Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.331
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Diyabetim var hamileyim bebeğime zararı olurmu?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelikte diyabet,gebelikte diyabet belirtileri,gebelikte diyabetin zararları,gebelikte diyabet bebeğe zarar verirmi,gebelikte diyabet hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Gebeliğinden önce kan şekeri hiç yüksek saptanmamış gebelerin hamilelik esnasında kan şeker seviyelerinin yüksek saptanması hali “gestasyonel diyabet” yani “gebelik diyabeti” olarak adlandırılmaktadır. Son araştırmalara göre gebeliklerin %15-20 kadarı gebelik diyabetinden etkilenmektedir. Tam olarak sebepleri bilinmemekle beraber gebeliğin insülin direncini artıran bir dönem olduğu bilinmektedir.
  Yüksek kan şekeri anne adayı ve bebek için risk oluşturuyor
  İnsülin insanda pankreas hücrelerinden salgılanan, gıdalarla aldığımız şekerin parçalanmasını sağlayan hayati bir hormondur. Gebelik sırasında bebeğin büyümesine destek olan hormonlar salgılayan plasenta aynı zamanda maternal insülinin bir kısmını bloke ederek annenin bu hormona olan ihtiyacını artırır. Vücutta bir nevi insülin direnci oluşur. Diyabet vücuda giren şekerin yeterli insülin olmaması ya da insülinin doğru kullanılamaması nedeniyle kandan uzaklaştırılamaması ve enerjiye çevrilememesi durumuna denir. Bu şekilde kan şekerinin hep yüksek seyretmesi bebek ve anne için risk oluşturur.
  Tip 1 diyabet genelde çocuk yaşta ortaya çıkar
  Tip 1,Tip 2 ve gebelik diyabeti gebeliği tehdit eden diyabetik durumlardır. Tip 1 diyabet genellikle çocuk yaşta ortaya çıkar ve vücudun şekeri harcamak için gerekli insülin hormonu üretememesinden kaynaklanmaktadır. Bu tip diyabeti olan anne adayları, genellikle gebelik öncesi hastalıklarının farkındadırlar. Tedavi için insülin kullanılmaktadır.
  40’lı yaşlardan sonra Tip 2 diyabete dikkat!
  Tip 2 diyabet çoğunlukla 40’lı yaşlarda ve kilolu kişilerde ortaya çıkmaktadır. Tedavide tablet formunda ilaçlar kullanılmakla beraber bazen gebelikte insülin enjeksiyonları gerekebilmektedir. Gebelik öncesinde ya da gebelik sırasında tanı konulmuş olabilmektedir. Gestasyonel diyabet sadece gebelikte ortaya çıkan bir diyabet şeklidir. Gebelikte ihtiyaç duyulan ekstra insülinin üretilememesi esas problemdir. Genelde gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkar ve gebelik sonlandıktan sonra geçer. Ancak gebeliğinde diyabet ortaya çıkan bir anne adayının sonraki gebeliğinde de diyabet geliştirmesi riski iki kat artmıştır.
  Gebelikten önce diyabeti olan kadınların;
  Göz ve böbrek problemleri
  İri bebek dünyaya getirme
  İri bebek nedeniyle müdahaleli doğum ya da sezaryen doğum yapma
  Düşük yapma
  Bebeklerde normal gelişememe, özellikle sinir ve kardiyovasküler sistem anormallikleri,
  Ölü doğum ya da erken ölüm,
  Doğum sonrası sağlık problemleri, hayatının daha sonraki evrelerinde diyabet ve obezite sorunları yaşama gibi riskleri vardır.
  Gebelikte ortaya çıkan diyabette ise;
  İri bebek riski buna bağlı olarak doğumun zor olması ya da sezaryenle olması
  Bebekte kalp ve solunum problemlerinin görülmesi
  Bebeğin büyüme sürecinde obezite veya diyabet hastası olma riski artmaktadır.
  Diyabet tanısı konulan anne adaylarının şeker takibi önemli
  Vücut kitle indeksi yüksek, önceki gebeliğinde diyabet geçirmiş, ailesinde diyabet hikayesi olan, önceki gebeliğinde iri bebek doğurmuş anne adaylarının Gestasyonel diyabet geliştirme riski yüksektir. Diyabet riski yüksek anne adaylarının gebelik öncesi bir endokrin uzmanı ile görüşerek tetkik edilmesi önemlidir. Vücut kitle indeksi yüksek olan anne adaylarında kilo kaybı teşvik edilmeli, diyet düzenlemesi yapılmalıdır. Gebelik sırasında her gebe 24-26 hafta arası, riski yüksek olanlar ise daha erken dönemde 50 gr ve 100gr glukoz yükleme testleri ile taranmaktadır. Diyabet tanısı konulan gebelerde hastalık sıkı şeker takibi ve diyet ile kontrol edilmekte bazı durumlarda insülin tedavisi gerekli olmaktadır..
   
Diyabetim var hamileyim bebeğime zararı olurmu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamileyim ve bir kedim var bebeğe zararı olurmu ?

  hamileyim ve bir kedim var bebeğe zararı olurmu ?

  Merhaba.Evde kedi besliyorum ve gbe olduğumu öğrendim.Şu durumda kedinin bebeğime bir zararı olurmu nelere dikkat etmeliyim ?
 2. Diyabetim var hamileyim bebeğimi düşürürmüyüm?

  Diyabetim var hamileyim bebeğimi düşürürmüyüm?

  gebelikte diyabet,gebelikte diyabetin zararları,gebelikte diyabet düşüğe yol açarmı,gebelikte diyabetin yan etkileri,gebelikte diyabet tedavisi hakkında bilgiler Şeker hastalığı gebelikte en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu hastalık gebelikte artan gebelik hormonlarının etkisiyle, şeker hastalığına yatkınlığı olan kişilerde gebeliğin 6. ya da 7.aylarında ortaya çıkar. 6. ve 7. aylarda...
 3. Hamileyim sigara içiyorum bebeğime zararı olurmu?

  Hamileyim sigara içiyorum bebeğime zararı olurmu?

  Gebelikte sigara tüketimi bebek ve gebelik üzerine son derecede olumsuz etkilere sahiptir. Gebeliklerinde sigara içen gebelerde; Eken doğum eylemi Amnion suyunun erken gelmesi (erken membran ruptürü) Bebeğin rahim içinde gelişme geriliği (intrauterin gelişme geriliği) Bebeğin anne rahminde ani ölümü (intrauterin exitus) Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) Hipertansiyon Plasentanın doğum...
 4. Sarhoşken hamile kaldım bunun zararı olurmu ?

  Sarhoşken hamile kaldım bunun zararı olurmu ?

  slm sanırım bir gece sarhoşken hamile kaldım bu bebeği nasıl etkileyecektir ?
 5. hamileyim uyuşturucu kullanıyorum bebeğe zararı olurmu ?

  hamileyim uyuşturucu kullanıyorum bebeğe zararı olurmu ?

  slm iki aylik hamıleyım uyusturuçu kulaniyorum bebege zarar verirmi ?

Sayfayı Paylaş