Etiketler:
 1. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa

  Diş gıcırdatma ve Tedavisi

  Konu, 'Diş Sağlığı ve Diş bakımı' kısmında laetitia tarafından paylaşıldı.

  Gece uykumda çokça yaptığım bir eylem olan diş gıcırdatmadan kurtulmak isterdim.İstem dışı oluyor ve elimde değil haliyle.Ama mutlu son formülü varmış.Bu olayı geçiştirmemek lazım sonuçları tahminimizden büyük olabilirmiş okuyunca şaşırdım. < Konu Resmi..>


  Diş gıcırdatma sırasında dişler ve çenelere çok yüksek bir basınç iletilmektedir,bundan dolayı uzun süren diş gıcırdatmaları; yüz ağrıları, boyun ağrıları , kulağa yansıyan ağrılar , baş ağrıları ve çene ekleminde rahatsızlıklara neden olabilir.
  Tedavisi
  Erken dönemde; diş yüzeylerinin aşınmasını engellemek için dişhekimi tarafından yapılan gece plakları etkili olabilir. Geç dönemde; dişlerde meydana gelen hasarların tedavisi yine dişhekimi tarafından yapılan ve koruyucu uygulamalar ile mümkündür.
  Ayrıca dişlerin kapanış bozuklukları da farklı yöntemlerle normal hale getirilebilir. Nedeni tam olarak bilinemeyen bu tip durumlarda stres faktörünün azaltılmasının da faydası olacağı açıktır.
  * Diş gıcırdatma; çiğneme refleksinin uyku sırasında aktif hale geçerek alt ve üst dişlerin birbirlerine teması ile ortaya çıkan istem dışı bir harekettir.
  * Genellikle geceleri ortaya çıkmakla birlikte gündüzleri de hafif şiddette kendini gösterebilir .

  * Hafif şiddetli diş gıcırdatma pek çok kişide herhangi bir sağlık sorununa yol açmayabilir.

  * Çocuklarda da sık rastlanan diş gıcırdatma çoğunlukla daimi dişlerin tamamı sürdüğünde sona erer.
  * Diş gıcırdatmanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hazırlayıcı bir takım etkenlerden söz edilebilir.Bunlar arasında stres önemli bir yer tutmaktadır.

  * Onun dışında sindirim problemleri,uyku bozuklukları,ağız içinde dişlerin kapanış problemleri ,bazı hastalıklar ve kimi ilaçların kullanımı da diş gıcırdatmaya zemin hazırlamaktadır.

  * Diş gıcırdatma kısa süreli uyumalarda dahi meydana gelebilir. Alt çenenin yan hareketleri sonucunda öncelikle kesici dişlerde aşınmalar meydana gelir.

  * Azı dişlerinin de devreye girmesiyle daha da şiddetlenen bu hareket sırasında ciddi bir ses de meydana gelir. Çoğunlukla bu ses , dişlerini gıcırdatan kişilerin yanında yatan kişileri uykudan uyandıracak kadar şiddetlidir.

  * Çoğu kişi herhangi bir belirti verene kadar bu durumun farkında değildir. genellikle ğız ve diş muayenesi sırasında dişhekimi tarafından fark edilir.
  * Dişlerin mine yüzeylerinin aşınması zordur ancak aşınma alttaki daha yumuşak tabakaya ulaştığında hızlanarak devam eder ve çürüğe yatkınlık da artar.

  * Ayrıca dişlerin kırılabilme olasılıkları da vardır. Bazen bu duruma dişeti çekilmeleri de eşlik eder.

  * İleri safhalarda dişlerde soğuk, sıcak, ekşi,tatlı v.b hassasiyetinin başlaması kaçınılmaz olacaktır


   
 2. damla19

  damla19 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  188
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  cnm bnm saol paylaşım için ya kardeşimde aynı geceleri cok fena gıcırdatıo dişini.
   
Diş gıcırdatma ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diş gıcırdatma

  Diş gıcırdatma

  Diş gıcırdatmanın zararları Bruksuzim olarak bilinen ve genelde psikolojik bozukluk ve sinirlilikten kaynaklanan, diş gıcırdatması, diş kayıplarına, diş eti hastalıklarına neden olurken, baş ve yüz ağrılarını da beraberinde getiriyor. Selçuk Üniversitesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Durmuş, diş gıcırdatmasının, ağız içindeki kasların,...
 2. Diş Gıcırdatma...

  Diş Gıcırdatma...

  Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır. Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir. Diş gıcırdatmanın sebepleri nelerdir? Bruksizmin (diş gıcırdatması) oluş nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Bazı araştırmacılar buruksizmin dişler...
 3. Diş gıcırdatmanın zararları

  Diş gıcırdatmanın zararları

  diş iltihabının zararları Diş gıcırdatmanın zararları Bruksuzim olarak bilinen ve genelde psikolojik bozukluk ve sinirlilikten kaynaklanan, diş gıcırdatması, diş kayıplarına, diş eti hastalıklarına neden olurken, baş ve yüz ağrılarını da beraberinde getiriyor. Selçuk Üniversitesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Durmuş, diş gıcırdatmasının, ağız...
 4. Diş gıcırdatmaya çözüm!

  Diş gıcırdatmaya çözüm!

  diş gıcırdatmaya bitkisel çözüm Sevgili melekler; benim ciddi sıkıntılar yaşadığım diş gıcırdatma konusunda içimi rahatlatacak tedaviler olduğunu öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim.Faydalı olması ümidiyle :) Diş gıcırdatmaya çözüm! Geceleri istem dışı dişlerinizi sıkıyor, gıcırdatıyor, buna bağlı dişlerde aşınma sorunu yaşıyor, soğuğa karşı hassasiyet ile karşılaşıyor ve ilerleyen...
 5. Diş Gıcırdatmanın Vücuda Verdiği Zararlar

  Diş Gıcırdatmanın Vücuda Verdiği Zararlar

  Yapılan araştırmalar diş gıcırdatmayı tek bir belli nedene bağlayamamıştır. Kişilerin ruhsal yapısı, ağız-diş yapısı, genetik özellikleri vb. gibi birçok etken diş gıcırdatma rahatsızlığını tetiklemektedir. En bilinen nedenleri şöyle sıralayabiliriz: Psikolojik Etkiler: Psikolojik etkilerin başında stres gelmektedir. Günümüz modern toplumunun en büyük sıkıntısı stres, birçok hastalığın da...

Sayfayı Paylaş