1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Diyabetik Retinopati Bulguları Nelerdir?

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Diyabet yani şeker hastalığı insülin yetersizliği veya etkili olmaması sonucu şeker seviyesinin yükselmesiyle karakterize metabolik bir hastalıktır.
  Diyabetik retinopati nedir?

  Diyabetik retinopati diyabete bağlı retina tabakasında görülen bozukluklara verilen isimdir.

  Diyabetik retinopati ne zaman görülür?

  Diyabetik retinopatinin görülme riski Tip I diyabette daha fazladır. Diyabet ne kadar uzun süreliyse diyabetik retinopati görülme riski o kadar fazladır. Örneğin 30 yaşından önce diyabet ortaya çıkarsa diyabetik retinopati oluşma riski 10 yılda %50, 30 yılda %90’dır.
  < Konu Resmi..>

  Diyabetik Retinopati Bulguları Nelerdir?

  Diyabetik retinopatide erken bulgular küçük damar balonlaşması (mikroanevrizma) ve retina kanamalarıdır. Bu kanamalardan kaynaklanan sıvı sızıntısı sonucunda, makula denilen görme merkezinde ödem denilen sıvı toplanması oluşur ve görme kaybına neden olur.
  Zamanla, kontrolsüz seyreden şeker hastalığında gözde görülen bu hasarlar da ilerler. Retinanın oksijensiz kalması sonucunda retinada istenmeyen yeni damar oluşumları ortaya çıkar. Bu yeni damarlar son derece hassastır ve kanamaya müsaittir. Bu aşamaya gelmiş diyabetik retinopatide bu damarlardan kaynaklanan ani göz içi kanama ile ani görme kaybı oluşabilir.

  Diyabetik Retinopatinin Tanı ve Takibinde Hangi Testler Uygulanır?
  Diyabetik retinopatide rutin muayene dışında, gerekli görüldüğü takdirde göz anjiyosu (FFA- fundus fluorescein angiography) ve retina tomografisi (OCT- optic coherence tomography) çekmek gerekebilir. Bu testler ile tedavinin gerekip gerekmeyeceği, ne tür bir tedavi uygulanacağı ve laser tedavisi uygulanacaksa hangi bölgelere uygulanacağı saptanabilir.

  Diyabetik Retinopati Tedavisinde lazer kullanımı:
  Diyabetik retinopati oluştuğunda ilk tedavi laser fotokoagülasyondur. Lazer tedavisi için diyabetik retinopatinin belirli bir safhaya gelmesi beklenir. O zaman lazer uygulanır. Lazer tedavisi özellikli bir tedavi olduğundan bu konuda uzmanlaşmış doktorlar tarafında zaman ayrılarak özenle yapılmalıdır.

  Diyabetik Retinopati Tedavisinde göziçi iğne tedavileri:

  Son yıllarda gözdeki kanamanın çekilmesi veya yeniden kanamaması ve makulada ödemin azaltılması için birçok ilaç geliştirilmiştir. Halen kullanılan ilaçları isimleri: Eyelea, Lucentis ve Avastin’dir. Bu ilaçlar göz içi çok az miktarda, çok ince bir iğneyle enjekte edilirler.

  Diyabetik Retinopati Tedavisinde vitrektomi ameliyatı:

  Lazer veya iğne tedavilerinden yarar görülmediğinde veya tedavi için geç kalındığında vitrektomi ameliyatı gerekir. Ameliyat safhasına gelinmemesi için elden gelen yapılmalıdır.

  Diyabetik retinopatiden korunmanın en etkili yolu, kan şekerini ideal düzeyde tutmaktır.
  Diyabetli bir hasta senede en az bir kere göz ve retina muayenesi olmalıdır. Eğer retinada kanamalar başlamış ise muayeneler daha da sıklaştırılmalıdır. Bunun dışında diyabetli bir hasta görmesinde ani azalma ya da kayıp yaşadığı takdirde vakit kaybetmeden bir retina muayenesi olmalıdır.


   
Diyabetik Retinopati Bulguları Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düşüğün bulguları nelerdir ?

  Düşüğün bulguları nelerdir ?

  Kızlar düşüğün bulguları ve belirtileri tam olarak nelerdir. Hangi durumda düşük var diyebiliriz. Teşekkürler.
 2. Diyabetik Şeker hastalığına bağlı Göz Hastalığı Nedir?

  Diyabetik Şeker hastalığına bağlı Göz Hastalığı Nedir?

  bu konu;göz hastalıkları,diabete bağlı göz hastalıkları hakkında bilgiler vermektedir Şeker hastalığında hem görme yeteneği hem de gözünüzün hareketleri etkilenebilir.Şeker hastalarında kan şekerinin hızlı değişiklikleri ile geçici görme bulanıklıkları da gelişebilir.Şeker hastalığı olan kişilerin hemen hepsinde, retina hasarı belirtileri görülür.Diabetik retinopati, şekere hastalığına bağlı...
 3. Gebeliğin kesin bulguları nedir?

  Gebeliğin kesin bulguları nedir?

  en erken gebelik belirtileri,en erken hamilelik belirtileri,hamilelik belirtileri,gebelik belirtileri nelerdir,gebe olduğumu nasıl anlarım,gebelik bulguları hakkında bilgiler Gebelik (hamilelik) belirtileri her zaman kesin olmamakla birlikte kadından kadına değişmektedir.Gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki...
 4. Diyabetik Retinopati Nedir?

  Diyabetik Retinopati Nedir?

  Diyabetik göz hastalığı, bu hastalığa yakalanan kişilerde görülebilecek bir grup göz rahatsızlığını ifade etmektedir. Bu rahatsızlıkların tümü ciddi görme kaybı ve hatta körlüğe neden olabilmektedir. Diabetik göz hastalığı sonucu karşılaşılabilecek en önemli problemler: Diabetik retinopati: Retina (ağ tabaka) damarlarının şekere bağlı tahribatı sonucu ortaya çıkar. Katarakt: Lensin (göz...
 5. Diyabetik damar hastalıklarında risk faktörleri

  Diyabetik damar hastalıklarında risk faktörleri

  Şeker hastalığı (diyabetes mellitus) kan şekeri olan glukozu dengede tutmaya yarayan insülin hormonunun eksikliği yada vücudun vermiş olduğu cevaptaki bozukluk nedeni ile kanda aşırı miktarda glukoz olmasıdır. Genelde şeker hastalığının iki çeşiti vardır. Tip I şeker hastalığında insülin eksikliği, tip II şeker hastalığında ise üretilen insülin etkisizliği söz konusudur. Kanda glukozun aşırı...

Sayfayı Paylaş