Diyet yapmama rağmen neden kilo veremiyorum ?

Diyet yapmama rağmen neden kilo veremiyorum ?
Bazen insanlar diyet yapabilir ve egzersiz yapabilir, kalorilerini takip edebilir ve her şeyi doğru yapabilirler ama yine de kilo vermezler . Kilo verme hedefleri hayal kırıklığı yaratabilir.Hormonlar kadının hayatında çok önemli bir rol oynar. Kortizol gibi hormonlar (stresli olduğunuzda açığa çıkar), ghrelin (açlık hormonu), tiroid (hipotiroidizm kilo alımına yol açabilir), insülin (kanda çok fazla insülin insülin direncine, kilo alımına ve diyabetlere yol açabilir) ve leptin (kanda çok fazla leptin var ve beyniniz yiyeceklere karşı duyarsızlaşıyor ve yemek yiyorsunuz) sağlığınıza zarar verebilir.kilo verme.jpg
Başlangıçta, size çok fazla yediren veya metabolizmanızı yavaşlatan hormonlarınız olduğunu bile anlamayacaksınız. Bu nedenle mutlaka bir diyetisyene başvurun ve hormonlarınıza baktırın.Kortizol, sağlıklı adrenal fonksiyon ), tiroid hormonları, östrojen, progesteron, testosteron, insülin ve melatonin gibi hormonların değerlendirmesi yapılacaktır.Bunlardan herhangi birinin aşırı miktarda eksik olması metabolik zorluklara neden olabilir. Örneğin, hipoadrenalizm (adrenal yorgunluk), kronik metabolizma ile birlikte kronik yorgunluğa ve strese karşı hoşgörüsüzlüğe neden olabilir. Ancak, adrenal yorgunluğu olan hastalar için, kalorileri kısıtlamak ve egzersiz yapmak aslında problemi daha da kötüleştirebilir.Hormon seviyenizi dengelemek için tavsiyelerini izleyin. Hormon Dengesizlikleri - Muhtemelen en sık görülen (ve en çok gözden kaçan) ağırlık sorunlarının nedeni. Hormon dengesizlikleri çeşitli düzeylerde olabilir ve kilo ve metabolizma sorunlarına neden olma olasılığı yüksektir.Tiroid problemleri, insülin direnci, PCOS, uyku apnesi, Cushing sendromu, vb. Gibi tıbbi sorunlar kilo kaybını önleyebilir. Ancak, çoğu tıbbi problemin tedavi edilebileceği için endişelenecek bir şeyiniz yoktur. Doğru şekilde kilo vermenize yardımcı olmak için doktorunuz, diyetisyeniniz ve antrenörünüzle çalışın.Genler, her canlı varlığın en önemli rolünü oynar. Fiziksel görünüşümüzü, içsel fonksiyonları ve hatta davranışlarımızı belirlerler. Metabolizmanızı otomatik olarak yavaşlatan veya hormonal dengesizliğe neden olan genler, kilo vermenizi gerçekten zorlaştırabilir. Bu durumda, etkilerini azaltmak için bir doktora ve bir fitness eğitmenine danışmalısınız. İyi bir yaşam tarzı, egzersiz rutini ve uygun beslenme alışkanlıkları durumu düzeltebilir.Vücut ağırlığınızın yaklaşık % 75 i sudur. Ve çeşitli biyolojik reaksiyonlara ve işlevlere yardımcı olur, sindirim ve emilim, kimyasal maddelerin taşınması ve toksin giderimi sağlar. Yeterli su içmediğinizde, tüm bu işlevler düzgün şekilde yerine getirilmez. Ve bu olduğunda, metabolizmanız yavaşlar.Kilo vermeye çalışıyorsanız, metabolizmanız, sindirim, boşaltım ve hücre fonksiyonunuz optimum düzeyde olmalıdır. Yeterli miktarda su tüketmeden, bu mümkün değildir. Yani, her gün 3-4 litre su için.Son olarak, sedanter yaşam tarzından bahsetmeliyiz. Şu anda egzersiz yapmıyorsanız - başlayın. Günde 45 dakika yürümek bile doğru yönde bir adımdır


Hindistan cevizi yağı, avokado, zeytin, zeytinyağı, tereyağı ve avokado gibi sağlıklı yağlar, zayıf bağırsak sağlığına sahip olmanın sonucu olarak ortaya çıkan inflamasyonu yatıştırmak için önemlidir. Bunlar besleyici, şifalı yağlardır. Kanola, soya fasulyesi, mısır, pamuk tohumu, kolza tohumu ve ayçiçeği yağı gibi işlenmiş bitkisel yağlar gibi iltihaplara neden olan yağlardan uzak durun.İyi yağlar, toksik aşırı yüklere karşı koruma, hücre zarlarını güçlendiren (cildi iltihaba karşı daha dirençli hale getirir), kan şekerini stabilize eden ve vücudunuzun yağda çözünen vitaminleri emmesi için bir araç sağlayan bağışıklık sistemini geliştiren kritik fonksiyonların birçoğunu destekler. işlevi. Tüm bu özellikler, bağırsak sağlığınızı destekler.Ne yediğinize bakılmaksızın, bir toksin birikiminiz varsa, kilo verme yeteneğiniz bloke edilir.En etkili detoks doğal olanıdır.Protein vücudunuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Saçlarınızdan vücudunuzdaki enzimlere kadar her şey proteintir. İyi bir miktar yağsız protein yağsız kas kütlesi oluşturmanıza yardımcı olur. Her öğünde en az bir protein kaynağı tüketmelisiniz. Bunları diyetinize ekleyin - tavuk göğsü, hindi, mantar, baklagiller, soya .Derin kızartma, çok uzun süre pişirmek malzemelerin besin değerini azaltabilir ve özelliklerini değiştirebilir, bu da vücudunuza zarar verir.Yani, haşlanmış sebzeler yemeye çalışın. Izgara yapmak veya fırında pişirmekte tercih edilebilir.


Bir masa mesleğiniz varsa, muhtemelen günde en az 8 saat bir yerde oturursunuz. Ve bu kilo kaybını engelliyor. Sürekli bir yerde oturmak da metabolizmanızı yavaşlatabilir. Metabolizmanın devam etmesini sağlamak ve dolaşım sisteminin vücudunuzun çeşitli yerlerine yiyecek, oksijen ve su aktarmasına ve ayrıca toksinleri dışarı atmasına yardımcı olmak için her saat başı hareket etmeye çalışın.Yağdan kurtulmak istiyorsanız sağlıklı yağları tüketmeniz gerekir.Sağlıklı yağlar, inflamasyonu azaltan ve kilo alımını önleyen omega-3 yağ asitleri içerir. Badem, ceviz, antepfıstığı, zeytinyağı, pirinç kepeği yağı, keten tohumu, keten tohumu yağı, chia tohumu, kabak çekirdeği, ayçiçeği tohumu, ayçiçeği tohumu yağı, fıstık ezmesi tüketin.Ancak miktarı kontrol ettiğinizden emin olun, sağlıklı yağların aşırı tükenmesi de kilo alımına yol açabilir.


Bazen, yiyecekleri yüksek miktarda şeker veya karbonhidrat içerdiğini bilmeden tüketiriz.Soslar ve ketçaplar, bir kamyon dolusu şeker ve karbonhidrat içerir, bu yüzden onları tüketmeyin.Kalorileri azaltmak için yemek atlamak asla işe yaramaz. Bir yemeği atladığınızda beyniniz yavaşlar. Bu da metabolizmanızı ve sindiriminizi yavaşlatır. Dahası, bir sonraki öğün boyunca daha fazla yiyeceksiniz çünkü açlıktan içiniz geçecek. Her 3-4 saatte bir yiyin, porsiyon boyutunuzu kontrol edin ve kahvaltıyı atlamayın.Bazı insanlar çok sık yeme alışkanlığına sahiptirler. Bu kilo alımına yol açacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, her 3-4 saatte bir yemelisiniz ve her saatte değil. Acıkmışsanız su için.Sebzeler, meyveler ve tahıllar ayrıca şeker ve karbonhidrat içerir. Ve çok fazla sağlıklı yiyecek yediniz ama egzersiz yapmadınız bu nedenle kilo alabilirsiniz.Stres, endişe ve depresyon zihinsel ve fiziksel sağlığınıza zarar verebilir. Tüm bu olumsuz duygular, kortizol salgılanmasını hızlandırır, bu da karın bölgenizdeki tüm yağ reseptörlerini toplar ve merkezi yağ birikimine yol açar. Stres ayrıca hücre fonksiyonlarını etkileyebilecek birçok toksin birikmesine neden olur. Terapistinizle veya arkadaşlarınızla konuşun, seyahat edin, dinlenin, kitap okuyun, yeni beceriler öğrenin.


En kolay ve sağlıklı kilo verme yöntemleriKilo vermeye çalışıyorsanız, farkındalık son derece önemlidir. Birçok insan aslında ne kadar yediklerini bilemez.Çalışmalar, diyetinizi takip etmenin kilo kaybına yardımcı olduğunu gösteriyor.Gıda kalitesi, miktar kadar önemlidir.Sağlıklı yiyecekler yemek sağlığınızı iyileştirebilir. Ancak ne yediğinize ve ne kadar yediğinize dikkat edin. Dikkatli beslenme denilen bir teknik, dünyanın en güçlü kilo verme araçlarından biri olabilir.Sayısız çalışma, dikkatli yemeğin önemli kilo kaybına neden olabileceğini göstermiştir. Kilo alımını arttırabilecek ve kilo vermeyi zorlaştıracak bazı tıbbi durumlar vardır.Bunlar hipotiroidizm, polikistik over sendromu (PCOS) ve uyku apnesidir .Bazı ilaçlar da kilo vermeyi zorlaştırabilir, hatta kilo alımına neden olabilir.En az 7 saat uyumazsanız kilo alabilirsiniz.Beyniniz sürekli çalışıyor ve vücut işlevlerini düzenlemek için dinlenmesi gerekiyor. Bu nedenle yeterince uyuyamamak, kas yorgunluğuna, refleksleri yavaşlatmaya, hormonal dengesizliğe ve kilo almaya yol açabilir. Antidepresanlar, nöroleptikler, kortizon kapsüller, kontraseptifler, alerji ilaçları ve tansiyon ilaçları gibi birçok ilaç, kilo kaybınızı engelleyebilir. Kilo verme hedefleriniz hakkında doktorunuzla konuşun, böylece bir alternatif yazabilir.
 
Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Herkesin metabolizması farklıdır dolaysıyla internette sağda solda gördüğümüz her diyet bizler için etkili olmayabilir. Fazla kilolar cinsiyet gözetmeksizin her bireyi etkileyen olumsuz bir durum. Bir çok sağlık probleminide beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra kişide öz güven eksikliğine neden olabiliyor. Fazla kilolarından müzdarip olanlar sağlıklı bir diyet uyguladıkları halde kilo veremiyorlarsa mutlaka bir diyetisyene görünmelidir. Diyetisyen hastanın tıbbi geçmişi, yaşam şekli ve hormon tetkilerini beraber değerlendirdikten sonra uygun bir beslenme programı önerebilir.Kişi fazla kilolarından sağlıklı bir şekilde kurtulabilir.
 
Üst