Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Diyet Yaparken Kalp Sağlığını Bozan Yanlışlar

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  diyet hataları diyette yapılan yanlışlar


  Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak her insanın istediğidir melekler :) Bunun için birkaç kilo aldığımızı farketsek hemen diyete girer, egzersiz yapmaya başlarız. Ancak bazen fazla kilolarımız canımızı çok sıkmış olacak ki hem diyet hem egzersizde kendimizi fazlaca yorarız. Oysa bu gibi durumlar sağlığımız açısından son derece büyük risk taşır. Diyet hataları başında kalp sağlığı bozulması gelir. Bu yazımızda diyette yapılan yanlışlar ve kalp sağlığı arasında ki ilişkiyi sizlere anlatmaya çalışacağız :)  [​IMG]

  Uzun süren açlıklar, tek tip besinlerin alındığı diyetler ve tüm kış hareketsiz kalan bedenin birden egzersizle tanışması… Hızlı kilo vermek uğruna yapılan tüm bu davranışlar kalp sağlığını olumsuz etkiliyor.

  Sağlığı tehlikeye atmadan zayıflamanın en önemli kurallarından birinin verilen kilonun haftada 0,5-1 kiloyu aşmamak olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor, kalp sağlığını zorlayan diyetlere dikkat çekti. Dr. Zor'a göre zayıflamak isterken kalp sağlığını bozan 5 hata şöyle:

  1- Uzun süreli açlık tansiyonu ve kan şekerini etkiler: Kısa süre içerisinde fazla kilo vermek isteyenlerin yaptığı en önemli hatalardan biri şok diyetler. Bu diyetlerde uzun süreler aç kalınıyor ve öğünlerdeki yemek miktarları çok az oluyor. Öğün atlayarak yapılan diyetlerde ilk olarak metabolizma bu durumdan etkileniyor. Tansiyonda ani düşüşler ve kan şekerinde düzensizlikler meydana geliyor. Bu durumu takiben de aşırı halsizlik, baygınlık gibi sorunlar yaşanabiliyor.

  2- Şok diyetten sonra hızla alınan kilo, diyabet riskini artırır: Şok diyetlerle verilen kilolar genellikle çok hızlı bir şekilde geri alınıyor. Yaza zayıf girmek sağlansa da sonbaharda diyetin bırakılmasıyla birlikte kilolar verilenden daha hızlı bir şekilde alınıyor. Ani kilo vermek ve ardından hızlı şekilde almak insülin direncine yol açarak şeker metabolizmasında dalgalanmalara neden olabiliyor. Bu tür dalgalanmalar da kişinin ileride şeker hastalığına yakalanma riskini artırıyor.

  3- Ani kilo alıp vermek kalp krizi riskini artırır: Beslenme düzeninde yapılan ani değişiklikler, kolesterol profilinde de dalgalanmalar yaşanmasına neden oluyor. Kısa sürede yüzde 10 veya daha fazla kilo artışı olan orta yaşlı bireylerde ilerleyen yıllarda kalp krizi riskinin arttığı gözlemleniyor.

  4- Protein diyetleri kolesterolü dengesini bozabilir: Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen tek tip beslenmenin uygulandığı diyetler ilk etapta hızlı kilo vermeyi sağlıyor. Ancak uzun süre yapıldığında vücutta pek çok dengenin alt üst olmasına neden olabiliyor. Sadece proteinden zengin gıdaların alınması kolesterol profilini olumsuz etkileyebiliyor. Hayvansal gıdaların sık olarak tüketilmesi kolesterol ve doymuş yağ oranını artırıyor. Bu diyetlerle kilo kaybı yaşansa da kişilerin kötü kolesterol düzeyleri artıp, iyi huylu kolesterol düzeylerinde düşüş yaşanıyor. Ayrıca fazla protein alımının diyabet riskini artırdığı yakın zamanda açıklanan çalışmalar ile gösteriliyor.

  5- Spora aniden yüklenmek kalp krizi riskini artırır: Kış boyunca hareketsiz kalanların bahar aylarında zayıflamak için spora başlaması ve vücuda hızlı bir şekilde yüklenmesi kalp krizine bile neden olabiliyor. Özellikle 40 yaşın üzerindeki bireylerde tansiyon ve kolesterol yüksekliği gibi sorunlar da yaşanıyorsa spora başlamadan önce mutlaka bir kardiyoloji hekimine muayene olmaları öneriliyor.

  KALP SAĞLIĞINI KORUYARAK ZAYIFLAMAK MÜMKÜN
  1- Şok diyetlerden kaçının: Ani kilo alıp vermeler kolesterol ve şeker metabolizmasında dalgalanmalara neden olabiliyor. Bu durum da şeker hastalığı ve kalp krizi gibi risklerini beraberinde getirebiliyor.

  2- Hedefiniz uzun vadede kilo vermek olsun: Sağlıklı diyetin en önemli kurallarından biri hızlı kilo vermemek. Amacınız haftada en fazla 1 kilo vermek olsun. Ayda 4 kilo ve üzerinde kilo vermeyi vadeden diyetlerden uzak durun. Unutmayın ki hızlı verilen kilolar kısa sürede fazlasıyla geri alınıyor.

  3- Beslenme alışkanlıklarınızda kalıcı değişiklikler yapın: Yediğiniz yemek miktarlarını azaltmak yerine kalori dengesi yapın. Öğünlerinizdeki karbonhidrat ve protein değerlerini dengede tutun. Bu durumu da hayat boyu devam ettirmeyi hedefleyin.

  4- Akdeniz diyetini uygulayın: Sağlıklı yaşamı desteklediği gösterilen tek diyet Akdeniz diyetidir. Sebze, meyve, kuru baklagil, balık ve zeytinyağının bolca yenildiği, kırmızı et tüketiminin ise az olduğu bu diyet, hem lezzet hem de sürdürülebilirlik açısından etkili.

  5- Egzersizi hayatınızda devamlı kılın: Egzersiz yapmak denildiğinde aklınıza çok karışık egzersiz programları gelmesin. Günde 30-45 dakika tempolu bir yürüyüşü haftada 4-5 kere tekrar etmeniz sağlığınızı korumak veya iyileştirmek için yeterli. Daha yüksek tempoda yapılan sporun kalp ve damar sağlığı açısından fazladan bir faydası olduğu bilimsel olarak gösterilmiyor.

  6- Spora başlamadan önce doktor kontrolünden geçin: Spora başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekiyor. Özellikle 40 yaşından sonra sporun yüksek tempoda yapılmaması gerekiyor. Yakın zamana kadar egzersiz geçmişiniz yoksa ve kolesterol, tansiyon, sigara kullanımı, diyabet gibi sorunlarınız varsa spora başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçin.
   
Diyet Yaparken Kalp Sağlığını Bozan Yanlışlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kalp sağlığı!!

  kalp sağlığı!!

  Kalp sağlığı için beslenmeye dikkat! Beslenme kisinin fiziksel, zihinsel ve duygusal durumunun saglikliligi için hayati önem tasiyan bir unsur. Ne yazik ki yanlis beslenme aliskanliklari ülkemizde ve tüm dünyada insan sagligini olumsuz yönde etkiliyor. Bundan 150 yil önce hiç bilinmeyen kalp hastaliklari günümüzde gerek ülkemiz gerekse tüm dünyada, kadinlarda ve erkeklerde birinci ölüm...
 2. Diyet Yaparken Sağlıklı Beslenmeyi Unutmayın

  Diyet Yaparken Sağlıklı Beslenmeyi Unutmayın

  Sofranin basina geçtiginizde acaba ne kadar saglikli besleniyorsunuz? Testi yapin ve sonuçta beslenme düzeninizi degistirmeniz gerekiyorsa hemen harekete geçin. C vitamini # Günde en az iki kere taze meyve yer misiniz? (Hayir) # Her gün taze sebze yer misiniz? (Hayir) # Sebze ve meyveleri, pismis ya da konserve mi yersiniz? (Evet) # Sigara içer misiniz? (Evet) SONUÇ: 3 sorudan fazlasina...
 3. Kalp sağlığınız için özel DİYET

  Kalp sağlığınız için özel DİYET

  Kalp sağlığımıız için uygulanan bu diyet fazla uzun süreli yapmak sakıncalı olabilir... Günlük kalori: 900 Kcal İçerdiği vanilyalı dondurma ve fıstık ezmesi ile ünlü Kalp Vakfı diyetinin bu düşük kalorili versiyonu 3 günden fazla sürdürülmemeli. Yağ ve protein oranı yüksek bir diyet. Bu diyetin menüsü 1.GÜN Sabah : Sade kahve/çay, yarım greyfurt, 1 dilim tost ekmeği, 2 çorba kaşığı...
 4. Saç sağlığını bozan yanlışlar

  Saç sağlığını bozan yanlışlar

  Saç sağlığını bozan yanlışlar nelerdir bu konuda da bilgi verirseniz çok iyi olur.
 5. Yanlış zayıflama Yöntemleri İle Sağlığınızdan Olmayın!

  Yanlış zayıflama Yöntemleri İle Sağlığınızdan Olmayın!

  zayıflama yöntemleri nasıl zayıflarım kilo verme yöntemleri Kilo vermek için kişiler farklı yöntemler seçerler. Bunların en yaygını spor ve diyettir. Bazen se ne yazık ki gelişigüzel zayıflama yöntemlerini bilinçsiz bir şekil de deneyenler ise sonunda ya hüsranı yaşarlar yada sağlıklarından olurlar. En yaygın yanlış zayıflama yöntemleri ile ilgili bilgileri sizlere sunuyoruz. Doğru...

Sayfayı Paylaş