1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Dişlerim Hangi Renk?

  Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  dişimin rengi nedir,diş rengimi nasıl öğrenirim,diş rengi nasıl belirlenir,diş rengi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>

  Diş hekimleri dişlerinizin rengini bulmak için çeşitli yöntemler kullanırlar, dolayısıyla standart bir yöntem olmadığını söyleyebiliriz. Ancak diş hekimleri tarafından en çok kullanılan ve renkleri A, B, C, D harfleriyle 4 tona ayıran Vita Renk skalasıdır.


  Vita skalası basitçe dört temel renge ayrılır.
  A : Kırmızımsı kahverengi
  B : Kırmızımsı sarı
  C : Gri
  D : Kırmızımsı gri


  A renginin beş alt tonu vardır. B, C ve D renkleri dört alt tona ayrılır. Renk skalasını bir dişe tuttuğunuzda çabuk karar vermek önemlidir. Çünkü, diş ve renk örneği bir süre sonra birbirine çok benzer görünmeye başlayacaktır. Gözler yorulduğunda nötral bir gri zeminde dinlendirilmeleri gerekir.


  Renk seçimi diş hekimi için oldukça zor ve titizlik isteyen bir işlemdir. Diş hekimi dişlerin rengini belirlerken dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır.  Renk Seçimi Yaparken Uyulması Gereken Prensipler;  Hasta, hekimin göz seviyesinde olmalıdır.
  Renk seçiminde, renk açısından nötr bir çevre oluşturulmalıdır. Nötral gri bunun için en iyi renktir, gözü dinlendirir.
  Renk seçimi dental ünit ışığında yapılmamalıdır.
  Farklı ışık kaynaklarında (elektrik ampulü, floresan, gün ışığı) renk değerleri metamerizm yönünden kontrol edilmelidir.
  Işıklandırmanın şiddeti de rengi etkiler.
  Rengi tesbit edilecek diş yüzeyi temiz olmalıdır.
  Hastanın kıyafet rengi ve makyaj etkisi göz önünde bulundurulmalıdır.
  Renk seçimi tedavi öncesinde, gözlerde yorgunluk oluşmadan yapılmalıdır. Renk
  seçiminde ilk izlenim daima doğrudur.
  Renk seçimi farklı ortamlarda karşılaştırılmalıdır
  Öncelikle en yakın ana renk seçilmelidir. Daha sonra yoğunluk ve parlaklık tesbit edilir.
  Renk seçiminde kaninler referans olarak alınmamalıdır. Dominant renk tonunda (hue), en yüksek konsantrasyona (chroma) sahip olan diştir.
  Genellikle maksiller kesiciler ve premolarlar aynı renk tonuna sahiptir. Kaninler iki ton koyu, mandibular kesiciler ise bir ton açıktır.
  XIII. Renk tesbiti bir şema ile ifade edilirse şemada dişler, dikey ve yatay çizgilerle karelere
  bölünüp her bir kare kodlanıp renk bulguları kaydedilir.


  Renk şemalarının kullanımı teknisyen ve hekim arasındaki iletişim eksikliğini azaltacaktır. Dişlerin rengi, dentinin rengi ve onun üzerini kaplayan minenin kalınlığıyla belirlenir. Dentinin rengini belirlemek renk seçiminin ilk ve en önemli bölümüdür. Dentinin parlaklık ve yoğunluk değerleri ise minenin kalınlığına bağlıdır.

  Renk seçiminde ve renklendirmenin yapımı sırasında belli kurallara uyularak çalışıldığında hekim ve teknisyen arasında daha iyi iletişim kurulabilir ve bunun sonucu olarak hastayı tatmin edecek daha estetik sonuçlar alınabilir. Doğal dişin formuna ve rengine uygun çalışma yapılması hastayı mutlu edecektir.


   
Dişlerim Hangi Renk? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diş etinde renk değişikli

  Diş etinde renk değişikli

  Diş etinde renk değişikliği ile mora yakın kırmızı, koyu kırmızı, mor, siyah veya irin rengi ve dişler fırçaladığında kanama oluşması diş etlerinde sorun olduğunu haber veriyor. Sabah kalkınca ağızda kanama olması, diş etlerinde şekli değişikliği ve iltihap oluşması da diğer belirtiler arasında yer alıyor. Diş Hekimi Yaşar Nalçacı, diş ve dişeti arasındaki bakterilerin diş eti çekilmesine yol...
 2. Diş etlerindeki renk farklılığına dikkat!

  Diş etlerindeki renk farklılığına dikkat!

  Sabah kalkınca ağızda kanama olması, diş etlerinde şekli değişikliği ve iltihap oluşması da diğer belirtiler arasında yer alıyor Sabah kalkınca ağızda kanama olması, diş etlerinde şekli değişikliği ve iltihap oluşması da diğer belirtiler arasında yer alıyor. Diş eti çekilmesine yol açıyor Diş Hekimi Yaşar Nalçacı, diş ve dişeti arasındaki bakterilerin diş eti çekilmesine yol açtığını...
 3. 2009 yazında hangi renkleri giyicez

  2009 yazında hangi renkleri giyicez

  2009 yazında hangi renkler öne çıkıyor... 2009 İlkbahar-yaz sezonunda hangi renkler moda ya da gardırobunuzda kış kıyafetlerinizin yerini yazlıklarınız aldığında geçen yıldan kalan hangi kıyafetlerinizi yine baştacı yapmalısınız? Siyah-beyaz Geçen yıl podyumlarda bir çok siyah-beyaz kombinasyonu gördük. Yüksek kontrastlı bu iki renk 2009’da yine geri döndü. Sofistike ve şık iki renk...
 4. Hangi Saç Renkleri Genç Gösterir ?

  Hangi Saç Renkleri Genç Gösterir ?

  Bu konu; genç gösteren saç renkleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, etrafımızdaki kadınlara dikkatle baktığımızda kimisinin gayet genç ve dinç, kimisinin de olduğundan daha yaşlı ve olgun göründüğünü farkederiz. Bunun sebeplerinden biri seçilen yanlış saç renkleridir. Kozmetik ve çeşitli estetik müdahalelerle genç görünmeyi başaran kadınların başvurduğu yöntemlerinen biri...
 5. Dişlerinizi Hangi Renk Rujlar Beyaz Gösterir?

  Dişlerinizi Hangi Renk Rujlar Beyaz Gösterir?

  hangi renk ruj dişleri beyza gösterir, dişleri beyaz gösteren ruj renkleri, ruj renkleri Sevgili melekler, etkileyici bir gülümseme için bembeyaz dişlerin olması gerektiğini vurgulamamıza gerek yok herhalde. Gülümsendiğinde ortaya çıkan beyaz ve düzgün dişler, herkesin olmasını istediği şeydir. Ancak bazen kullandığımız ruj renkleri dişlerimizin daha kötü bir renkte görünmesine yol açabilir....

Sayfayı Paylaş