Diş Lekelerine Neden Olan Etkenler

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
#1
Diş Lekelerine Neden Olan Etkenler
bu konu diş lekelerine neden olan besinler ve içecekler hakkında bilgilere yer vermektedir. Diş lekeleri, kadın ve erkeklerin ortak yaşadığı bir sorundur. Son yıllar da diş lekeleri için diş hekimlerine başvuranların sayısın da oldukça artış gözlemlenmektedir. Düzgün ve sağlıklı bir diş yapısı ile kendize olan özgüveniniz daha çok artacaktır. Diş lekeleri günlük yediğiniz ve içtiğiniz her türlü besinlerden dolayı oluşabilir. Diş lekesi hakkıh da çok daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için gerekli bilgileri sizler için paylaşıyoruz.
< Konu Resmi..>


Diş Lekesi Nedir?
Dişlerin dentin ve mine tabakasında oluşabilen tükettiğimiz içecek ve besinlerden kaynaklanabilen veya bir tedavi esnasında kullanılan antibiyotik etkisine sahip ilaçlardan da oluşabilen lekelerdir. Dişte oluşan lekeler dış görünüşümüzü etkilediği için fazlasıyla rahatsız edicidir fakat diş hekimleri tarafından uygulanan tedavi işlemleri sayesinde kısa sürede temizlenmektedir.
Diş Lekelerine Hangi Besinler Sebep Olur?
Bu besinleri tüketirken biraz daha dikkatli ve tükettikten sonra temkinli davranmalıyız.
Sigara

Diş lekelerinin başlıca sebebi Sigara tüketmektir. Sigara sadece diş lekesine sebebiyet vermez aynı anda diş çürümesi, ağız kokusu, kanser gibi birçok hastalık belirtisinin başlıca sebebidir. Çay
Sağlık açısından bir problem oluşturmayan çay tüketimi genellikle ofis ve ev ortamlarında fazlaca tüketilmekte ve diş minesine zarar vermektedir. Bu durum dişlerinize fazlasıyla leke bırakmaktadır. Bitki çayları normal çaya göre daha az leke bırakmaktadır.
Enerji İçecekleri
Enerji içeceklerinde bulunan renklendirici ve tatlandırıcılar diş ve dil üzerinde hafif tabakalarla birlikte lekeler oluşturur.

Kırmızı Şarap
Kırmızı şarap tüketildiğinde ağzımızda bir renk bırakır. Genellikle akşam yemeklerinde tercih ettiğimiz kırmızı şarap diş lekelere sebep olabiliyor. Kırmızı şarap tüketimine göre beyaz şarap daha az lekelenmeye sebep olur. Şarap genel olarak ele alındığında asidik bir yapıya sahiptir ve diş dostu olarak kabul edilmez.
Soslar
Et yemeklerinin yanında veya makarna gibi üzerine sos gerektiren yemekler lekeler oluşturur. Domates ile hazırlanan soslar diğer soslara göre daha fazla leke oluşturur.

Kahve – Nescafe
Kahve tüketimi ülkemizde oldukça yaygındır fakat içerisinde bulunan kafein ve doğal reklerinden dolayı dişlerde fazlasıyla kele bırakır.
Soda ve Kola
Bu tarz asitli içeceklerde bulunan fazlaca kromojen ve asit ağız sağlığına zarar verip leke oluşumunda etkili içecekler arasındadır. Light ve Kola Zero olarak piyasada bulunan kola çeşitlerinde de aynı riskler söz konusudur. Aşırı tüketmek sağlık açısından uygun değildir. 
  Diş Lekelerine Etkin Çözüm hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Dişlerini porselen yaptırıp yanma yaşayanlar yardım lütfen Dişlerini porselen yaptırıp yanma yaşayanlar yardım lütfen
Merhaba hocam Bugün ön 7 dişlerime porselen kaplama yaptırdım ve diş etlerimde yüksek derecede yanma hissi var. Çaresi nedir ? Ne zamana kadar geçer ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Soru-Cevap 2
Diş Lekeleri Neden Oluşur? Diş Lekeleri Neden Oluşur?
Bu konu, diş lekeleri neden oluşur konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, dişlerimiz sosyal hayatta en çok dikkat çeken yerlerimizden biridir. Biriyle konuşurken ilk önce dişlerine dikkat ederiz, tıpkı bize de aynısı olduğu...
Ağız ve Diş Sağlığı 0
Diş Lekesine Sebep Olan Besinler Neler? Diş Lekesine Sebep Olan Besinler Neler?
diş lekesi, sebep olan besinler, ne yapmalı, çareleri, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsinizSevgili...
Diş Tedavisi 0
Diş lekelerinden kurtulmak için Diş lekelerinden kurtulmak için
dişteki beyaz lekeler nasıl geçer diş lekeleri dişteki beyaz lekeler diş lekeleri nasıl geçer dişlerdeki Diş problemleri sadece sağlık açısından değil, görsellik açısından da oldukça önemlidir Melek'lerim. Sağlıklı dişler için, düzenli olarak...
Ağız ve Diş Sağlığı 6
Diş Lekelerine Etkin Çözüm Diş Lekelerine Etkin Çözüm
diş lekelerine çözüm diş lekelerini temizleme lekesi nasıl temizlenir sarı lekeleri nasıl temizlenir Özellikle sigara içenlerin dişleri çok lekeli olur ya sarı sarı yada böyle sanki is olmuş gibi bir...
Diş Tedavisi 2

Benzer Konular