Dişler Neden Sararır?

Uzman SühaN

Administrator
Dişler Neden Sararır?
diş sararması nedir,diş neden sararır,diş sararmasının tedavisi varmı,diş sararması nasıl geçer,diş sararması hakkında bilgiler


d.jpg

Dişlerin yüzeyi gözenekli minelere sahiptir. İnsanların genellikle tükettiği çay, sigara,kırmızı şarap,kola ve kahve gibi boyayıcı etkisi olan içecekler diş yüzeyinin gözenekli minelerinden dişin içyapısına zamanla karışırlar ve dişte renklenmeler meydana getirirler. Çay, sigara,kırmızı şarap,kola ve kahve gibi içeçeklerin tüketim miktarına göre bu renklenmeler artmaktadır. Dişin renkenmesine bu içeceklerin sebeb olması gibi bazı antibiyotiklerin uzun süreli kullanımıda bu renklenmelere neden olabilir.
Eğer sizin dişlerinizde renk kaybı sararması varsa zaman kaybetmeden bir diş hekimine baş vurun ve özlediğiniz ve gıpta ettiğiniz bembeyaz dişlerinize kavuşun. Bleaching yöntemiyle diş beyazlatma diş minelerine zarar vermediğinden 18 yaşını doldurmuş diş rengi sararmış hatta kararmış herkese uygulanabilinir.Unutmayın ki güzel bir gülüş sizin imzanız gibidir.Etkiliyici bir gülüş için ağız ve diş sağlığının yanında beyaz dişler gülüşünüzü çok değiştirecektir.Dişlerin sararması; Başta yiyecek ve içeceklerin kalıntıları, ağız hijyeninin tam olarak sağlanamaması boyayıcı özelliği bulunan içecekler gibi nedenlerle oluşan plakalar zamanla dişlerin doğal beyazlığını kaybederek renk değiştirmesine neden olur. Bunların dışında dişler, ilerleyen yaşa bağlı olarak ya da kalıtsal özelliklerden de sararmaktadır. Kalıtsal özelliklere bağlı olarak zayıf ve saydam yapıda olan diş mineleri aslında sağlıklı olan dişlerinizin koyu renkli görünmesine neden olabilir. Diş minesini beyazlatan beyazlatma yöntemleriyle dişleriniz tekrar doğal beyazlığına kavuşturulabilmektedir.

Dişlerin renk değiştirmesine neden olan belki de en önemli faktör, beslenme alışkanlıklarımızdır. Örnek vermek gerekirse; içeriğinde asit bulunduran içecekleri fazlasıyla tüketmek diş minelerinde aşınma ve zayıflık yaratacak, dişin koruyucu tabakası olan bu yapı koruma görevini yerine getiremeyerek dişlerin sararmasına neden olacaktır. Asitli içeceklerin dışında mine tabakasına tutunan kafein, tein gibi maddeleri barındıran (kahve, cappuccino, çay vb.) dişlerin mine yapısında bir plak tabakası bırakarak dişlerinizin renk değiştirmesine sebep olmaktadır. Ayrıca kırmızı şarapta boyar madde olarak dişlerini rengini değiştirmektedir. Bu tür içeceklerden sonra diş fırçalamak çok faydalı olacaktır. Boyayıcı ve tutunma özelliği olan yiyecek ve içeceklerin tüketimini azaltmak diş sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Diş minesi (dişlerimizin dışındaki koruyucu tabaka) yukarıda sayılanların dışında bazı rahatsızlıklar diş minesinde zayıflamaya sebebiyet verir. Dişlerinizin rengi zamanla bozulmaya başlar. Bu rahatsızlıklara örnek olarak kanser hastalığını verebiliriz. Kanser tedavisi sırasında kullanılan kemoterapi ve radyoterapi esnasında diş mineleri zayıflamaktadır. Buna benze bir durum hamilelikte de yaşanmakta, diş minesi zayıflayarak sararmalara neden olamaktadır.

Bazı ilaçlarda yan etki olarak dişlerde sararmaya neden olmaktadır. Bunlara örnek olarak belirli antibiyotik ilaç grupları gösterilebilir. Bu ilaçları kontrollü tüketmek gerekmektedir.

Sigara içmek yada pipo kullanmak farklı türde renklenmelere neden olmaktadır. Bu ürünlerin kullanılmasıyla genellikle servikal bölge dediğimiz bölümlerde sarıdan kahverengiye hatta siyaha kadar gidebilen renkleşmeler görülür. Tütün çiğneneme alışkanlığı olanlarda ise mine tabakasında bulunan mikro çatlaklarda koyu renklenmeler yaratarak yumuşak doku hasarlarına sebep olur. Mikro çatlaklarda başlayan bu tip renklenmelerin giderilmesi çok zordur.
 
Üst