Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Diz Ağrısı Kimlerde Olur ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  diz ağrısı,diz ağrısı neden olur, diz ağrısı kimlerde olur, diz ağrısı tedavisi,diz ağrısının tedavisi var mı,diz ağrısının yaralanma dışı sebepleri,menisküs nedir,diz kitlenmesi,menisküs yırtığı nedir,menisküs tedavisi,diz kitlenmesi kimlerde olur,diz kitlenmesi niye olur < Konu Resmi..>

  Diz vücuttaki en karmaşık ve en büyük eklemlerden biridir. Gün içinde pek çok hareketimize bağlı olarak çok fazla kullanıldığı için yaralanma, incinme olasılığı da çoktur. Konu diz olduğunda, karmaşık yapısından dolayı pek çok farklı sorun söz konusu olabilir. Diz ağrısının yeri ve ağrının şiddeti, ağrının neden kaynaklandığına bağlı olarak değişir. Diz ağrısına eşlik eden bazı diğer belirtiler şişme ve sertlik, kızarıklık, dokunulduğunda sıcaklık, çıtırdama sesi, kilitlenme ya da dizi tamamen düz hale getirememe olabilir. Çoğu önemsiz ağrılar, kendi kendine bakım tedbirlerine iyi cevap verir. Öte yandan sorunun ne olduğuna bağlı olarak dizinizin bir operasyona da ihtiyacı olabilir.
  Ağrılar bizi vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğine dair uyarır. Çoğu kez bu uyarının kaynağının ne olduğunu biliriz. Örneğin düşme ya da çarpma gibi nedenlerden dolayı diz ağrısı çekiyorsak, ağrının nedeni bizim için bellidir. Sebebi bilinsin bilinmesin, dinmeyen ve günlük hayatı aksatan diz ağrıları için doktora başvurmak en doğru karar olacaktır. Aşağıda diz ağrılarının yaygın nedenlerini ve dizin yapısına bağlı olarak ağrının nasıl meydana geldiğini bulabilirsiniz. Ancak buradaki listenin dışında kalan nedenler olabileceğini de en baştan hatırlatalım.

  Diz ağrısı hemen her yaşta herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunudur.Diz ağrıları ortaya çıktığı yaşa göre 2 yaş grubuna ayrılır:

  Gençlerde görülen diz ağrıları:
  Gençlerde genelde ağır sporlar diz ağrıları nedenidir ve ağrının birçoğu kalkıp otururken oluşmaktadır. Özellikle dağdan inerken veya merdivenden çıkıp inmeler diz ağrısını tetikler.

  Yaşlılarda görülen diz ağrıları:
  Yaşlılarda meydana gelen diz ağrısının ana nedeni eklemler arasındaki kıkırdakların kaybıdır. Bu da artrite neden olur. Bu durumda kendinizi çok fazla yormamalısınız ve dinlenmeniz tavsiye edilir.
  Patellar (Diz Kapağı) Tendinit
  Patellar tendinit, bir ya da birden fazla tendonun iltihaplanması durumudur. Tendonlar, kemik ve kasları birbirine bağlayan, kalın ve ipliksi kordonlardır. Koşucular, kayakçılar ve bisikletçilerde, üst bacağın ön kısmındaki kasları kaval kemiğine bağlayan patellor tendonda iltihaplanma daha sık görülür. Bu iltihaplanmanın belirtilerinden biri de diz ağrısıdır.
  Menisküs Yırtığı
  Menisküs dokusu dayanıklı ve lastik gibi bir kıkırdaktan oluşur ve kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında, bir şok emici gibi hareket eder. Dize ağırlık vermişken ani bir dönüş yapılırsa, yırtılabilir. Menisküs yırtığı daha çok futbolcularda ve dize fazla ağırlık verilen diğer spor dallarıyla uğraşanlarda görülür. Öte yandan dizini zorlayan ve dize sert darbe alan herkesin başına gelebilir. Ağrı, şişlik ve hareketin kısıtlanması, dizde kilitlenme belirtileri arasındadır.
  Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanmaları
  ACL, kaval kemiği ile uyluk kemiğini birbirine bağlayan dört bağdan biri olan, ön çapraz bağın yırtılmasıdır. Basketbol oynayan veya kayak yapan kişilerde sık görülür çünkü ani yön değiştirme yırtığın en büyük nedenlerden biridir. Doğrudan dize darbe alınması veya bir zıplamanın ardından da ön çapraz bağ yaralanabilir. Ağrı ve şişlik ilk belirtileri arasındadır.
  Diz Bursiti
  Bazı diz yaralanmaları, dizdeki bursalarda (eklem kemiğini saran kesecikler) iltihaplanmaya yol açar. Bu kesecikler sayesinde tendonlar ve bağlar eklemin üzerinden yumuşakça kayar. Diz bursitinin ağrı, kızarıklık, şişme ve hareket kısıtlanması gibi belirtileri vardır.
  Diz Ağrısının Yaralanma Dışındaki Nedenleri
  Dizin Kilitlenmesi
  Dizin hareketini kısıtlayan kilitlenme, kıkırdak yırtılmasından kaynaklanıyor olabilir. Yırtılan kıkırdağın bir bölümü diz eklemine doğru kaydığında, dizi düz şekilde tutmakta zorluk yaşanır.
  Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi)
  Osteoartrit ya da bilinen adıyla kireçlenme, yıllar içerisinde, eklemlerde aşınma ve özellikle eklem kıkırdaklarında bozulma nedeniyle meydana gelir. İltihaplı olmayan romatizmal hastalıktır. Kıkırdağın hasar görmesi ağrıya neden olur. Kilo sorunları, yaralanmalar, eklem hastalıkları, ailede kireçlenme veya kas zayıflığı gibi farklı nedenleri olabilir. Daha çok ilerleyen yaşlarda, yaşlanmaya bağlı olarak görülür. Kireçlenme söz konusu olduğunda, dizin uzun zaman hareketsiz kalması veya tam tersi dizin çok hareket ettirilmesi ağrıyı arttırır.
  İltihaplı Romatizmal Hastalıklar
  İltihabi romatizmal hastalıklar (gut, Behçet sendromu, ailevi Akdeniz ateşi gibi) hemen her yaşta görülebilir ve sadece eklemleri değil, vücudun tümünü etkiler. Bu gruptaki hastalıklar bağışıklık sistemi bozukluğu ile ilgilidir. İltihaplı romatizmal hastalıklarda ağrı, dizler de dahil olmak üzere vücudun tüm eklemlerini etkileyebilir. Ağrı günlerce sürer ve şişlik, hareket kısıtllılığı, halsizlik, iştah kaybı benzeri belirtiler eşlik edebilir.
  Osgood-Schlatter Hastalığı
  Daha çok büyüme çağında olan ve sporla ilgilenen gençleri etkileyen, ağrılı bir şikayettir. Dinlenme sırasında dizde hafif bir ağrı hissedilir. Diz hareket ettirildiğinde ise ağrı keskinleşir. Zaten durumun kendisi de, dizin aşırı kullanımından kaynaklanır. Diz kapağı altındaki bölgede hassaslık ve şişlik görülür.
  Kondromalazi patella (Koşucu Dizi)
  Bu rahatsızlıkta ağrı dizin ön kısmında olur ve genellikle dizi öne uzatırken bir gıcırdama hissi yaratır. Dizi bükerek uzun saatler oturmak, merdiven inip çıkmak, diz çökmek, çömelmek ağrıyı daha da arttırır. Koşmak gibi dizin sürekli baskıya maruz kaldığı, dizin aşırı kullanımından dolayı bu durum ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ayak ve diz kemiklerindeki kötü dizilim ya da dize darbe alınması da bu rahatsızlığa neden olabilir. Genellikle fizik tedavi önerilir.
   
Diz Ağrısı Kimlerde Olur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda Diz Ağrısı

  Çocuklarda Diz Ağrısı

  çocuklarda diz ağrıları çocuklarda diz ağrısı ağrisi ağrısı nedenleri ağrısının nedenleri Çocuklar, özellikle de kız çocuklar genellikle diz ağrısıyla başvururlar. Öykü genellikle özelliksizdir. Fakat ender olarak iyi bir yaralanma öyküsü elde edilebilir. Bu durumda ligament ya da epifiz hasarı için dikkatli bir inceleme yapılmalıdır. Gevşek yapının varlığından da kuşkulanılmalıdır. Birçok...
 2. Dizi Filmi Kim Buldu

  Dizi Filmi Kim Buldu

  Dizi Filmi Kim Buldu arkadaşlar Dizi Filmi Kim Buluşu hakkında merak ettiğim bir takım bilgiler var dilerim o bilgileri siz benimle paylaşırsınız :)
 3. Cadı Kazanı dizi oyuncuları kimler?

  Cadı Kazanı dizi oyuncuları kimler?

  Cadı Kazanı dizi oyuncuları kimler dizide oynayanların isimlerini merak ediyorum lütfen yazın
 4. Karadayı Dizisin de Yaver Kim?

  Karadayı Dizisin de Yaver Kim?

  Bu konu karadayı dizisinde yaver isimli kişinin kim olduğuna dair bilgilere yer vermektedir. Ekranların sevilen dizisi Karadayı'da heyecan dorukta diyebilirim. Son bölüm fragmanını izleyenler dizi de Yaver isimli birinin geçitğini görmüştür. Akıllarda soru işareti bırakan Yaver kim? Diziye katılacak yeni bir karakter mi yoksa birinin lakabı mı? Merak ettiğinizi bilerek hemen sorunuzun...
 5. Diz ağrısı neden olur?

  Diz ağrısı neden olur?

  diz neden ağırır,diz ağrısı diz kapağı ağrısı,diz kapakları neden ağırır,diz kapağı ağrısı ve tedavisi Diz vücuttaki en karmaşık ve en büyük eklemlerden biridir. Gün içinde pek çok hareketimize bağlı olarak çok fazla kullanıldığı için yaralanma, incinme olasılığı da çoktur. Konu diz olduğunda, karmaşık yapısından dolayı pek çok farklı sorun söz konusu olabilir. Diz ağrısının yeri ve...

Sayfayı Paylaş