Etiketler:
 1. dedektif

  dedektif Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  43
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  Diyetin İyi Sonuç Vermesini Engelleyen Nedenler!

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında dedektif tarafından paylaşıldı.

  Diyetin İyi Sonuç Vermesini Engelleyen Nedenler!
  “Diyet yapıyorum ama hedeflediğim sonucu alamıyorum” diyorsanız. Bu aslında birçok kişinin yaşadığı bir problemdir. Hatta bazılarımız bunun sonucunda o kadar demoralize oluyor ki, tüm kilo verme planlarından vazgeçiyor.
  1.Diyetisyen kontrolünde olmadan zayıflamak
  Beslenme programınız vücut analiz sonuçlarınıza, kan bulgularınıza ve yaşam tarzınıza uygun olarak diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır. Diyetisyen kontrolünde olunmadığında başarı oranı da düşmektedir.
  2.Kahvaltıyı atlamak
  Kahvaltı sizi güne hazırlayan en önemli öğündür. Atlandığında daha az kilo verecek, metabolizmanız yavaşlayacak, konsantrasyon problemi yaşayacaksınız.
  3.Hızlı yemek
  Yemek yeme süresi mümkün olduğu kadar uzatılmalıdır. Böylelikle hem daha az yemek yiyecek hem de sindirim enzimleri salgılanacaktır. Hızlı yemek yendiğinde sindirim yavaşlamakta bu durumda kilo artışına neden olmaktadır.
  4.Su içmemek
  Su besinlerin sindirilmesi, metabolik atıkların atılması, metabolizmanın hızlanması ve dolayısıyla kilo kaybı için elzemdir. Günde 2-2,5 lt su içilmelidir ama tükettiğiniz çay, kahve, meyve suyu veya bitki çayları suyun yerini tutmamakta.
  5.Sık Sık öğün atlamak
  Günde sadece 3-4 öğün veya daha az sıklıkta beslenenlerde düzensiz kan şekeri salgılanması, daha fazla açlık hissi ve kilo problemi görülmekte. Beraberinde birçok hastalılar da tetiklenmektedir. Bütün besinlerden ihtiyacımız ölçüsünde ve uygun sıklıkta beslenmek elbette en doğru yöntem.
  6.Diyete hedefsiz başlamak
  Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Diyete başlarken de kendimize hedefler koymalıyız, bu şekilde başarıya ulaşmak biraz daha kolaylaşacaktır.
  7.Az uyumak
  Günde 7 saatten az uyuyan kişilerin daha fazla kilo alma riskine sahip oldukları araştırmalarca desteklenmekte. Uyku esnasında salgılanan büyüme hormonu yağ yakımına da destek olmaktadır.
  8.Hareketsiz bir yaşam
  Tek başına elbette kilo almaya neden değil ama hem düzensiz besleniyor hem de hareketsiz bir yaşamınız varsa kilo almamanız için de bir neden yok. Her gün iş, okul, alışverişe giderken ayıracağınız bir 30 dakika hem kilo vermenize hem de sağlıklı yaşamanıza destek olacaktır.
  9.Kısa sürede kilo vermek
  Herkes biran önce fazla kilolarından kurtulmak ister ama hızla verilen hızla geri alınabilmektedir. Önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi.
  10.Diyet süresince her gün tartılmak
  Zayıflama diyeti süresince sizi demoralize edebilecek en önemli unsurdur tartılmak. Gün içerisinde bile değişimler görülebilir; ödem artışı, kabızlık total kiloyu etkileyebildiği için tartıya çıktığınızda kendinizi kilo almış olarak görebilirsiniz. Haftada 1 kez mümkünse diyetisyeninizin kontrolünde tartılmalısınız.
  11.Televizyon karşısında yemek
  Televizyon karşısında yemek yiyenlerin yemeyenlere göre daha fazla kilo aldığı araştırmalarca desteklenmektedir. Farkında olmadan porsiyon miktarlarınız artabilir ve daha hızlı yiyebilirsiniz.
  12.Moda diyetleri yapmak
  Bu tarz diyetlerle çoğu kişide birkaç kilo gider ama giden su veya proteinden yetersiz bir programsa kas kaybı olacaktır ve kişi kilo verdiğini sanır. Sonrasında fazlasıyla kiloları geri alma ve metabolik direnç görülme riski vardır.
  13.Ayakta yemek
  Yemekleri ayakta yediğinizde hem daha hızlı yiyecek hem de sindirim problemleri yaşayacaksınız. Ayakta yemek de kilo artışını etkilemektedir.
  14.Sürekli aynı diyeti uygulamak
  Uyguladığınız diyet programı bir süre sonrasında kilo kaybında durağanlaşma yaratabilir. Diyetisyeniniz kontrolünde programınızı değiştirmek daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
  15.Light ürünleri sınırsız tüketmek
  Light ürünler içeriğindeki yağ veya şeker oranı azaltıldığı için kalori değeri eşdeğer ürünlere göre azaltılmıştır ama maalesef kalorisiz olarak da algılanabilmekte.Tüketim miktarınıza bağlı olarak kilo artışını etkileyebilir.
  16.Süt ve süt ürünlerini tüketmemek
  Süt ve süt ürünleri hem kan şekerini dengelemekte hem de içeriğindeki kalsiyumdan dolayı yağ yakımını tetiklemektedir. Bu ürünleri tüketmeyenlerde kilo problemi daha fazla yaşanabilmektedir.
  17.Posalı yiyecekler yememek
  Posalı yiyeceklerin kolesterol seviyesini dengeleyici ve kalp hastalığına karşı koruyucu etkisinin yanı sıra kan şekerini dengeleyici, bağırsakları çalıştırıcı, tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Günde 25-30g posa tüketimi kilo kaybını da hızlandıracaktır.
  18.Sevdiğiniz yiyecekleri hayatınızdan çıkarmak
  Zayıflamak için asla sevdiğiniz yiyeceklere veda etmeniz gerekmiyor. Beslenmenize yaşam boyu dikkat etmeniz gerekmekte ama ara sıra kendinizi de ödüllendirmek motivasyonunuzu tetikleyecektir.
  19.Diyetteyken alkol tüketmek
  Alkol tüketimi bazı çalışmalara göre östrojen hormonu sentezini artırabilmektedir. Bunun yanı sıra kalori değeri birçok tüketilen besine göre de yüksektir. Buda kişide kilo almaya neden olacaktır.
  20.Stresli bir yaşam
  Stres vücutta kortizol salgılanmasına, kortizolde kilo artışına neden olmaktadır. Kortizolün özellikle karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğu bilinmekte. Stressiz bir yaşam elbette zor ama minimuma indirmekte elimizdedir.

  Yönetimin Notu: Link vermek yasaktır...

   
  shuzur bunu beğendi.
Diyetin İyi Sonuç Vermesini Engelleyen Nedenler! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. akdeniz diyeti, diyet programları ile kilo verme

  akdeniz diyeti, diyet programları ile kilo verme

  akdeniz diyeti ile 1 ayda 5 kilo Akdeniz diyeti Karbonhidratları ön plana çıkaran bir diyettir. Günlük kalorinin yüzde 55-56’sını ekmek ve makarna oluşturur. 1.Gün Kahvaltı 200 gr. greyfurt, 30 gr. kraker Ara Atıştırma 100 gr. elma Öğle Sebze salçasında makarna, fırında havuçlu pırasa Ara Atıştırma 125 gr. yoğurt, 30 gr. armut Akşam 30 gr. kepek ekmeği, sebzeli dana eti, zeytinli hindiba 2.Gün...
 2. Kilo Vermenizi Engelleyen Sebepler

  Kilo Vermenizi Engelleyen Sebepler

  Kilo vermenizi engelleyen sebepler arasında Meyve Suyu içiyorum diye aromalı ve şekerli suları tüketmek, hatta var olduğunu bile bilmediğiniz tiroid sorununu, kilo vermenize engel oluyor olabilir. işte kilo vermenizi engelleyen nedenler. 1. Hızlı yemek Hızlı yemek yemek kilo almaya neden olur bu nedenle yavaş yemek yemelisiniz. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda...
 3. hızlı kilo vermenin sonuçları

  hızlı kilo vermenin sonuçları

  HIZLI ZAYIFLAMANIN ZARARLARI BEYİN Karbonhidrat diyeti beynin fonksiyonlarını düzenleyen özellikle hafıza kapasitesini artıran serotonin maddesini etkiler. Hafıza kaybı ve çeşitli beyin bozuklukları başlar. Zeka kaybı başlar ve beynini hızlı ve doğru karar verme fonksiyonu bozulur. KALP Kısa sürede kilo vermek kalp hastalıklarına yol açar. Tansiyon yükselir ve kalp hastalıkları...
 4. Gebeliği zorlaştıran veya engelleyen nedenler

  Gebeliği zorlaştıran veya engelleyen nedenler

  hamile kalmayı zolaştıran nedenler,gebe kalmayı zorlaştıran sebepler,gebe kalmayı engelleyen hastalıklar,hamile kalmayı zorlaştıran etkenler,hamile kalmayı engellemeyen durumlar hakkında bilgiler Kadınlarda hamile kalmayı zorlaştıran yani kısırlık (infertilite) problemi ile ilişkili çeşitli hastalıklar ve faktörler vardır. Bu faktörlerin başında yaşın ilerlemesi gelir. Kadının yaşı...
 5. Hamileliği engelleyen nedenler

  Hamileliği engelleyen nedenler

  gebe kalmayı engelleyen durumlar,gebe kalmayı zorlaştıran nedenler,gebe kalmayı engelleyen faktörler,gebe kalmayı zorlaştıran durumlar,gebe kalmayı zorlaştıran hastalıklar hakkında bilgiler 1.Pelvik Enflamatuar Hastalık (PID) Bu rahatsızlık genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Yaralara sebep olabilen enfeksiyon tüpleri tıkayabilir ve hamile kalmayı engelleyebilir....

Sayfayı Paylaş