1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Divriği Ulu Cami nerdedir ?

  Konu, 'Haydi Tatile' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  divriği ulu cami hangi ilimizde,divriği ulu cami nereye bağlı,divriği ulu caminin özellikleri
  < Konu Resmi..>


  Sivas'ın Divriği ilçesinde yer alan tarihi Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Sivas'ta gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne 1985 yılında alınmıştır ve Türkiye'deki Dünya Mirasları listesinin bir parçası olmuştur.

  Divriği ilçesinde bulunan Ulu Cami'nin inşasına 1228 yılında başlanmış ve 1229 tarihinde tamamlanmıştır. Cami inşaatı, Mengücekli beyi olan Ahmed Şah tarafından yaptırılmıştır. Darüşşifa, yani hastane bölümü ise Ahmed Şah'ın eşi ve Erzincan beyi Fahreddin Behramşah'ın kızı olan Turan Melek tarafından aynı tarihte yaptırılmıştır. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa'nın mimarı, Ahlatlı Muğis'in oğlu Hürrem Şah'tır.


  Ulu Cami'nin Darüşşifa'sı caminin güney duvarına dayanmaktadır. Orta kısmı ışıklık kubbesi ile örtülen Darüşşifa, giriş kısmıyla birlikte dört adet eyvandan oluşmaktadır. Darüşşifanın kuzeydoğu tarafında ise türbe bulunmaktadır.

  Divriği Ulu Cami'nin Darüşşifası


  Divriği Ulu Cami'de bulunan darüşşifa kısmı, genel bir hastane şeklinde planlanmıştır. Şifahanenin iç tarafı ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktaydı. Sağlı sollu hasta odaları, küçük eyvanlar ve giriş kapısının karşı kısmında büyük bir eyvan bulunmaktadır.

  Darüşşifanın ilgi çekici kısımlarından biri de orta kısımda yer alan havuzdur. Bu havuzdan taşan sular, havuzun etrafında planlanan kanallardan havuzun etrafını dolaşmakta ve daire çizerek tahliye edilmektedir. Havuzda akan su ve bu suyun tahliyesi esnasında çıkarmış olduğu sesler, ruh ve sinir hastalıkları tedavisinde kullanılmaktaydı.

  Divriği Ulu Camii İnsan Gölgesi


  Sivas'ta bulunan Divriği Ulu Cami'nin giriş kapısında bir insan silüeti bulunmaktadır. Caminin giriş kapısına ikindi güneşinin düştüğü sırada oluşan bu gölgede, ayakta durmuş şekilde yandan bir erkek belirmektedir. Bu olay yıllarca fark edilmemiştir. 2005 yılında bir turistin çektiği fotoğraf ile fark edilen Ulu Cami'deki insan gölgesi, görenleri şaşırtmaktadır. Bu gölgelerin Kur'an okuyan ve namaz kılan bir adama işaret ettiği düşünülmektedir.

  Evliya Çelebi bu eser için şöyle demiştir: "Üstad, mermer bu camiye öyle emek sarf edip, kapı ve duvarları öyle nakış bukalemun eylemiş ki, methinde diller kısır, kalem kırıktır."
  Divriği Ulu Cami'ye Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım


  Divriği Ulu Camii, Sivas'ın Divriği ilçesinde 185 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Sivas'a havayolu ile demiryolu ile veya araba ile ulaşım sağlamak mümkündür.

  Sivas'tan Divriği ilçesine giden iki adet minibüs firması bulunmaktadır. Divriği Özlem Tur (0 346 418 20 84) ve Divriği Birlik Tur (0 346 418 33 00) ortalama her saatte Sivas-Divriği arasında sefer yapmaktadır.


  Raybüs kullanarak 2 saat 16 dakika gibi bir sürede Sivas'ta Divriği ilçesine ulaşabilirsiniz. Raybüs sefer saatleri Divriği'den 06:00 ve 14:45'te, Sivas'tan ise 08:45 ve 17:50'dedir. Ayrıca 1937 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan demiryolu ile de Divriği ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.
   
Divriği Ulu Cami nerdedir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. uluma

  uluma

  Rüyada uluma sesi duymak, çok kötü bir hastalığa tutularak, sıkıntılı günler geçireceksiniz demektir. Rüyada uluma sesi duymak, çok kötü bir hastalığa tutularak, sıkıntılı günler geçireceksiniz demektir. Rüyada uluduğunuzu veya bir köpeğin uluduğunu gördüyseniz, yakında kötü haberler alacağınızın işaretidir. Rüyada köpek gibi ses çikaran bir kimseyi görmek veya köpek ulumalari isitmek, o yere...
 2. Divriği Pilavı

  Divriği Pilavı

  Malzemeler Yarım kilo kuşbaşı et, 4 su bardağı pirinç, 4 su bardağı su, 3 adet kuru soğan (ince doğranmış), 1 su bardağı nohut (haşlanmış), yarım su bardağı kuru üzüm, tuz, karabiber, yenibahar, 100 gram tereyağı, arzuya göre kavrulmuş çam fıstığı veya badem katılabilir. Yapılışı Pirinç önceden tuzlu sıcak suda bekletilir. Etler haşlanır. Tencerede yağ eritilir, soğanlar ilave...
 3. caminin bölümleri

  caminin bölümleri

  camiinin bölümleri camilerin fonksiyonu nedir harim müezzin mahfili caminin bölümleri :temizlik::d014::24::mery:cami ve mescit nedir, caminin fonksiyonu, camiinin bölümleri, camilerin bölümleri, mescit nedir, mescid nedir, cami ve bölümleri hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz meleklerim. Melekler Mekanı - caminin bölümleri Melekler Mekanı - Caminin bölümleri nelerdir...
 4. dünyada inşa edilmiş en büyük cami nerde bulunuyor

  dünyada inşa edilmiş en büyük cami nerde bulunuyor

  Dünyadaki en büyük cami acaba nerde bulunuyor? Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim, teşekkürler...

Sayfayı Paylaş