dinen kürtaj yaptırmanın hükmü nedir?

  • Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
dinen kürtaj yaptırmanın hükmü nedir?
Arkadaşlar merhaba.Ben kürtaja elşbetteki karşıyım ama dinen bunun olurunu öğrenmek istiyorum. Yani dinen kürtajın hükmü nedir acaba?
 
TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Kürtaj dinimizde haramdır Sadece şu amaçla kürtaj yaptırabilir. Şayet Annenin sağlık durumunun ciddi bir tehlikeye maruz kalması gibi bir zaruret varsa anne ve evladını birlikte kaybetme yerine sadece evladı feda etmek caiz olur. Aksi taktirde kürtaj yaptırmak yani cenini öldürmek, doğmuş bir çocuğu öldürmek gibi haramdır.

Hamile kadının Doğacak bebeğinin hasta, özürlü, kusurlu, geri zekalı veya kısa ömürlü olması gibi nedenlerden dolayı cenine müdahale ederek hayatına son vermek de caiz değildir.

Genetik bilimine ve ultrasonografi yöntemine güvenirlik derecesi tartışmalıdır. Günümüzde ultrasonografi yöntemiyle özürlü doğacağı ve birtakım hayati riskler taşıdığı tespit edilen bir kısım ceninlerin kürtaj edilmeyip, doğumları gerçekleştiğinde sapasağlam doğdukları görülüyor.

Gebeliğin ilk safhasından itibaren kesin ve meşru bir zaruret olmaksızın, düşürmek veya aldırmak yoluyla bir ceninin hayatına son vermek caiz değildir.
 

Benzer İçerikler

K
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
Misafir
M
K
Cevaplar
1
Görüntüleme
771
T
K
Cevaplar
1
Görüntüleme
764
Misafir
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst