1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  dinen akraba evliliği yasak mı

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Hani akraba evliliği sakat çocuk doğumlarına sebep oluyor diye tavsiye edilmiyor ya acaba din açısından nedir bu durum? Dinen akraba evliliği sakıncalı mı ?
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.175
  Beğenilen Mesajlar:
  1.677
  Ödül Puanları:
  113
  Yakın akraba evliliği, eşler arasında kan bağı bulunması yani aynı atadan gelme durumudur. Kanbağı olan akrabalar, toplumun genelinde görülen ortak gen yüzdesinin dışında, ayrıca akraba oldukları için ve bunun derecesine göre daha da fazla ortak genleri vardır. Akraba evlilikleri genetik danışmanlık hizmetinin verilmesini gerektirir. Genetik danışmanlıkta ise önemsenmesi gereken üç önemli konu vardır:

  1. Çiftler arasındaki akrabalığın doğru olarak saptanması ve soyağacının çıkarılması,
  2. Ailede kalıtsal nedenli bir hastalık riskinin böyle bir evlilikte nasıl etkileneceği,
  3. Zararlı bir genin, çiftin her ikisi tarafından çocuğa aktarılma riski ne kadar yüksektir ki buna bağlı çocuk hasta olsun.

  Akraba evliliğinde genetik hastalıkların epidemiyolojisini etkileyen önemli durumlardan biridir ve dünya toplumunun %20'si belki de daha fazlası tarafından yeğlenmektedir. Doğan çocukların en azından %8.4'ü akraba evliliklerinden doğmaktadır. Özellikle Batı Akdeniz ve Güney Hindistan'da çok yaygındır. Akraba evliliği yapan popülasyonda özürlü çocuk doğma riski diğer popülasyona göre iki kat artarak %8-9 olmaktadır.

  Eski zamanlardan beri toplum ve dini topluluklar akrabalar arası evlilikler için bazı yasaklar getirmişlerdir. Bu sınırlamalar kökenini olasılıkla biyolojik bilgi ve deneyimlerden değil, sosyal gereklilikten almıştır. Bir insan toplumunun insest tabuları olmaksızın kurulması olası değildir. Ayrıcalıklı durumlarda kardeşler arası evlilikler bile kabüllenilmiş ve hatta firavunlarda olduğu gibi desteklenmiştir. İslam aleminde kuzen evlilikleri kabul görürken, kardeşle, amca, teyze, dayı, hala gibi akrabalarla ve sütanne ile evlenmek yasaklanmıştır. Bütün Hıristiyan aleminde ise halen birinci derece kuzen evlilikleri kabul edilmemekte ve böyle evlilikler için katolik kilisesinden özel izin almak gerekmektedir. Kilisenin aynı zamanda vaftiz baba ile onun vaftiz çocuğunun da evliliklerini yasaklamış olması bu yasakların biyolojik temellerin dışında başka inanışlara bağlı olduğunu göstermektedir.
   
dinen akraba evliliği yasak mı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akraba evlilikleri

  Akraba evlilikleri

  Müslümanlar için normal, ya da anormal, helâl ya da haram sınırını koyan Allah'tır. O'nun ve O'nun emriyle elçisinin helâl dediği helâl, haram dediği de haramdır. Çünkü helâl, ya da haram kılma, bir dinin en büyük özelliğidir. Ya da her helâl ve haram kılan, din koyuyor demektir. Bu yüzden Peygamberimiz; büyüklerinin yasak dediğini yasak, yani haram. mübah dediğini de mübah, yani serbest sayan...
 2. Akraba Evliliği

  Akraba Evliliği

  akraba evliliği ile ilgili sloganlar akraba evliliği ile ilgili slogan
 3. akraba evliliği istemiyorum

  akraba evliliği istemiyorum

  merhaba benim olayım biraz karışık şu an 20 yaşındayım üniversite sınavlarına hazırlanıyor ve okumak istiyorum ama ne yazık ki ailem özelliklede babam çok katı bu konuda çünkü o beni küçüklükten beri birlikte büyüdüğümüz ve onu abi olarak gördüğüm amcamın oğluna vermek istiyor. Fakat ben ona karşı birşey hissetmiyorum büyükler kendi aralarında böyle bir karar almış amcamın oğluyla bu durumu...
 4. Akraba evliliğinin sakıncaları

  Akraba evliliğinin sakıncaları

  akraba evliliğinin zararları,akraba evliliğinin sakıncaları,akraba evliliğinin tehlikeleri,akraba evliliği neden sakıncalı,akraba evliliği hakkında bilgiler Akraba evliliği, genetik hastalıkların yaygınlığını etkileyen önemli durumlardan biridir. Dünyada evliliklerin % 20'den fazlası akraba evliliğidir. Doğan çocukların en azından % 8.4'ü akraba evliliklerinden doğmaktadır. Özellikle Batı...

Sayfayı Paylaş