale) kabullenen kimse. Buna, gereken miktari buluncaya kadar, istemesi helaldir. Ama o miktara ulasinca, artik istemez.
  -Afete ugrayip malini kaybeden kimse. Buna da maisetini temin edecek miktari elde edinceye kadar istemesi helaldir.
  -Fakirlige ugrayan adam. Eger kavminden uc kisi, "Falancaya fakirlik isabet etti" diye ittifak ederlerse, gecimine yetecek miktari elde edinceye kadar istemesi helaldir. Bunlar disinda istemek, ey Kabisa haramdir."
  Muslim, Zekat 109, (1044); Ebu Davud, Zekat 26, (1640); Nesai, Zekat 86, (5, 96, 97).

  Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Ensari bir zat gelip Resulullah aleyhissalatu vesselam'dan birseyler istemisti.
  "Evinde hicbir sey yok mu?" buyurdular. Adam:
  "Evet, dedi. Bir culumuz var. Bir kismiyla ortunup, bir kismini da yaygi olarak yere seriyoruz! Bir de su ictigimiz kabimiz var."
  "Onlari bana getir!" diye emrettiler. Adam gidip getirdi. Aleyhissalatu vesselam esyalari eline alip:
  "Sunlari satin alacak yok mu?" buyurdular. Bir adam:
  "Ben bir dirheme satin aliyorum" dedi. Resulullah aleyhissalatu vesselam:
  "Bir dirhemden fazla veren yok mu?" dedi ve iki uc sefer tekrarlayarak (acik artirmaya cikardi). Orada bulunan bir adam:
  "Ben onlara iki dirhem veriyorum" dedi. Aleyhissalatu vesselam esyalari ona satti. Iki dirhemi alip Ensari'ye verdi ve:
  "Bunun biriyle ailen icin yiyecek al, aline ver. Digeriyle de bir balta al bana getir!" buyurdular. Adam gidip bir balta alip getirdi. Resulullah aleyhissalatu vesselam, ona eliyle bir saplik gecirdi. Sonra:
  "Git, odun eyle, sat ve onbes gun bana gozukme!" buyurdu. Adam aynen boyle yapti, sonra yanina geldi. Bu esnada on dirhem kazanmis, bunun bir kismiyla giyecek, bir kismiyla da yiyecek satin almisti. Resulullah aleyhissalatu vesselam:
  "Bak, bu senin icin, Kiyamet gunu alninda dilenme lekesiyle gelmenden daha hayirlidir!" buyurdu ve sozlerine soyle devam etti:
  "Dilenmek, sersefil, fakra dusmus veya rusvay edici borca batmis veya elem verici kana bulasmis insanlar disinda, kimseye caiz degildir."
  Ebu Davud, Zekat 26, (1641); tirmizi, Buyu 10, (1218); Ibnu Mace, Ticarat 25, (2198).

  Habesi Ibnu Cunade es-Seluli radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam Arafat'ta vakfede iken bir bedevi gelerek ridasinin bir ucundan tutup, ondan bunu istedi. Aleyhissalatu vesselam da onu ona verdi. Adam ridayi beraberinde alip gitti. Tam o sirada dilenmek haram kilindi. bunun uzerine Aleyhissalatu vesselam:
  "Sadaka zengine helal degildir; sagligi yerinde guc kuvvet sahibine de helal degildir. O, sersefil edici, fakre dusen, haysiyeti kirici borca giren, eleme bogan kana bulasan kimseler disinda hic kimseye helal degildir. Oyleyse, kim malini artirmak icin insanlara el acarsa, bu, Kiyamet gunu suratinda cirmalama yaralarina ve cehennemde yiyecegi kizgin taslara donusur. Oyleyse (buyursun) dileyen azla yetinsin, dileyen de cogaltmaya calissin."
  Tirmizi, Zekat 23, (653).
  Rezin merhum su ziyadede bulunmustur: "Ben, bir adama ihsanda bulunurum. Adam da onu koltugunun altina koyarak alip gider veya yiyip midesine indirir. Halbuki bu, (eger layik degilse) o adam icin atesten baska bir sey degildir."
  Resulullah'in bu sozu uzerine Hz. Omer radiyallahu anh:
  "Ey Allah'in Resulu! Oyleyse ates olan bir seyi niye veriyorsunuz?" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam:
  "Allah benim cimri olmami kabul etmedi, insanlar da benden istememeyi kabul etmedi!" cevabini verdi. Orada bulunanlar:
  "Dilenmeyi haram kilan zenginlik nedir?" diye sordular. Aleyhissalatu vesselam: "Sabah veya aksam yetecek kadar yiyecektir!" buyurdular."   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Dilenmekle ilgili hadis-i Şerifler
  emeğine sağlık
   
Dilenmekle ilgili hadis-i Şerifler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Müminlerle ilgili hadis-i şerifler

  Müminlerle ilgili hadis-i şerifler

  müminle ilgili hadisler müminlerle ilgili hadisler mümin ile komşulukla müminlerle ayetler (Elbette müminler kardeştir.) [Hucurat 10] (Müslüman, elinden ve dilinden müslümanların emin olduğu kimsedir.) [Buhari] (Mümin akıllı, basiretli, uyanıktır. Her işte Allah’ın rızasını gözetir. Acele etmez, ilim sahibidir, haramlardan kaçar.) [Deylemi] (Mümin, koku satan kimse gibidir. Yanında otursan...
 2. Komşulukla İlgili Hadis-i Şerifler

  Komşulukla İlgili Hadis-i Şerifler

  hadisi şerifler kısa hadisi şerifler nedir hadisi şerif oku komşulukla ilgili hadisi şerifler hakkında bilgi için yazımıza buyrun melekler Komşuluk çok önemlidir melekler. Bununla ilgili Hadis-i Şerifler Bile bulunmakta ki komşulukların değerini daha iyi bilelim diye. Bu Hadis-i Şerifleri Sizlerle Paylaşıyoruz; KOMŞUYA VASİYYET Âişe (ra) Peygamber (sav)’den anlattığına göre, Peygamber...
 3. Kötülük İle İlgili Hadis-i Şerifler

  Kötülük İle İlgili Hadis-i Şerifler

  Kötülük İle İlgili Hadisler Kötülük İle İlgili Hadis-i Şerifler Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda kötülükle ilgili hadisler istiyorum diyen misafirimiz ve siz melek'lerimiz için, kötülük ile ilgili hadis-i şerifler sunuyoruz arkadaşlarım. * Sizden biriniz bir kötülüğü gördüğü zaman, onu eli ile değiştirsin, gücü yetmezse dili ile değiştirsin. Buna da gücüyetmezse kalbi ile...
 4. Gıdalarla ilgili Hadis-i Şerifler

  Gıdalarla ilgili Hadis-i Şerifler

  bu konu ;gıdalarla ilgili hadisi şerifler,hadisi şeriflerle faydalı gıdalar hakkında bilgiler vermektedir Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında haram veya helal olduğu şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmezler. Her kim bu şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, şerefini de korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere yönelirse...
 5. Hurma İle İlgili Hadis-i Şerifler...

  Hurma İle İlgili Hadis-i Şerifler...

  hurmanın faydaları, hurmayla ilgli hadisler, hurma hakkında Sevgili melekler, sadece ramazan ayında değil diğer zamanlarda sofralarımızdan eksik etmememiz gereken hurmanın faydaları hadislerde dahi anlatılıyor. İşte hurmanın faydalarından bahseden hadisler... Hurmanın Önemi İle İlgili Hadis-i Şerifler · Peygamber Efendimiz (asm) döneminde insanlar uzun zaman yiyecek bulamazlardı....

Sayfayı Paylaş