Dinden sürekli dönen kişinin tövbesi

büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
Dinden sürekli dönen kişinin tövbesi
dinden dönmek dinden dönenin tövbesi tövbe kabul olurmu iman edip tövbe etmek hakkında bilgiler aradığınız her şey burada melekler..
Herşeyin başı sağlık derler ya,manevi sağlığımız gelir mi aklımıza hiç?Kalbin nice halleri vardır..Kontrolü bizdedir ama kolay kolay kirletemeyiz onu,vicdanımız vardır ;onu mühürleyecek kadar yersiz düşüncelere yer veremeyiz aklımızda.Peki ya bu olursa ?


4920180512222061451281131274312522910740163-11f.jpg

Bir çok kez dinden dönen kişinin tövbesi kabul edilir mi?
"İman edip sonra inkâr eden, sonra iman edip tekrar inkâr eden, sonra da inkârlarında ileri gidenleri Allah ne bağışlayacak, ne de doğru yola eriştirecektir." (Nisa, 4/137)


Önce iman etmiş, sonra inkâr etmiş, sonra iman etmiş, sonra yine küfretmiş ve tamamen küfre dalmış olanlar, böyle imandan küfre, küfürden imana dönerek sonunda küfürde karar kılmış ve bu şekilde küfürü çoğaltmış olanlar yok mu, hiçbir şekilde Allah'ın bunları affetmesine ve doğru yola sevketmesine ihtimal yoktur. Yani iman ederlerse kabul etmez değil, fakat çoğunlukla bunlar kalpleri mühürlü olduklarından can çekişme zamanına gelmedikçe iman etmezler ve belki o zaman bile etmezler. Ve iman etmeyince de "La yeğfiru en yuşreke..." âyeti delaletince asla af yüzü görmezler. Tövbenin kabul edilebileceği bir zamanda tövbe edip ihlas ile iman etseler, gelecek olan "İllellezine tâbû ve ehlasû..." istisnası gereğince kabul edilir ve affedilebilirlerdi, ama etmezler ki...


Rahmeti sonsuz olan Yüce Yaradan'ın en güzel isimlerine sığınarak arındıralım ruhlarımızı kötülüklerden..O'nun merhameti sevgisine nail olabilmek varken neden sual edilir ki..Ruhlarımız aç,ruhlarımız susuz..Ancak O'nu tanımakla bulabilriz doğru yolumuzu..
 

Benzer İçerikler

Üst