1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Dış gebeliğe ne sebep olur?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında herhangi bir yere yerleşmesiyle meydana gelir. En sık yerleşim yeri tüplerdir (yüzde 98), daha seyrek olarak yumurtalık, karın zarı ve karın organları, nadiren rahim boyunda görülebilir. Dış gebelik tedavi edilmediğinde, hayatı tehdit eden çok tehlikeli bir durumdur.
  Dış gebelik geçiren çoğu kadının belirgin risk faktörleri yoktur. Bununla birlikte eğer;
  Pelvik bir ameliyatınız varsa
  Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hikayeniz varsa
  Endometriyozisiniz varsa
  Sigara içiyorsanız
  Kısırlık tedavisi görüyorsanız
  Dış gebelik riskiniz vardır


  < Konu Resmi..>
  Doktorlar dış gebeliği nasıl teşhis ederler?
  Belirtileri çok değişkendir. Çok erken dönemde hiçbir belirti vermez, normal bir gebelik gibi âdet gecikmesi ve diğer şikâyetleri olabilir.Ancak bir süre sonra gebeliğin büyümesiyle karın alt kısmında ağrı ve bazen düzensiz kanama şeklinde belirti verir.
  Tüpün yırtılması ve karın boşluğuna kanama başlamasıyla ağrı çok şiddetlenir, tansiyon düşmesine bağlı baş dönmesi bayılma gibi belirtiler olabilir. Kan testi ve ultrasonla hekiminiz dış gebeliği belirleyebilir. Kan testi gebelik hormonundan (hCG) kanınızda ne kadar miktarda olduğunu ölçmektedir. Bu kan testi, seviyelerin uygun bir şekilde yükselip yükselmediğini belirlemek için birkaç defa yapılabilir. Gebeliğinizin rahim içinde mi yoksa dışında mı olduğu ultrasonla kontrol edilir.
  Doktorlar dış gebeliği nasıl tedavi ederler?
  Teşhis eğer erken dönemde yani tüp yırtılması ve iç kanama başlamadan önce yapılabilirse ilaçla tedavisi mümkündür.
  Gebeliğin ilerlediği ya da iç kanama oluşması durumunda tedavisi cerrahi olmak zorundadır. Dış gebelik geçiren bir kişide tekrar dış gebelik oluşma ihtimali (yüzde 12) yüksektir. Dış gebelik geçirildikten sonra 6-12 hafta doğum kontrol hapı gibi güvenilir korunma önerilir. Dış gebelik üç şekilde tedavi edilebilir:
  Metotreksat
  Metotreksat, dış gebeliğin gelişimini durduran bir ilaçtır. Doktorunuz bu ilacı size enjeksiyon yoluyla verir. Metotreksatın işe yarayıp yaramadığını belirlemek için bir dizi hCG testi yaptıracaktır. Doktorunuz sizi hCG seviyesi sıfırlanana kadar takip edecektir. Dış gebelik yeterince erken teşhis edilmişse, yaklaşık % 90’ı bu şekilde takip edilebilmektedir. Metotreksat enjeksiyonundan sonra alkol, vitamin, ibuprofen gibi ilaçlar ve folat ve folik asit içeren yiyeceklerden kaçınmalısınız. Mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı ve ağız yaraları gibi yan etkileri olabilmektedir.
  Laparoskopi
  Laparoskopi minimal invaziv cerrahi olarak adlandırılır. Doktor küçük kesiler yapmaktadır. Açılan kesiden küçük bir kamera yerleştirilir ve böylece doktor dış gebeliği görebilir. Küçük aletlerle de dış gebelik materyalini alır. Tüp zarar görmüşse doktor tüpü de alabilir.
  Laparotomi
  Laparotomi karından açılan kesiyle yapılmaktadır. Çoğu kez dış gebelikten kaynaklanan aşırı kanama gibi acil durumlarda laparotomi ile müdahale edilir.
  Komplikasyonlar olacak mı?
  Tedavi edilse de dış gebelik hayatınızı tehdit edebilecek fallop tüpü yırtılmasına neden olabilir. Eğer pelvik, karın veya omuz ağrınız olursa doktorunuza veya hastaneye gidin. Tüp yırtılması olmuşsa acilen ameliyata ihtiyacınız olacaktır.
  Dış gebelikten sonra tekrar gebe kalabilecek miyim?
  Dış gebelik geçirmiş bir bayanın, yeniden gebe kalması zor olabilir. En az % 10 - % 15 oranında yeniden dış gebelik olma riski vardır. Çoğu zaman tedavi sonrası tüpünüz açık kalacaktır ve % 60 oranında bebek doğurma şansınız olacaktır. Kısırlık testleri ve tedavileri gebelik için şansınızı arttırabilmektedir.
   
Dış gebeliğe ne sebep olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dış gebelik sebepleri nelerdir

  Dış gebelik sebepleri nelerdir

  Dış gebelik sebepleri nelerdir ? Arkadaşlar gebelik konularına sürekli açıklık getiriyorsunuz ve gerçekten de faydalı bilgiler sunuyor yardımcı oluyorsunuz. Şimdi bende sizlerden Dış gebelik sebepleri hakkında yardım bekliyorum ve şimdiden tşklerimi sunuyorum
 2. dış gebelik neden olur

  dış gebelik neden olur

  dış gebelik sebepleri dış gebelik neden olur Merhaba Sevgili Melek'ler, günümüzde sıkça rastlanılan ve bir çok bebek bekleyen ailenin hayallerini hüsrana uğratan dış gebelik sebeplerini, bu yazımızda konu alıyor ve dış gebelik neden oluyor, diyenleri bu sayfamıza davet ediyoruz. Dış gebelik sebepleri nelerdir Dış gebelik, gebelik ürününün uterus içine ulaşım yolunun tıkanmasıyla...
 3. Spiral dış gebeliğe neden olur mu?

  Spiral dış gebeliğe neden olur mu?

  sprail kimlere takılmaz,spirail dış gebeliğe sebebiyet verirmi,spirailin yan etkisi varmı,spirail yan etkileri hakkında bilgiler Spiral genel olarak yan etkileri az ve nadiren şikayete nedn olan bir yöntemdir. Bu nedenle en çok kullanılani tavsiye edilen yöntemelerden birisidir. Yan etki olarak özellikle ilk takıldığı ay hafif kasık ağrısı görülebilir, 1-2 ay içerisinde bu şikayet...
 4. Dış gebelik neden olur?

  Dış gebelik neden olur?

  Dış gebeliğin normal gebeliğe dönüşme ihtimali yoktur. Döllenmiş yumurtanın fallop tüpü içinde büyümesi tüpün patlamasına ve ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi kanamalara neden olabilir. Göğüslerde şişlik, mide bulantısı, adet gecikmesi gibi hamilelik belirtilerinin yanı sıra anormal kanamalar ve ağrılar da dış gebeliğin belirtileri arasındadır. Dış Gebelik Nedenleri Dış gebelik genel...
 5. Dış gebelik neden olur?

  Dış gebelik neden olur?

  Dış gebelik genel olarak fallop tüplerinin iltihaplanması, zarar görmesi ya da şeklinin bozulması nedeniyle görülür. Hormonal dengesizlikler ya da anormal cenin gelişimi de bu durumda bir rol oynayabilir. Kimi zaman da dış gebeliğin neden kaynaklandığı tam olarak belirlenemez. Aşağıda dış gebeliğe neden olduğu düşünülen faktörlerden en yaygın olanlarını bulabilirsiniz. Dış gebelik rahim...

Sayfayı Paylaş