Doğal Sakinleştirici Melisa Bitki Çayı Faydaları

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
Doğal Sakinleştirici Melisa Bitki Çayı Faydaları
melisa bitki çayı, melisa çayının faydaları, doğal sakinleştiriciler

Stresli bir hayatınız olabilir. Çağımızın en yaygın rahatsızlığı olan depresyona da girmiş olabilirsiniz ama ilk ve tek çare hemen antidepresan ilaçlara başvurmanızı çok da önermiyoruz.

Tüm günün yorgunluğunu ve stresini alacak ve sakinleştirici özelliğe sahip melisa bitki çayı ile huzurlu bir uykuya dalmanız pekala mümkün...

Melisa bitki çayı sadece sakinleştirmiyor birçok rahatsızlığa da iyi geliyor. Mide rahatsızlıkları, uykusuzluk, ve gaz gidereci gibi özellikleri de bulunan melisa çayının sizler için faydalarını paylaşıyoruz.

melisa cayi.jpg


Melisa bitkisi sakinleştirici bir etkiye sahiptir. strese karşı iyi geldiği bilinen melisa bitkisi Güney Avrupa ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetiştirilmektedir. Melisa bitkisinin kokusu hafif limona benzemektedir. Melisa bitkisinin yaprakları kurutulup çay olarak tüketileceği gibi, yağ, krem ve kapsül şeklinde de tüketilmektedir.

Nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, tatlı balsam olarak da anılmakla birlikte en yaygın kullanımı oğul otu olarak bilinmektedir.



Melisa Çayının Faydaları

* Stresi ve kaygıyı azaltır.

* Sinirleri yatıştırır.

* Uykusuzluk sorunlarını ortadan kaldırır.

* Mide rahatsızlıklarında kullanılır.

* Gaz giderici olarak kullanılmaktadır.

* Ateş düşür ve terin atılmasına yardımcı olur.

Melisa Çayının Hazırlanışı

Demlikte kaynattığımız suyun içerisine bir tutam melisa yaprağı atarak 10-15 dk arasında demlenmesi beklenir. Demlenme olayı gerçekleştikten sonra içilmeye hazır hale gelir.

Fazla gelen melisa çayını isterseniz buzdolabına koyabilir ve iki üç gün içerisinde ısıtarak tüketebilirsiniz. Yalnız bizim tavsiyemiz içeceğiniz kadar demleyip aynı gün içerinde tüketmeniz olacaktır.
 
Üst