1. ahueda

  ahueda Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  328
  Beğenilen Mesajlar:
  74
  Ödül Puanları:
  28

  Diyabet hastaligini önemsemek lazim!

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında ahueda tarafından paylaşıldı.

  diyabet körlüge neden olabiliyor seker hastaligi diyabet seker hastaligi. Sevgili arkadaslar Diyabet yani seker hastaligi körlüğe sebep olabilir. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Polikliniği Diyabet Eğitim Birimi tarafından, gelecek kuşakları diyabet hastalığından korumak ve halkın bilinçlendirilmesi sağlamak amacıyla ücretsiz kan şekeri ölçümü yapıldı.
  [​IMG]

  Dünya Diyabet Haftası nedeniyle Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde kurulan stantta vatandaşlara açlık ve tokluk kan şekeri ölçümü yapılarak, bilgilendirici el broşürleri dağıtıldı.

  Dünya Diyabet Haftası dolayısıyla tüm dünyada 160’ın üzerinde ülkede düzenlenen etkinliklerde, milyonlarca insan diyabet hastalığı konusunda bilinçlendiriliyor. Bu kapsamda Erzurum’da yaşayan vatandaşların konuyla ilgili bilgilendirilmesi amacıyla Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Eğitim Birimi, tarafından kan şekeri ölçümü yapıldı.

  Diyabetin küresel ölümlerin en önemli nedenlerinden biri olduğunu ifade eden Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, diyabetli kişilerin büyük bir kısmının diyabet hastalığı riski taşıdıklarının farkında olmadıklarını belirtti.

  Şeker hastalığının zararları ve etkilerinin sayılamayacak kadar çok olduğunu belirten Prof. Dr. Erdoğan, “Şeker hastalığının etkileri vücuda verdiği zarar ve ileriki yaşam sürecinde birçok kronik hastalıkları tetikleyici özelliği bulunmaktadır. Şeker hastalığı vücudun hemen, hemen her organını etkiler ve bazılarında kalıcı bozukluklara yol açabilir. Günümüzde bütün dünyada körlüğün en önemli sebeplerinin başında şeker hastalığı gelmektedir. Yine aynı şekilde böbrek yetmezliğinin en sık rastlanan sebeplerinden birisi de şeker hastalığıdır. Şeker hastalığına bağlı bu bozukluklar kısmen hastalığın süresine ve şiddetine bağlıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, şeker hastalığı çok iyi tedavi edildiği zaman bu belirtileri ya ortaya çıkmamakta veya hafif seyretmektedir. Sağlık Bakanlığımızın da bu konu üzerinde oldukça ciddi çalışmaları bulunmaktadır. Biz de Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak vatandaşlarımızın bu sinsi hastalığa karşı aktif bir bilinç kazanmaları adına Diyabet Haftası vesilesiyle ücretsiz şeker ölçümlerini yaptık. Diyabet Eğitim Birimimiz tarafından hazırlanan broşürleri dağıtarak kendilerini bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

  Diyabet Eğitim Birimi Sorumlu Hemşiresi Serpil Üçpınar ise yaptığı açıklamada dünyada 260 milyon civarında Diyabet (Şeker) Hastası olduğunu belirterek, 2025 yılında bu sayının 310 milyonu bulacağını ifade etti.

  Üçpınar, “Toplumumuzun yaklaşık yüzde 70'inin fazla kilolu ve şişmanlık sınırında olduğunu göz önüne alırsak hepimiz için diyabet önemli bir tehdittir. Diyabet hakkında bilgi sahibi olmak ve diyabet oluşumunu engellemek için kilo verme, egzersiz yapma gibi önlemleri almak gelecek sağlıklı nesiller adına bizim üzerimize düşen önemli bir görevdir” diye konuştu.

  Diyabeti engellemek için insanların düzenli ve sağlıklı bir beslenme prensibi oluşturmaları, sık sık spor ve egzersiz yapmaları gerekir. Ayrıca aile içerisinde diyabet tanısı bulunan kişilerin genetik olarak diyabete yatkınlığının daha fazla olduğu düşünülerek özellikle kırk yaş sonrasında düzenli olarak doktor gözetiminde kan şekeri kontrollerinde bulunmaları gereklidir. Gün içerisinde yaklaşık 150 kişi üzerinde yapılan kontrollerde 3 kişide diyabet tanısı konulacak kan şekeri sonucuna ulaşıldı, 10 kişinin ise diyabet şüphesiyle ilgili polikliniklere yönlendirilmesi yapıldı. Kontrollerde diyabet olma riski taşıyan vatandaşlar, birim görevlilerince bilgilendirilerek, şeker hastası olanlara ilaçlarını ve beslenmelerini düzenli yapmaları konularında bilgilendirildi.
   
Diyabet hastaligini önemsemek lazim! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sedef Hastaligi...

  Sedef Hastaligi...

  Psoriazis epidermisin asiri proliferasyonu ile karakterize kronik “papuloskuamoz” hastaliktir. Vakalarin cogunun kendine has bir klinik gorunumu vardir fakat bircok atipik tablo gorulebilir88. Bu lezyonlarin ortak noktasi ortasi gumusi bir pullanma gosteren kucuk eritemli papuller seklindeki uniter lezyonlaridir. Bu papuller, plaklar olusturacak sekilde birlesirler. Gumusi pullanmalar...
 2. Hodgkin Hastaligi

  Hodgkin Hastaligi

  Hodgkin hastalı ı, lenf bezlerinden kaynaklanan, tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Lenf dokusunun en sık görülen kanseridir. Hodgkin hastalı ı, bedeni enfeksiyonlara karşı koruyan sistemde yani lenf sisteminde oluşan bir kanser türüdür. Hastalık her yaşta görülse de, 15-30 yaş arasındakilerde daha yaygındır. Nedenleri : Hodgkin hastalı ı, bir akyuvar türü olan lenfositlerden oluşan lenf...
 3. Seker Hastaligi

  Seker Hastaligi

  SEKER HASTALIGI Seker Hastaligi Nedir ?|Eger Seker hastasi iseniz, insulin denilen hormondan vucudunuzda ya yeterince yoktur ya da vucudunuz bu hormonu dogru bir Sekilde kullanamiyordur. Bu durumda kaninizda dolaSan Seker vucudunuz tarafindan yeterince kullanilamaz ve kaninizda bulunan bu fazla Seker kalbinize, kan damarlariniza, böbreklerinize, sinirlerinize ve gözlerinize zarar verebilir....
 4. Alzheimer Hastaligi

  Alzheimer Hastaligi

  Alzheimer hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin dejenerasyonuna ve beyin dokusunun büzüşmesine neden olan bir durumdur. Beynin düşünce, bellek ve dili kontrol eden bölümlerini etkiler. Genellikle 60 yaşın üzerindeki kişilerde görülmesine karşın 40 yaşındakileri de etkileyebilir. Yaşlılarda demansın (zihinsel yetide azalma) en sık rastlanan nedenidir. Çoğu kişi zaman zaman, anahtarlarını...
 5. Sap Hastaligi

  Sap Hastaligi

  Tanım Halk arasında tabak hastalığı olarak bilinen, bütün çift tırnaklı hayvan türlerinde görülebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Aft Humması, ayak-ağız hastalığı (foot-mouth disease) isimleri de kullanılmaktadır. Sığırlar, domuzlar, koyunlar ve keçiler hastalığa çok çabuk yakalanırlar. Bunun yanı sıra hayvanat bahçesindeki bazı hayvanlarla doğal hayattaki kirpi, fare, ceylan gibi hayvanlar da...

Sayfayı Paylaş