1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Diz üstü bilgisayar nasıl temizlenir?

  Konu, 'Meleko Destek' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Dizüstü bilgisayarlarımızı ara ara değiştirmemiz gerekir. Monitör temizliğinde için çeşitli solüsyon kullanılır. Doğru şekilde temizleyerek bilgisayarınızın yüzeyine değil de doğrudan beze sıkılarak kullanmalıyız.
  Alkol, amonyak, kolonyalı mendil gibi maddeler kullanılmadan temizliği yapılması gerekir.

  İç ve fan temizliği
  Dizüstü bilgisayarında temizlik yapacaksanız mutlaka iç tarafından başlamanız gerekmektedir. İç temizliği en hassas nokta olacağından fanlar temizlenmesi gerekmektedir. Doğru şekilde bilgisayarınızı temizleme ihtiyacı duyduğunuzda, bilgisayarınız ön tarafında klavyeyi açmanız gerekmektedir. Solda ve sağda olmak üzere iki tane baskılı yer vardır, bastırın ve klavyeyi hafiften çıkartınız. Bilgisayarınızı fön makinesi ile temizlemeniz mümkündür. Hassas olacağından fazla dokunulmamalı ve zarar verilmemesi gerekir. Fana rüzgar estirterek bilgisayar temizliğini yapabilirsiniz. Normalden daha hızlı şekilde çalıştığını fark edeceksiniz.


  < Konu Resmi..>
  İç temizliğini yaparken bez kullanmamalıyız. Bilgisayar kapalı olmalı, pilinin takılı olmaması gerekir ve enerji kablosunun çıkartılması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde enerji almadan hassas şekilde iç tarafı temizlenebilir.

  Klavye temizliği
  Mikrofiber bezlerden yararlanarak üzerine az miktarda solüsyon sıkarak yapılabilir. Klavye temizliği yaparken ıslak mendiller kullanılmamalı. Fön veya elektrik süpürgesi ile yapılamaz. Bez ve solüsyon yardımı sayesinde klavyenizi temizleyebilirsiniz. Klavye tuşların atına kir kaçtığı durumda tuşlarını çıkarmanız gerekmektedir. Yatay şekilde kaldırma yaparak klavye tuşlarını çıkarabilirsiniz ama dikkatli olunmalıdır. Hassas olacağından tuşların bozulmasına neden olabilir.
  : Laptopunuzu tuşları olmadan temizlemek ve tuşları ayrıca temizlemek istiyorsanız, tuşları çıkarmak için bıçağa ihtiyacınız olacak. Tuşları çıkartırken tuşlara ve kendinize zarar vermemeye dikkat edin. Tuşları çıkartmadan önce onları nasıl geri yerleştireceğinizi anladığınıza emin olun. Bazı laptop tuşlarını geri yerleştirmek diğerlerinden daha zor olabilir. Nasıl geri yerleştireceğinizi anladığınızdan emin değilseniz, tüm tuşları çıkartmadan önce sadece bir tuşu çıkartıp geri yerleştirmeyi deneyin.

  Bir kaseyi suyla doldurun ve içine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın. Laptopunuzun tuşlarını bu kaseye koyup kirleri ve yapışkanlıkları geçene kadar bekleyin. Temizleme işini bitirmek için tuşları diş fırçasıyla nazikçe fırçalayabilirsiniz.

  Başka bir kasenin yarısını ılık su yarısını da temizleyici alkolle ( izopropil alkol) doldurun. Pamuksuz bir bezi hazırladığınız temizleme solüsyonuna batırın. Bezi iyice sıkın ki laptopunuza su damlamasın. Klavyenizin içini ve laptopunuzun yan kısımlarını iyice silin.

  Saç kurutma makinesi ile laptopunuzun yan tarafındaki bağlantı girişlerini temizleyin (Spreyi dik ya da yana yatırarak kullanmayı unutmayın).
  Kasa fanlarını yerlerinden çıkartıp pervanelerini tek tek pamukla temizleyin. Bu kısımlara saç kurutma makinesi kullanmayın; çünkü hava vermek pervanelerin yanlış biçimde dönmesine neden olabilir. Laptopunuzdaki havalandırma deliklerini ve ızgaraları saç kurutma makinesi ile temizleyin; ancak derinlere inmemeye özen gösterin.


   
Diz üstü bilgisayar nasıl temizlenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diz Üstü Bilgisayar Kullanıcılarına 10 Altın Öğüt !

  Diz Üstü Bilgisayar Kullanıcılarına 10 Altın Öğüt !

  1 - Sabit diskimi bölümlere ayırmalı mıyım? Bazı bilgisayar kullanıcıları sabit disklerini ilk aldıkları günkü gibi yani tek bölüm olarak kullanırlar. Fakat herhangi bir sistem sorunu ya da işletim sisteminde oluşabilecek bir hata sonucunda sabit disk içerisindeki bütün önemli bilgiler büyük olasılıkla C: bölümünde kalır ve bu da geri dönüşümü oldukça zor bir hadisedir. Dosyalarınıza yeniden...
 2. Diz Üstü Çizmeler

  Diz Üstü Çizmeler

  diz üstü çizmeler dizüstü botlar Modaya ayak uydurmak, akıl erdirmek hiç mümkün olmuyor. Hiç moda olmaz dediğimiz,asla giymem dediğimiz bir çok tasarım yenilenerek tekrar sezona geri dönüş yaptı ve trend olmaya başladı. Diz üstü çizmeler moda, yavaş yavaş kış zamanı geldikçe bazı ünlülerin giydiğini, modaya erken giriş yaptığını görebiliyoruz.
 3. 2010 diz üstü çizme kombineleri

  2010 diz üstü çizme kombineleri

  diz üstü çizme 2010 yılına damgasını vuracak uzun çizmeler için hala almakta kararsızsanız ve aldığınızda nasıl giyineceğinizi düşünüyorsanız birazdan vereceğim diz üstü çizme kombineleriyle fikir edinebilirsiniz
 4. Masa Üstü Bilgisayar İçin Audio Sound Driver Nasıl Yüklenir ?

  Masa Üstü Bilgisayar İçin Audio Sound Driver Nasıl Yüklenir ?

  Masa Üstü Bilgisayar Audio Sound Driver Nasıl Yüklenir Masa Üstü Bilgisayar Audio Sound Driver Silinmişse Nasıl Yüklenir Sevgili melekler, bu konumuzda masa üstü bilgisayar audio sounda driver nasıl yüklenir bilgiler vereceğiz sizlere. Driver yani sürücü yüklemek aslında zor birşey değildir. Sizlere vereceğimiz yönergeleri izleyerek daha önce paylaştığımız Adobe Flash Player son sürüm...
 5. Bilgisayar Fanı Nasıl Temizlenir?

  Bilgisayar Fanı Nasıl Temizlenir?

  bilgisayar fanı bilgisayar fanı temizleme Sevgili melekler, bilgisayarlarımız hayatımızın vazgeçilmez parçası olmuş durumda. Çalışan çalışmayan herkesin kullandığı bilgisayarların en verimli şekilde çalışması için bizim de dikkat etmemiz gereken, yapabileceğimiz bazı şeyler var. Özellikle herkesin şikayet ettiği pc ısınma ve buna bağlı olarak pc kapanması sorununun en genel sebebi fanın...

Sayfayı Paylaş