Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Diyabetlide ayak bakımının önemi

  Konu, 'Diabet Köşesi' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Diyabet hastalarının en değerli parçası ayaklarıdır.Bunu en iyi şeker hastaları ya da onların yakınları bilir.Ayaklarında yara olmamalı buna çok büyük bir özen göstermeliler.

  [​IMG]


  Diyabetlide ayak bakımının önemi
  Diyabetlilerde yıllar içinde dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ayak bakımıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı diyabetlinin ayaklarına özel itina göstermesi gerekmektedir. Bunlardan ayak ve bacak damarlarındaki daralma ve benzeri dolaşım bozuklukları, önemlidir. Diyabet, yaşlanma, sigara içimi gibi nedenlerle bacak damarlarında sertleşme, kireçlenme ve dolaşım bozukluğu ortaya çıkmaktadır.
  Diğer yandan tedavisiz ve kontrolsüz diyabette bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozulmakta, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma olabilmektedir (nöropati). Böylece ayaklardaki yaralanmalar hissedilmemekte, fark edilememekte olaya, enfeksiyon (iltihap) eklenmekte ve fark edildiğinde tedavisi zor olmaktadır.
  Unutulmaması gereken nokta; vücudun ağırlığını taşıyan ve en çok baskı altında kalan organlardan biri olan ayakların, yaralanmalara en açık organ olduğudur.
  Bahsettiğimiz bu risk faktörleri, hastalıkla uzun süre beraber yaşayan ve kan şekeri kontrolü iyi olmayan hastalarda daha sık görülmektedir.
  Nöropati ile ayak yaraları nasıl oluşur?
  Ayaklara batabilen çivi, iğne gibi yabancı cisimlerin ağrısı hissedilmez, iltihaplara zemin hazırlar.
  Çoraplardaki kıvrımlar, ayakkabı yaralamaları (vuruklar) ayakkabı içinde unutulmuş küçük kum ve v.b. maddeler, ayaklarda tahriş ve küçük yaralanmalara neden olabilmekte ancak bunların ağrısı hissedilmediğinden olay ilerlemektedir.
  Ayaklarının üşüdüğünden yakınan ve ısınmak için ayaklarını soba ve kalorifere yaklaştıran diyabetlide yanık ortaya çıkabilmektedir.
  Tırnak batmaları ağrı vermediğinden olaya enfeksiyon eklenmesi ve ayağın şişmesi ile hasta olayın farkına varmaktadır.
  Ayak sorunlarının büyük çoğunluğu, uygun olmayan ve yetersiz ayak bakımı ve ayakkabı sorunları ile ortaya çıkmaktadır. Tırnakların yanlış kesilmesi, tırnak batması, nasırlar, ayaklarda kesik, ayakkabı vurmaları, yanıklar, parmak aralarındaki mantarlar en sık rastlanan ayak yarası oluşma nedenleridir.
  Hangi ayak tehlike altındadır?
  Ayaklarınız kuruyorsa

  Parmak aralarında mantar varsa
  Ayaklarınızda kabarcıklar, su toplamaları oluyorsa
  Ayaklarda nasır varsa
  Ayaklarda üşüme, duymada, dokunmada hissizlik varsa
  Sigara içiliyorsa
  Tırnaklar kalınlaşma, şekil değişimi veya içe kıvrılma varsa
  Bu kadar dramatik sonuçları olabilen ayak sorunları nasıl önlenebilir?
  Doktorunuza gittiğinizde ayaklarınızı muayene ettirmeli, nöropati, dolaşım bozukluğu olup olmadığını öğrenmelisiniz. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.
  Ayaklarınızın günlük bakımını ihmal etmemelisiniz. Günlük bakım için aşağıdakileri uygulayın;
  Hergün ayaklarınızı ılık (suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin) su ile ve sabunla yıkayın. Yumuşak, temiz bir havlu ile iyice kurulayın. Ayaklarınız kuruyorsa nemlendirici bir krem kullanın. Ayak tabanınızı bir ayna yardımı ile muayene edin. Su toplamaları varsa bunlara dokunmayın.
  Tırnaklarınızı törpü ile kısaltın ve düz olarak kesin. Tırnaklarınız içe kıvrılıyorsa doktorunuza gösterin.
  Nasır varsa bunları jiletle kesmeyin. Banyoda yumuşattıktan sonra yavaş ve nazikçe ponza taşı kullanabilirsiniz.
  Çıplak ayakla dolaşmayın
  Ayaklarınız üşüyorsa yün çorap giyin. Elektrikli battaniye, kaynar su torbası, buyot, seyyar ısıtıcı ile ayağınızı ısıtmayı denemeyin.
  Ayakkabınız yumuşak, orta büyüklükte topuk yüksekliği olan, sıkmayan gevşek de olmayan bir ayakkabı olmalı, ayağınızı terletmemelidir. İlk aldığınızda ayakkabınızı günde en fazla 2 saat giyin. Ayakkabınızı giymeden önce (çivi, taş, kum parçaları, diğer yabancı cisim yönünden) içini elinizle kontrol edin.
  Ayak yaralanmaları varsa ne yapılmalıdır?
  İlk yapılacak olan dinlenmek ve yürümemektir. Ayak yarası baskı altında kaldığında iyileşmemektedir. Bunun yanında tendürdiyot, mersol, oksijen gibi maddeler ve merhemler kesinlikle doktorunuzun kontrolü ve önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Bir gün bile gecikmeden doktora müracaat edilmelidir.

   
Diyabetlide ayak bakımının önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ayakkabı bakımını ihmal etmeyin

  Ayakkabı bakımını ihmal etmeyin

  Ayakkabı bakımını ihmal etmeyin. İşte yapmanız gerekenler; Deri: Ayak şekline ve yürüyüşe bağlı kırışmaların olması doğal. Bakımı kendi renginde veya natürel boya ve cila ile yapın. Süet/Nubuk: Süet/nubuk silgisiyle temizleyin, boyama için kendi renginde, süet/nubuk için üretilmiş özel sprey boya kullanın. Kanvas/Kumaş: Sabun tozu ile elde, fırçalayarak yıkayın, sararmaya karşı hemen...
 2. Tırnak bakımınıza önem verenlerdenseniz bu haberi kaçırmayın

  Tırnak bakımınıza önem verenlerdenseniz bu haberi kaçırmayın

  tırnak koruyucusu batan tırnak yumuşatma yumuşatıcı yumuşatıcı krem Bakımlı olmanın ön şartlarından biri de manikür ve pedikürdür.Günlük hayatımızda bütün vücudumuza oldugu gibi el ve ayak bakımınada önem vermeliyiz.Kişinin yaşına, sezona ve moda renklere göre oje uygulanmalıdır. Sürekli kırılan ve ayrılan tırnaklar ,besleyici ilaçlar ile güçlendirilmelidir.Pedikür özellikle yazın büyük önem...
 3. Ayak Bakımına Önem Verin

  Ayak Bakımına Önem Verin

  Hemen her kadının şikayetidir diz ve dirseklerdeki hatta ayak topuklarındaki pürüzlü görünümler. Özellikle yaz aylarında dirsekler, dizler ve topuklar açıkta olduğundan daha fazla önem isterler. Uygulayacağınız özel bakımlarla pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Bakımlı kadının yalnızca ince ve zarif vücudu, manikürlü tırnakları, hoş taranmış saçları ve bronz teni göz alıcı olmasına...
 4. Ayva Çekirdeklerinin Cilt Bakımında Ki Önemi

  Ayva Çekirdeklerinin Cilt Bakımında Ki Önemi

  ayva çekirdeği cilt ayva çekirdeği cilt bakımı Sevgili melekler, cilt bakımı ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü özellikle yağlı ve sorunlu ciltlerde bakım yapılmaması akne ve sivilce oluşumu gibi can sıkıcı durumlara sebep olabilir. Biz de bu yazımızda cilt bakımında ayva çekirdeğinin öneminden bahsedeceğiz sizlere. Bakalım ayva çekirdeği cilt bakımı için ne gibi faydalar...
 5. Sirkenin Cilt Bakımındaki Yeri ve Önemi

  Sirkenin Cilt Bakımındaki Yeri ve Önemi

  Bu konu; Sirkenin Cilt Bakımındaki Yeri ve Önemi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bakımlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak her kadının isteğidir. Bunun için her türlü bakımı uygulamaya hazır olan kadınlar için özellikle doğal ve katkısız ürünler tercih edilir. Zaman zaman bu işlemler için çok para harcanırken, aslında en faydalı ve ucuz ürünlerin ellerinin altında...

Sayfayı Paylaş