1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Disk kayması Fıtık nasıl tedavi edilir ?

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Çevremizde birçok kişinin bel veya boyun ağrısından muzdarip olduğunu görürüz. Bunlardan bir kısmının sebebi sorulduğunda; fıtık olduğu anlaşılır. Bel veya boyun fıtıkları, omurgayı oluşturan ve omur adı verilen kemiklerin arasında bulunan ve disk adı verilen oluşumlardaki bir probleme bağlı olarak gelişir. Diskler omurlar arasında bulunması gereken yerden dışarı doğru taşarsa genellikle çevresindeki sinirlere baskı yaparak ağrıya sebep olur. Ağrının yanı sıra, problemli diskin bulunduğu yere göre, kol veya bacaklarda uyuşma ve güçsüzlük meydana gelebilir. Bazı kişilerde ise fıtık hiç belirti vermeyebilir. Bu sebeple çoğu kişi fıtık olduğunun farkında değildir. Bel ve boyun fıtıklarının oluşum mekanizmaları aynı olduğu için yazımızda her ikisi için de fıtık terimi kullanılacaktır.


  Fıtık belirtileri nelerdir ?

  Kol veya bacaklarda ağrı: Boyunda meydana gelen fıtıklarda ağrı omuz ve kolda, belde meydana gelen fıtıklarda ise bel, kalça ve bacaklarda ağrı hissedilir. Çekilen ağrının birkaç sebebi olabilir: Diskin hasar görmesine bağlı ağrı, diskin sinirlere baskı yapmasına bağlı ağrı veya bölgedeki hasara vücudun vermiş olduğu tepkiye bağlı ağrı.

  Uyuşma: Fıtık nedeniyle sıkışan sinire bağlı olarak, o sinirin etkilediği bölgede uyuşma hissedilir.

  Kas güçsüzlüğü: Sıkışan sinire bağlı olarak, etkilenen kaslarda güçsüzlük meydana gelir. Bu sebeple kaslar birtakım işleri yapamaz hale gelirler.

  Fıtık sebepleri nelerdir ?

  Yaşlanma: Omurlar arasında bulunan diskler, yaş ilerledikçe özelliklerini kaybetmeye başlar. İçerdikleri sıvı içeriği azalan disklerin esnekliği ortadan kalktığından küçük bazı zorlama hareketleri bile disklerin zarar görmesine yol açabilir.

  Ağır kaldırma: Ağır cisimleri kaldırırken bacak kasları yerine bel kaslarının kullanılması da disklerin zedelenmesine yol açan sebeplerdendir.

  Şişmanlık: Vücut ağırlığının fazla olması disklere olan baskıyı artırır ve zarar görmelerine sebep olabilir.

  Meslek: Fiziksel olarak vücudunu kullanarak çalışan kişilerde disklerin zedelenmesine daha çok rastlanır.

  Genetik: Bazı kişilerde disk kayması genetik olarak daha fazladır.
  < Konu Resmi..>

  Fıtık teşhisi nasıl konur ?

  Doktorunuz şikayetlerinizi dinledikten sonra fizik muayene yapar. Muayenesi sırasında reflekslerinizi, kaslarınızın gücünü, yürüyüşünüzü ve duyularınızı kontrol eder. Bunların yanında aşağıdaki testleri de isteyebilir:

  Röntgen: Röntgen filmleri disklerin fıtıklaşmasını belirleyemez ancak, fıtık dışında ağrılara ve şikayetlere sebep olan enfeksiyon veya tümör gibi diğer nedenleri ortaya koyabilir.

  Tomografi: Bu test ile omurlar ve çevresindeki yapılar belirlenebilir.

  MR: Bu test ile zedelenmiş veya fıtıklaşmış olan disk belirlenebildiği gibi etkilenen sinirler de anlaşılabilir.

  Myelogram: Omurlar arasından beyin-omurilik sıvısına verilen bir boyar madde sayesinde çekilen filmlerde omurilik ve sinirlere olan bası tespit edilebilir.

  EMG: Elektrik uyarılarının sinirler boyunca nasıl hareket ettiğini anlamak için bu test yapılır. Bu şekilde sinir hasarının yeri konusunda fikir sahibi olunur.

  Fıtık nasıl tedavi edilir ?

  Ağrı kesiciler: Ağrıları azaltmak için çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir.

  Narkotik ilaçlar: Ağrı kesicilerin işe yaramadığı durumlarda kodein gibi narkotik ilaçlar reçete edilebilir.

  Sinirsel hasar ilaçları: Narkotik ilaçlara göre daha az yan etkisi olan gabapentin gibi ilaçlar sinir hasarına bağlı ağrılarda etkilidir.

  Kas gevşeticiler: Kas spazmlarını çözmek için kullanılırlar.

  Kortizon: Hap şeklinde veya iğne yapılarak hasarlı bölgenin çevresine kortizon yapılabilir. Bu şekilde bölgedeki sıvı toplanması engellenebilir.

  Fizik tedavi: Çeşitli fizik tedavi yöntemleri ile disk kaymasının sebep olduğu ağrı ortadan kaldırılmaya çalışılır.

  Cerrahi tedavi: Denenen tedaviler 6 haftadan uzun sürede sonuç vermezse ve aynı zamanda kas zayıflığı, uyuşukluk, yürüme güçlüğü, ayakta duramama gibi sorunlar da baş gösterirse cerrahi tedavi yapmak gerekebilir. Cerrahi tedavide genellikle diskin kayan parçası çıkarılır. Nadiren de olsa diskin tamamı çıkarılmak zorunda kalınabilir. Bu durumda arasından disk çıkarılan iki omur birbirine kenetlenmek zorunda kalınabilir.  Fıtık oluşmasını engellemek için neler yapılabilir ?

  Egzersiz: Omurların etrafındaki kasların güçlendirilmesi omurganın düzgün durmasını sağlayarak disk kaymasını engelleyebilir.

  Düzgün duruş: Kamburlaşmadan düzgün bir duruşa sahip olmak, omurga ve diskler üzerindeki yükü azaltır. Düzgün oturmak da son derece önemlidir. Özellikle uzun süreli oturmak gerekiyorsa dik olarak oturulmalıdır.

  Boya uygun bir vücut ağırlığı: Şişmanlık omurlar ve diskler üzerine olan baskıyı artırarak disklerin fıtıklaşmasına sebep olabilir.

  Ağır yüklerin uygun taşınması: Ağır cisimler yerden kaldırılırken belden kıvrılarak değil, bacaklardan güç alarak kaldırmaya dikkat edilmelidir.


   
Disk kayması Fıtık nasıl tedavi edilir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çürük nasıl tedavi edilir?

  Çürük nasıl tedavi edilir?

  Çürük nasıl tedavi edilir? Diş çürüğünün kendiliğinden iyileşmediğini ve çürüyen yapının tamir olmadığını biliriz. Çürük tedavi edilmezse ilerler. Öyleyse, mutlaka çürük dişi doldurmak gerekir. Henüz diş özüne kadar ilerlememiş çürükler şöyle tedavi edilir: 1. Önce Çürük Temizlenir Mine ve dentin çok sert yapılardır. Çürüğü temizlerken bu...
 2. Şizofreni nasıl tedavi edilir?

  Şizofreni nasıl tedavi edilir?

  şizofreni tedavi edilirmi şizofreni tedavisi basit belirtileri nasıl tedavi edilir edilebilirmi Hekim kontrolünde düzenli ve uzun süreli ilaç tedavisi esastır. Burada kullanılan ilaçlara antipsikotik ilaçlar denmektedir. Son yıllarda hızla artan ilaçlarla bu hastalara eskisinden çok faydalı olunmaktadır. Bu ilaçlar bağımlılık yapmayan ve hastanın tedavisini sağlayan ilaçlardır. İlaçların...
 3. Yanık nasıl tedavi edilir?

  Yanık nasıl tedavi edilir?

  yanık şişmesi yanık nasıl tedavi edilir yanıkta şişme yanıklarda su toplaması nasıl geçer su toplaması geçer yanık nedir, nasıl geçer, tedavisi, bitkisel çözüm, doğal tedavi yöntemleri, ne iyi gelir, Kaza sonucu yanıklar hepimizin başına geliyor. Yanıklar çeşitli derecelerde olmasıyla birlikte çeşitli şekillerde de tedavi ediliyor. Yanık sorununu sizlerde yaşıyorsanız bu yazımızdan yanık...
 4. Şaşılık ve göz kayması nedir nasıl tedavi edilir

  Şaşılık ve göz kayması nedir nasıl tedavi edilir

  Şaşılık ya da göz kayması nedir şaşılık tedavisi göz kayması tedavisi Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda şaşılık ve göz kayması nedir, önce onu öğreniyoruz ve nasıl tedavi edilir diye de bilgiler ediniyoruz. Konu hakkında merak ettiğiniz bilgiler için mausenize asılın ve aşağıya doğru inin Melek'lerim. Şaşılık ya da göz kayması gözlerin görme akslarının paralelliğini kaybederek...
 5. Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir ?(gerdirmesiz)

  Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir ?(gerdirmesiz)

  kasık fıtığı tedavisi,kasık fıtığı tedavisi nasıl olur,kasık fıtığı nasıl tedavi edilir,kasık fıtıkları gerdirmesiz nasıl tedavi edilir Fıtık, karın duvarında bilinen anlamda bir yırtıktır; tedavisi de bu yırtığın fiziki olarak onarılmasıdır. Geçmiş yıllarda bu onarım, yırtık yerin dikilmesi şeklinde yapılırdı. Yumuşak dokuların dikilmesi sırasında yırtığın çevresinde veya karşı tarafta...

Sayfayı Paylaş