1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  dinen akraba evliliği yasak mı

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Hani akraba evliliği sakat çocuk doğumlarına sebep oluyor diye tavsiye edilmiyor ya acaba din açısından nedir bu durum? Dinen akraba evliliği sakıncalı mı ?
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Yakın akraba evliliği, eşler arasında kan bağı bulunması yani aynı atadan gelme durumudur. Kanbağı olan akrabalar, toplumun genelinde görülen ortak gen yüzdesinin dışında, ayrıca akraba oldukları için ve bunun derecesine göre daha da fazla ortak genleri vardır. Akraba evlilikleri genetik danışmanlık hizmetinin verilmesini gerektirir. Genetik danışmanlıkta ise önemsenmesi gereken üç önemli konu vardır:
  1. Çiftler arasındaki akrabalığın doğru olarak saptanması ve soyağacının çıkarılması,
  2. Ailede kalıtsal nedenli bir hastalık riskinin böyle bir evlilikte nasıl etkileneceği,
  3. Zararlı bir genin, çiftin her ikisi tarafından çocuğa aktarılma riski ne kadar yüksektir ki buna bağlı çocuk hasta olsun.

  Akraba evliliğinde genetik hastalıkların epidemiyolojisini etkileyen önemli durumlardan biridir ve dünya toplumunun %20'si belki de daha fazlası tarafından yeğlenmektedir. Doğan çocukların en azından %8.4'ü akraba evliliklerinden doğmaktadır. Özellikle Batı Akdeniz ve Güney Hindistan'da çok yaygındır. Akraba evliliği yapan popülasyonda özürlü çocuk doğma riski diğer popülasyona göre iki kat artarak %8-9 olmaktadır.

  Eski zamanlardan beri toplum ve dini topluluklar akrabalar arası evlilikler için bazı yasaklar getirmişlerdir. Bu sınırlamalar kökenini olasılıkla biyolojik bilgi ve deneyimlerden değil, sosyal gereklilikten almıştır. Bir insan toplumunun insest tabuları olmaksızın kurulması olası değildir. Ayrıcalıklı durumlarda kardeşler arası evlilikler bile kabüllenilmiş ve hatta firavunlarda olduğu gibi desteklenmiştir. İslam aleminde kuzen evlilikleri kabul görürken, kardeşle, amca, teyze, dayı, hala gibi akrabalarla ve sütanne ile evlenmek yasaklanmıştır. Bütün Hıristiyan aleminde ise halen birinci derece kuzen evlilikleri kabul edilmemekte ve böyle evlilikler için katolik kilisesinden özel izin almak gerekmektedir. Kilisenin aynı zamanda vaftiz baba ile onun vaftiz çocuğunun da evliliklerini yasaklamış olması bu yasakların biyolojik temellerin dışında başka inanışlara bağlı olduğunu göstermektedir.
   
dinen akraba evliliği yasak mı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yabancı uyruklu biri ile evlilik yapmak günahmıdır?

  Yabancı uyruklu biri ile evlilik yapmak günahmıdır?

  hristiyanla evlilik hristiyanla evlenmek islamda yabancılarla evlilik evlenmek günahmı yabancılarla Bu soruyuda çok merak ederek yazdım. Eş olacak aday kendi dinindende dönmek istemiyor.. Bu durumda yapılacak evliliğin dinen durumu nasıldır?
 2. Evlat edinmek günahmıdır?

  Evlat edinmek günahmıdır?

  Çocuk sahibi olmayan çiftlerin evlat edinmesi hakkında soru ve cevaplar Sual: Çocuğu olmayan bir bayanım. Evlatlık almak istiyorum. Nasıl yapayım? CEVAP Alınan evlatlık, büyüyünce erkek ise size, kız ise beyinize yabancı olur. Yabancı bir kimse ile beraber kalmak ise caiz değildir. Bu bakımdan evlatlık alırken, kardeşlerinizden birinin oğlunu veya beyinizin kardeşlerinden birinin kızını...
 3. Cenabet gezmek günahmıdır?

  Cenabet gezmek günahmıdır?

  Cünüp gezmek,dolaşmak seni dinden çıkarmaz, kafir yapmaz. Fakat caiz değildir. Neden? Çünkü cünüpken namaz kılamazsın, birçok ibadetleri yapamazsın! Böylece cünüp durmak yani gusul abdesti almadan dolaşmak seni harama yöneltmiştir. Namazını aksatmıştır. Cenabet olmuşsan ve müslümansan en kısa zamanda gusül abdesti alman gerekir. Burada ölçü iki namaz arasındaki vakittir. Yani bu süre içinde...
 4. İnternette çetleşmek günahmıdır?

  İnternette çetleşmek günahmıdır?

  Bazı şeyler vardır, anlatmakla öğrenilemez; ancak yaşamakla öğrenilir. Yaşamayan bilmez. Çocuğa ateşin yaktığını ne kadar anlatırsanız anlatın, onu tatmadıkça, acısını hissetmedikçe gerçek manada ateşin ne olduğunu anlayamaz. Yaşamadıkça zararının tam olarak anlamanın mümkün olmadığı hususlardan biri de şöhret ve paradır. Bilhassa gençlerimiz bu iki arzuya kavuşmak ve "sanatçı"...
 5. kedi beslemek günahmı

  kedi beslemek günahmı

  merhabalar benim kızım hayvanları çok seviyor ve evde evcil bir hayvan bakmak istiyor ve özellikle bir kedisi olsun çok istiyor ne bilim çevremden bazıları evde hayvan bakmanın günah olduğunu söylüyorlar hatta namaz kılan evde hayvan olmaz diyorlar böyle bir şey varmı evde kedi beslemek günahmı acaba

Sayfayı Paylaş