1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Doğacak olan bebeğinizin yatağı nasıl olmalıdır?

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  bebek yatağı nasıl olmalı sağlıklı bebek yatağı nasıl olmalı Doğacak olan minik bebeğinizin de şöylee rahat ve keyifli bir uykuya ihtiyacı vardır.Gece rahat bir uyku çekebilmesi için bu tavsiyeler minik melekleriniz için...  Bebek Karyolası:

  Karyola kesinlikle sağlam olmasına dikkat edin. Aksi takdirde, bebeğiniz biraz kımıldamaya, tekme atmaya ya da tırmanmaya başladığında karyola devrilebilir.
  Karyola önerilen bütün güvenlik standartlarına uygun olmalı. Karyolanın parmaklıkları arasında 6 cm’den fazla boşluk olmamasına dikkat edin. Böylece bebeğin kafasının parmaklıklar arasında sıkışmasını engelleyin.

  Karyolanın yanlarında bulunan parmaklıkları tek elinizle alçaltıp yükseltebilmelisiniz. Parmaklıkların kazara açılmasını önlemek için kilit sistemine sahip olup olmadığını kontrol edin. Yatak boyuna uygun bir karyola seçin.Bebeğinizin uyuduğu zamanlarda yatağın yüksekte olması, sizin sırt sağlığınız için de önemlidir. Bebek hareket etmeye başladığında, bebeğin dışarı çıkmasını engellemek için yatağını alçaltmalısınız.
  Bebeğin karyolasında keskin köşeler, delikler yada kıymıklar olup olmadığını kontrol edin. Bazen, yeni modellerde bile, keskin kenar ya da noktalar, çatlaklar ya da bozukluklar olabilir. Bebeğinize zarar verebilecek her şeye karşı karyolayı inceleyin ve onu yatağa koymadan önce karyolanın güvenli olduğuna emin olun.
  Bebeğinizin karyolasını koyacağınız yeri iyi seçin. Karyolayı pencerenin , perdenin ya da bebeğinizin tırmanmasına yardımcı olacak hiçbir eşyanın yanına koymayın. Bazı perde bağları bebeğinizin boğulmasına neden olabilir, bu nedenle bir yere karar vermeden önce etraftaki her şeyi kontrol edin.

  Yatak:

  Yataklar en pahalı yaylı yatak modellerinden ekonomik poliüretan modellere kadar çeşitlilik gösteriyor.Yaylı yataklar sırt için iyi bir destek oluştururken, taşımak için ağır olabiliyor.
  Karyolaya uygun bir yatak seçin. Bu, bebeğin yatakla karyola arasında oluşabilecek boşluklara kaymasını engeliyor.Yatağı karyolanın bir ucuna doğru ittiğinizde, karşı tarafta yatak ile karyola arsında oluşan boşluk 3.80 cm’den fazla olmamalı. Zamanla sünger yatakların köşeleri yıpranabilir ve tehlikeli boşluklar oluşturabilir.
  Yatağın destek sistemini kontrol edin.Yatağı farklı yönlere iterek metal askıları oynatın. Eğer askı sistemi yerinden çıkarsa , sistem tamir edilmeli yada sağlamlaştırılmalı. Askıları yerlerine kilitleyecek güvenlik klipsleri bulunmalı.
  Yatağı yumuşak bir örtüyle kaplayın.Yatağın üstüne ve ölçülerine uygun bir çarşafın altına serilmiş naylon-kapitone bir yatak örtüsü , bebek bezi sızıntılarına karşı yatağın temizliğini koruyacağını aklınızdan çıkarmayın.

  Koruyucu Yastıklar:

  Koruyucu yastıklar, bebeğinizin karyolanın sert tahtalarıyla olan direk temasını engelliyor.
  Koruyucu yastıkların arkalarında bulunan bağları sayın.Bu yastıkların en az 6 yerinden bağlanabileceklerine emin olun. Böylece, bebeğiniz uyurken yastıkların onun üstüne düşmesini engelleyin.
  Bu yastıkların bağları bağlandıktan sonra, bu bağların uzun kısımlarını bebek çiğnemesin ve kendi etrafına dolanmasın diye kesin.
  Yastıkların etiketlerini kontrol edin.Yastıkların (çarşaf ve battaniyelerin de) yanıcı özellikte olmamasına özen gösterin.

  Bebeğinizin Karyolasını Dünyaya Açan Etmenler

  Bebekler basit şekilleri, parlak ve zıt renkleri tercih ediyorlar. Bebeğinizi büyülemek için karyolasında bulunması gerekenler:
  Hareketli Objeler: Hareketli şekiller ,yatarken onları takip etmek için gerekli baş ve boyun kontrolünü yeterince sağlamış bebekler için mükemmel! Ufak kazaları önlemek için, bebeğiniz bu objeleri tutabilir duruma geldiğinde , onları bebekten uzaklaştırın.
  Aynalar, bebeğinizin kendi yansımasını izlemesi için harika bir araç! Bu aynanın bebek için güvenli ve kırılmaz olmasına, ayrıca karyola kenarına güvenli bir şekilde monte edilmesine dikkat edin.
  Karyola Oyuncakları:Bebeğinizin karyolasına yerleştirdiğiniz güvenli oyuncaklar ona büyük bir eğlence kaynağı olabilir.Ancak bu oyuncaklar bebeğin yüzüne doğru düşerse, onun nefes almasını engelleyebilir. Bu nedenle karyolasında oyuncaklarıyla oynayan bebeği takip edin ve o uyurken bu oyuncakları kaldırın.
  Müzik: Yumuşak ve dinlendirici ninniler ya da enstrümantel müzik bebeğinizi sakinleştirir ve odasında yalnızken kendini iyi hissetmesini sağlar.


   
  Son düzenleme: 12 Şubat 2010
Doğacak olan bebeğinizin yatağı nasıl olmalıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğimin Yatağı Nasıl Olmalı?

  Bebeğimin Yatağı Nasıl Olmalı?

  Bebeğimin Yatağı Nasıl Olmalı? İyi bir gece uykusu , hepimizin olduğu gibi bebeklerinizin de ihtiyacı! Bebeğinizi yatağına her yatırdığınızda, yattığı yerin sadece güvenli değil aynı zamanda rahat ve huzurlu olduğundan da emin olmanız gerektiğini unutmayın! İşte bir bebek karyolasında ve aksesuarlarında bulunması gereken özellikler: Bebek Karyolası: ● Karyola kesinlikle sağlam...
 2. Bebeğimin yatağı nasıl olmalı ?

  Bebeğimin yatağı nasıl olmalı ?

  bebek yastığı nasıl olmalı sağlıklı yastık nasıl olmalı bebek için sağlıklı yatak İyi bir gece uykusu , hepimizin olduğu gibi bebeklerinizin de ihtiyacı! Bebeğinizi yatağına her yatırdığınızda, yattığı yerin sadece güvenli değil aynı zamanda rahat ve huzurlu olduğundan da emin olmanız gerektiğini unutmayın! İşte bir bebek karyolasında ve aksesuarlarında bulunması gereken özellikler: Bebek...
 3. Yatak Düzeni Nasıl Olmalı

  Yatak Düzeni Nasıl Olmalı

  yatak düzeni rüyada çamaşır katlamak ev düzeni nasıl olmalı rüyada yorgan katlamak Yatak düzenleme sanatının gizli formülünü merak ediyor musunuz? Beş yıldızlı otel odalarında görmeye alışık olduğunuz bu lüksü evinize de taşıyabilirsiniz. Beş yıldızlı bir otel yatağının ihtişamını tecrübe etmek istiyorsanız, sadece bir gece için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Bu konforu evinizde siz de...
 4. Bebek yatağı nasıl olmalı

  Bebek yatağı nasıl olmalı

  bebek yatağı nasıl olmalı Bebek yatağı çeşitleri Selam kızlar Bende yatak alırken çok araştırmıştım ben çok büyük olmayan bir yatak tercih ettim2 yaşına geldiğinde yenileriz diye düşündük sizlerede tüm ayrıntıları ile nelere dikkat etmeniz gerekir paylaşmak istedim Bebek odaları için özel tasarım sticker ve ayna modelleri | Melekler Mekânı | Hamilelik Hobiler Magazin Moda Gebelik Sağlık...
 5. Yazın Doğacak Bebeğinizi Nasıl Giydirmeniz Gerekiyor ?

  Yazın Doğacak Bebeğinizi Nasıl Giydirmeniz Gerekiyor ?

  yaz bebeği nasıl giydirilmeli yaz bebekleri ne giyer yaz bebeği Sevgili melekler, yaz aylarının en sıcak günlerini yaşadığımız şu dönemde gebe meleklerimiz mutlaka büyük zorluklar çekiyorlardır. El-ayak şişmesinden, isiliklere kadar çekilen bu sıkıntılar emin olun bebeğinizi kucağınıza aldığınızda unutulacaktır. Eğer bebeğiniz yaz bebeği olacaksa onu da sıcaklar bekliyor demektir. Eğer...

Sayfayı Paylaş