1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Diz ağrısının nedenleri nelerdir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  diz ağrısı nedne olur,diz ağrısının sebepleri,diz ağrısına ne iyi gelir,diz ağrısı tedavisi,diz ağrısı hakkında bilgiler

  Diz ağrısı her yaştan insanı etkileyen ortak bir şikâyettir. Diz ağrısı, kopmuş bağ doku veya yırtık kıkırdak gibi bir hasarın sonucu olabilir. Eklem iltihabı, gut hastalığı ve enfeksiyonlar gibi medikal durumlar da diz ağrısına neden olabilir.

  Birçok küçük diz ağrısı çeşitleri kişisel bakım tedbirlerine iyi yanıt verir. Fiziksel tedavi ve diz telleri diz ağrısının geçmesine yardım edebilir. Ancak, bazı durumlarda, diziniz cerrahi onarıma ihtiyaç duyabilir.Diz ağrısına yaralanmalar, mekanik sorunlar, artrit türleri ve başka sorunlar neden olabilir.

  Yaralanmalar
  Bir diz yaralanması diz eklemenizi saran bağlar, tendonlar veya sıvı dolu yaralar (bursa) yanı sıra eklemin kendisini oluşturan kemikler, kıkırdak ve bağları etkileyebilir. Daha yaygın bazı diz yaralanmaları aşağıdakileri içerir:  < Konu Resmi..>


  ACL yaralanması. Bir ACL yaralanması kaval kemiğinizi uyluk kemiğinize bağlayan dört bağdan biri olan ön çapraz bağın (ACL) yırtılmasıdır. Bir ACL yaralanması basketbol, futbol oynayan veya ani yön değişiklikleri gerektiren başka sporlar yapan insanlarda özellikle yaygındır.
  Menüsküs yırtılması. Menüsküs sert, lastiğe benzeyen kıkırdaktan oluşur ve kaval kemiğinizle uyluk kemiğiniz arasında bir şok emici görevi görür. Üzerine yük binmişken dizinizi aniden döndürürseniz yırtılabilir.
  Diz bursiti. Bazı diz yaralanmaları diz ekleminizin dışında süspansiyon görevi gören küçük sıvı kesecikleri olan bursada iltihaba neden olduğundan tendonlar ve bağlar eklem üzerinde sorunsuzca kayar.
  Patellar tendinit. Tendinit kasları kemiklere bağlayan kalın, lifli dokular olan tendonların bir veya daha fazlasının tahriş olması ve iltihaplanmasıdır. Atletler, kayakçılar, bisikletçiler ve atlama sporları ve aktiviteleri yapanlar uyluğun önündeki kuadriseps kasını kaval kemiğine bağlayan patelar tendonda iltihap geliştirmeye yatkındır.
  Mekanik sorunlar
  Diz ağrısına neden olabilen mekanik sorunlara bazı örnekler aşağıdakileri içerir:

  Gevşek vücut. Bazen kemik veya kıkırdak yaralanması veya dejenerasyonu bir parça kemiğin veya kıkırdağın kopmasına ve eklem boşluğunda yüzmesine neden olabilir. Bu, içinde durumun etkisinin bir kurşun kalemin kapı menteşesine sıkışması gibi olduğu, gevşek vücut diz eklem hareketini kesintiye uğratmadıkça herhangi bir sorun yaratmayabilir.
  Iliotibial bant sendromu. Bu, leğen kemiğinizin dışından kaval kemiğinizin (iliotibial bant) dışına uzanan bağ çok sıkılaştığında meydana geldiğinden uyluğunuzun dış kısmına sürtünür. Mesafe koşucuları iliotibial bant sendromuna özellikle yatkındır.
  Çıkık dizkapağı. Bu, dizinizin önünü kaplayan üçgen kemik (dizkapağı) genellikle dizinizin dışına doğru yerinden kaydığında meydana gelir. Bazı durumlarda dizkapağı çıkık kalabilir ve çıkmayı görebilirsiniz.
  Kalça veya ayak ağrısı. Kalça veya ayak ağrınız varsa bu ağrılı eklemleri rahatlatmak için yürüyüş şeklinizi değiştirebilirsiniz. Ama bu değişen yürüyüş diz eklemenize daha fazla yük bindirebilir. Bazı durumlarda kalça veya ayaktaki sorunlar dizde ağrıya neden olabilir.
  Artirit türleri
  100’den fazla artrit türü vardır. Dizi etkileyecek en önemli çeşitleri şunlardır:

  Osteoartirit. Bazen dejeneratif artirit denen osteoartirit en yaygın artirit türüdür. Dizinizdeki kıkırdak kullanıma ve yaşa bağlı olarak bozulduğunda meydana gelen bir aşınma ve yıpranma durumudur.
  Romatoid artirit. Artiritin en fazla zayıflatıcı formu olan romatoid artirit dizleriniz dahil vücudunuzdaki neredeyse herhangi bir eklemi etkileyebilen otoimmün bir durumdur. Romatoid artirit kronik bir hastalık olmasına rağmen şiddete bağlı olarak değişme eğilimindedir ve hatta gelip gidebilir.
  Gut. Bu tür artirit ürik asit kristalleri eklemde biriktiğinde meydana gelir. Gut en yaygın olarak ayak başparmağını etkilerken dizde de meydana gelebilir.
  Psödogut. Genelde gutla karıştırılan psödoguta eklem sıvısında gelişen kalsiyum ihtiva eden kristaller neden olur.
  Septik artirit. Bazen diz ekleminiz enfekte olarak şişmeye, ağrıya ve kızarıklığa yol açabilir. Ağrı başlamadan önce genellikle hiçbir travma olmaz. Septik artirit genelde ateşle meydana gelir. Diğer sorunlar
  Chondromalacia patellae (patellofemoral ağrı sendromu) dizkapağınızla altta yatan uyluk kemiği (uyluk) arasında ortaya çıkan ağrıya atıfta bulunan genel bir ifadedir. Atletlerde, genç yetişkinlerde, özellikle hafif dizkapağı kayması olanlarda ve durumu genellikle dizkapağı artiritinin bir sonucu olarak geliştiren yaşlı yetişkinlerde yaygındır.


   
Diz ağrısının nedenleri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Baş Ağrısını Tetikleyen Nedenler Nelerdir....

  Baş Ağrısını Tetikleyen Nedenler Nelerdir....

  Baş Ağrısını Neler Tetikler Baş Ağrısını Nasıl Geçirebiliriz Baş ağrısı sorunu bence rahatsız edici ve eğer tedavi edilmezse ileride büyük sorunlara neden olacabilecek bir rahatsızlıktır....Öce tedavinin tanısı konulmalıdır tabi drunuza tam ifade ederek yanlış bir tedaviye yol açmamak için önce hastalığın tanısını tam ve doğru olarak konulması gerekir....Tedavi de arkasından gelerek doğru...
 2. KAS AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR?

  KAS AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR?

  kas ağrısı nedir,kas ağrısının sebepleri,kas ağrı nasıl geçer,kas ağrısının tedavisi,kas ağrısı hakkında bilgiler Hemen hemen herkes şimdi veya daha sonra acı verici yada ağrıyan kaslara sahip olabilir. Kas ağrısı (miyalji) hafif dereceden ızdıraplı bir aralıkta değişebilir. Çoğu kas ağrısı genellikle birkaç gün içinde kaybolabilir fakat bazı kas ağrıları aylarca kişiyi oyalayabilir....
 3. VAJİNAL AĞRI NEDENLERİ NELERDİR

  VAJİNAL AĞRI NEDENLERİ NELERDİR

  rahim ağrısı,vajinal ağrı,kasık ağrısı,vajinal ağrının sebepleri,vajinal ağrı hastalık habercisimi,vajinal ağrı neden olur,vajinal ağrı tedavisi hakkında bilgiler Enfeksiyonlar ve cilt hastalıkları vajinal ağrıya neden olabilir. Vulvar bölge içindeki yapıların herhangi birindeki hastalık veya yaralanma da vajinal ağrıya neden olabilir. Buna ek olarak, vajinal ağrı bir bütün olarak ya...
 4. Nöropatik ağrı nedenleri nelerdir?

  Nöropatik ağrı nedenleri nelerdir?

  Nöropatik ağrılar doku ağrılarından farklı olarak, sinir sisteminin herhangi bir yerindeki hasardan ya da hastalıktan kaynaklanan ağrılardır. Dolayısıyla yanlış alarm çalıyor, bir yerinizi jilet kesmiyor ama kesiyormuş gibi bir acı duyuyorsunuz. Ya da yanıyor gibi olduğunu söylerler mesela şeker hastaları ayaklarının altının yandığını söylerler. Nöropatik ağrı, insanları hayattan kopartmasına...
 5. Diz arkasında ağrı ve sertlik

  Diz arkasında ağrı ve sertlik

  Diz arkasındaki kitle farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu kitle kişide çirkin bir görünüm oluşturabilir, dizin hareketlerini sınırlayabilir yada rahatsızlık hissi oluşturabilir. Baker kisti sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu tür kistler sinoviyal sıvının -eklem boşluklarının içerisinde yer alan sıvı- birikmesi sonucu oluşur ve diz arkasında çıkıntı ve şişlik hissetmenize neden olur....

Sayfayı Paylaş