Diş dolguları

suskun_gız

Yeni Üye
Üye
Diş dolguları
Diş Dolguları:
Çürümeye yüz tutmuş dişi hemen çekmek çok eski dönemlerde kaldı.Şimdi esas olan;kişinin orijinal dişini ne olursa olsun kurtarmaya yönelik tedavilerdir.Dolgu da bunun en yaygın ve kolay yollarından biridir.Dolguların çeşitleri vardır.Bunlardan hangisinin kullanılacağı hekimle hastanın birlikte alacakları karara bağlıdır.
1.Amalgam Dolgular :)-):):):)l Dolgular):
Çok dayanıklı ve ekonomik bir dolgu maddesidir; fakat görünümü estetik değildir. İçinde % 70 gümüş, % 23 kalay, az miktarda bakır ve çinkodan oluşan tozun cıva ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Karışım diş hekimi tarafından hazırlanan oyuğa yığılır ve dolgu birkaç saatte sertleşir. Özellikle azı dişleri için günümüzde kullanılan en iyi dolgu maddesidir. Ama gülme gibi ağzın kontrolsüzce açıldığı durumlarda dişlerde kararma varmış gibi görünür.
2. Porselen Simanlar, Kompozitler:
Amalgamın aksine estetik görünümlü dolgu maddeleridir.Ama amalgam kadar sağlam ve dirençli değildir .Daha çok ön dişlerde kullanılırlar.
3. İnlaylar:
Döküm dolgulardır. Dolgu için şekillendirilmiş oyuğun ölçüsü alındıktan sonra, laboratuarda altın veya porselenden hazırlanır ve dişe yapıştırılır. Özel teknik ve çok hassas çalışma gerektirirler.
 
Üst