1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Diş implantı nedir?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  diş implant,diş implantı, diş implantı nedir, diş implantı fiyatları, diş
  DİŞ İMPLANTI NEDİR?
  İmplant, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplant diş ve çene yapısını tamamen değiştirir.
  HANGİ DURUMLARDA İMPLANT YAPILIR?
  ...
  Tek diş eksikliğinin komşu sağlam dişlere dokunulmadan giderilmesinde, birden fazla diş eksikliğinin, takılıp çıkartılan protezler yerine, implantlar yardımı ile sabit köprüler yapılarak giderilmesinde, tam dişsizlik durumunda takılıp çıkartılan protezler (damak) yerine sabit protezler yapılabilmesinde, her türlü dişsizliğin ve eksik fonksiyonların giderilmesinde uygulanabilir.

  Diş kayıplarının ya da meydana gelen travmaların sonucunda fizyolojik olarak oluşan kemik erimeleri, çene kemiğinin seviyesinin ve hacminin azalmasına neden olmaktadır. Bu durum, uygulanacak protezin işlevini tam olarak yerine getirebilmesine engeldir. Bunun sonucunda da çiğneme ve konuşmada problemlerinin çıkması kaçınılmaz olur.
  İMPLANTIN YARARLARI NELERDİR?
  implant sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.
  İMPLANT DİŞLER DOĞAL GÖRÜNÜR MÜ?
  İmplant kemik ve dişeti altında yerleşmektedir. Bu sebeple üstüne yapılan dişle herhangi bir uyumsuzluk söz konusu olmamaktadır. Özellikle son dönemlerde gelişen zirkon üst yapılar sayesinde ön bölge estetiğinde bile tam bir uyum sağlanmaktadır.
  İMPLANT HER YAŞTA UYGULANABİLİR Mİ?
  Evet. Sadece, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir.
  Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar .

  IMPLANTIN BAŞARISI NEYE BAĞLIDIR?
  İmplantların başarısı için genel sağlığın iyi olması, yani yeterli “iyileşme potansiyeli” olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında hekim tarafından uygun cerrahi ve uygun protez yapılmış olması gereklidir. Ayrıca, çok fazla sigara içilmesi ve/veya aşırı alkol kullanılması başarıyı olumsuz etkileyecektir. Yukarıdaki faktörlere bağlı olarak implant başarısı %90-100 arasında değişebilir.
  İMPLANT HANGİ DURUMLARDA SAKINCALIDIR?
  Bazı bedensel rahatsızlıklar veya engeller nedeniyle implant yapılması sakıncalı olabilir. Bazı durumları şöyle özetleyebiliriz:
  - Bazı kalp rahatsızlıkları
  - Kan pıhtılaşma sorunları
  - Romatizmal hastalıklar
  - Aşırı düşkün olmak ve benzeri durumlar.
  - Diyabet (şeker hastalığı); kontrol altında olmayan ve diyabetin düzenli seyretmediği durumlar
  - Çenedeki kemik yapısının uygun olmaması, yetersiz veya anatomik olarak riskli olması.
  - Hastanın cerrahi işlemlere yatkın olmaması (aşırı korku, endişe)
  - Hastanın implant sonrası oral hijyenini (ağız temizliğini) tam olarak sağlayamayacağı durumlar.

  İMPLANTLAR VÜCUT TARAFINDAN REDDEDİLİR Mİ?
  Günümüzde implant materyali olarak en fazla kullanılan metal titanyumdur. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir. Bu nedenle bir “doku reddinden” söz edilemez.
  İMPLANTIN KANSER RİSKİ VAR MIDIR?
  Tıp ve diş hekimliği dünyasında diş implantlarının kansere neden olduğunu gösteren tek bir örnek bile yoktur.
  İMPLANT PAHALI BİR TEDAVİ MİDİR?
  İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. İmplant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.
  İMPLANT OPERASYONUNDA BİR RAHATSIZLIK OLABİLİR Mİ?
  Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Operasyondan sonra herhangi diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya şişlik olabilir. Bunlar da ağrı kesicilerle ve gerekli önlemlerle rahatlıkla giderilebilir.
  İMPLANTLARIN YERLEŞTİRMESİ VE PROTEZ KADAR SÜRER?
  Cerrahi işlemin süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 2-3 ay kadar beklenir. Daha sonra bu implantlar üzerine, birkaç seans süren bir uygulama ile protezler yerleştirilir.
  İmplantlar dişler çekildikten hemen sonra yerleştirilebilir mi?
  Evet, günümüzde bu mümkündür.İmplant diş çekimini takiben taze çekim boşluğu içerisine yerleştirilebilir.

  İLAÇLAR İLE HERHANGİ BİR ETKİLEŞİM VARMIDIR?
  Bu belirli ilaçlar için mümkündür. Örneğin, kortizon vücut metabolizmasını ve bağışıklık sistemini değiştirebilir ve iyileşme ile ilgili problemler ile karşılaşılabilir. Pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar implantların yerleştirilmesi esnasında ciddi kanamalara sebep olabilir.Eğer düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekliyse bunu diş hekiminiz ile görüşmeniz gerekir.
  GENEL ANESTEZİ GEREKMEZ Mİ?
  Hayır. Lokal anestezikler herhangi bir ağrıyı tamamen engelleyebilir. Diş hekiminiz kemik üzerinde implant sahasını hazırlayıp implantı yerleştirirken bir titreşim ve hafif bir basınç hissedersiniz ama ağrı duymazsınız. Çoğu hasta için bu işlem, o da lokal anestezi altında uygulanan normal bir çürük tedavisi gibi hissedilir. Ne var ki, yine de tedavi sırasında “uyumak” isterseniz diş hekiminiz genel anestezinin özelliklerini açıklayabilir.
  BİR İMPLANT NE KADAR DAYANIR?
  İyileşme aşamasından sonra doğru biçimde yerleştirilmiş kaliteli bir implant pek çok etkene karşı doğal diş kökünden daha dayanıklı olacaktır.Doğru biçimde protetik yükleme yapılmış bit titanyum implant kırılmayacaktır. Ayrıca çürüğe karşı dirençlidir.Sürekli ağız bakımı,diş etleriniz ve implant sahasının sağlıklı biçimde kalmasını sağlayacaktır. Uygun bakım ile implantlarınız ömür boyu dayanabilir.
  - İmplant destekli bir protez ile normal biçimde çiğneyebilir miyim?
  İster implant destekli bir kronunuz,ister köprünüz, ister proteziniz olsun; tıpkı kendi dişlerinizle olduğu gibi çiğneyebilecek, konuşabilecek ve gülebileceksiniz. Proteziniz implantlarınıza sıkı biçimde tutunacağı için kendinizi son derece güvende hissedebilirsiniz.

  - Dental implantlara karşı alerjik olunabilir mi?
  Dental implantlar kırk yılda fazla süredir kullanılmaktadır.Bu uzun süre içersinde titanyum esaslı implantlara karşı bilinen hiçbir alerjik durum görülmemiştir.Titanyum hiçbir alerjik bileşen içermez ve vücut içerisinde tamamen etkisizdir.

  - Havaalanı gibi bir güvenlik kontrolü sırasında metal dedektörleri implantım nedeniyle uyarı verir mi?
  Hayır. Bunun için endişelenmeyin. İmplantlar manyetik değildir ve detektörü etkilemek için fazla küçüktür. Detektör implantlarınız için uyarı verse bile sorunu çabucak ve kolayca açıklayabilmeniz için bir implant kimliğiniz olacaktır.

  - İmplantlar kalp pilini etkileyebilir mi?
  Hayır. İmplantların elektromanyetik etkisi yoktur. Kalp pilinizin çalışmasını herhangi bir şekilde etkileyemez.

  - Kronlar için hangi materyal kullanılır?
  Çoğu kron ve köprüler metal veya metal alaşımlarıdır ve doğal dişler ile uyumlu olacak bir renkteki seramik ile kaplanır. Yüksek kaliteli estetik alternatif porselendir. Zirkonyum oksit seramik, yüksek dayanıklılığı sayesinde özellikle implant destekli protezler için uygundur. Tek diş kronlar ve aynı zamanda daha uzun köprüler için uygundur ve ışığı aynı diş minesi gibi yansıtır. Bunun anlamı protezin doğal dişler ile gerçekten de aynı olduğudur.

  [​IMG]
   
Diş implantı nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. diş gangreni nedir?

  diş gangreni nedir?

  diş gangreni nedir? Dişin pulpa tabakasının (sinir-damar ağı) mikroorganizmalarca işgali sonucu canlılığını kaybettiği bazı durumlarda içerdiği protein, karbonhidrat ve yağların kimyasal olaylar sonucu parçalanmasıdır. çürüğe meyilli dişlere sahip bireylerin daha çocuk yaşlardayken ilk çıkan daimi dişlerinde bile aşırı çürük sonucu pulpa gangrenine rastlanabiliyor.
 2. Diş Eti Neden Kanar?

  Diş Eti Neden Kanar?

  diş eti kanaması nedenleri ,diş eti kanaması,diş eti kanamasını durdurma,diş eti kanaması nasıl durdurulur,diş eti niye kanar,diş eti kanamasına ne iyi gelir,diş eti kanamasının sebepleri,diş eti kanaması hakkında tüm bilgiler, Sadece dişleri fırçalamak yetmez. Bakteri plağına karşı etkili ve sürekli kullanıma uygun bir ağız gargarası, fırça ve diş ipi ile beraber günlük etkin bir ağız...
 3. Diş implantı ağrılı bir işlemmi?

  Diş implantı ağrılı bir işlemmi?

  Diş implantı, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine onların fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplant multi disipliner bir yaklaşımla ele alınır. İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesi, çevre dokularla uyumu ve implant üstü protezin yapılması konusunda çene cerrahi, periodontoloji uzmanı ve protez uzmanı birlikte...
 4. Yanak Elmacık Büyütme Ameliyatının Detayları

  Yanak Elmacık Büyütme Ameliyatının Detayları

  Yüze yapılan ameliyatlar genellikle yüzü dengeli bir hale getirmek için ve çenenin, yanakların ya da ağız bölgesinin yapılandırılması ile gerçekleştirilir. Çene altına ya da ağız içine açılacak küçük bir kesi cerrahın çene implantını direkt olarak kemik üzerine uygulayabilmesine izin verir. Yanak implantları genellikle ağız içinde açılan bir kesi kanalı ile ve direkt olarak elmacık kemiği...
 5. Baldır İmplantları ile bacak estetiği yaptırma

  Baldır İmplantları ile bacak estetiği yaptırma

  Baldır protezi baldır hacmini büyütmek ve şeklini geliştirmek için uygulanan bir cerrahi bir müdahaledir. Birçok insan baldır kaslarının şeklinden ya da boyundan, kısa giysiler giymekten kaçınacak derecede şikâyetçi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yoğun egzersiz yapıldığında bile istenen sonuçların alınamaması, özellikle üst bacak kaslarına göre oranlı bir görüntünün sağlanamaması durumuyla...

Sayfayı Paylaş