1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Doğal yoldan almak istesek folik asit içeren besinler hangileri?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  folikasit nedir,folik asit ne için kullanılır,folik asitin faydaları,hamilelikte folik asitin faydası,gebelikte folik asit kullanımı hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Gebelikte folik asit neden önemlidir, alınmazsa ne olur ,hangi besinlerde folik asit bulunur Dora hospital kadın hastalıkları ve doğum uzmanımız yanıtlıyor...
  Folat diye de bilinen folik asit bir B vitaminidir (B9). Birçok araştırma gebe kalmadan önce ve erken gebelik aylarında günde 400 mikrogram (0.4 miligram) folik asit almanın, bebeklerde ciddi beyin ve omurilik hastalıklarını %70 den fazla azalttığını göstermiştir. En çok rastlanan sinir sistemi hastalıklarını; spina bifida ( omurganın kapanmayarak açık kalması),anansefali (beyinin gelişmemesi), ve ensefalosel (beyinin kafatası kemiğinden dışarı çıkması) oluşturur.Bütün bu sorunlar gebeliğin ilk 28 gününde oluşur. Bu dönemin ilk günlerinde anne gebe kaldığının farkında değildir.Bu da bebek doğurma yaşındaki bayanların neden folik asitten zengin yiyeceklerle beslenmeleri yada folik asit takviyesi almaları gerektiğini gösterir. Kaldı ki gebeliklerin sadece %50 si planlı olur.Folik asit aynı zamanda hücre büyümesinde ve organ gelişiminde de rol oynar.

  Yeterli folik asit miktarı nedir?
  Birleşmiş Milletler Hastalık kontrol ve Korunma Merkezi (CDC- Centers for Disease Control and Prevention) çocuk doğurma çağındaki ve özellikle gebe kalmayı planlayan bayanların günde 0.4 miligram (400 mikrogram) folik asit almalarını önermektedir. Uygun folik asit alımı büyük önem taşır. Gebe kalmadan 1 ay önce ve sonrasında en az 3 ay alınması bebekte sinir sistemi hastalıkları riskini azaltır. Gebelik esnasında 800 mikrograma çıkılabilir.

  Birçok besin kaynağında folik asit bulunmasına rağmen sadece günlük diyetle bu miktarı almak zordur.Bu nedenle gebe kalmayı planlayan bayanlar için folik asit takviyesi sağlıklı bir diyetin parçasıdır.

  Doğal yoldan almak istesek, folik asit içeren besinler hangileri?


  Zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar
  Mercimek
  Kuşkonmaz
  Ispanak
  Fasulye
  Yer fıstığı
  Portakal suyu
  Tahıl ekmeği
  Marul
  Brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler.

  Pişirilmiş ve dondurularak saklanmış yiyeceklerde folik asit miktarı azalabilir.

  Bebek sahibi olmak isteyenlere folik asit ile ilgili ne tavsiye edersiniz?

  Daha önce sinir sitemi sakatlığı bulunan bir bebek doğurulmuş ise daha yüksek dozda folik asit alınması gerekir. Bunlarda 4000 mikrogram yani 4 miligram folik asit günde kullanılmalıdır.Gebelikten en az bir ay önce başlanmalı ve gebeliğin ilk 3 ayında devam edilmelidir.
  Diyabet, sara, yâda aşırı obez olanlarda bu hastalıkların görülme olasılığı daha fazla olduğundan bu gruba giren bayanlarda da yüksek doz folik asit kullanılması önerilebilir. Folik asit doğumsal sakatlıkları azaltmanın yanı sıra; gebelerde kan hücrelerinin artması içinde yardımcı olur.
  Ayrıca bebeğin ve plasentanın (eş) da gelişiminde gereklidir. Bir çalışmada folik asiteksikliği olan kadınlarda erken doğum ve düşük ağırlıklı doğumların daha sık olduğu görülmüştür. Bir başka çalışmada ise folik asit eksikliği bulunanlarda gebelikte yüksek tansiyona daha çok rastlandığı bildirilmiştir.

  Gebelik dışında folik asit kullanımı hakkında neler düşünüyorsunuz?

  Folik asit eksikliğinde megaloblastik anemi (kansızlık) meydana geldiğinden sadece gebeler için değil her insan için önemlidir. Ayrıca folik asit kalp hastalıklarına, enfarktüslere ve bazı kanserlere karşıda koruyucudur.

  Folik asit eksikliğinin belirtileri nelerdir?
  Ağır eksikliğinde; ishal, kilo kaybı, halsizlik, dilde ağrı, başağrısı, çarpıntı, huzursuzluk gibi belirtiler verir.Bu belirtilerle bu eksikliği tanımak zordur. Hafif bir eksiklik varsa belirti vermeyebilir ve bebeğiniz için gereken folik asit yetersiz kalır. İşte bu nedenle kendinizi sağlıklı hissetseniz bile çocuk doğurma çağında folik asit almanız çok önemlidir.


   
Doğal yoldan almak istesek folik asit içeren besinler hangileri? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Folik Asit Nerelerde hangi yiyeceklerde bulunur ?

  Folik Asit Nerelerde hangi yiyeceklerde bulunur ?

  Doktor Kubilay'ın proğramında folik asitin ne kadar önemli olduğundan bahsediliyor. Kalp krizi riskinede karşı bu folik asit bulunan yiyecekleri tüketmek gerekiyormuş kızlar. Hangi yiyeceklerde folik asit bulunur bunlara ihtiyacım var. Teşekkürler.
 2. E Vitamini İçeren yiyecekler - besinler hangileri

  E Vitamini İçeren yiyecekler - besinler hangileri

  E Vitamini İçeren Besinler E Vitamini İçeren Besinler Hangileridir Merhaba Sevgili Melek'ler ve sağlıklı beslenmek isteyen tüm arkadaşlar. Sizlere bu yazım ızda E vitamini içeren yiyecekler hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri aktarıyoruz. E Vitamini içeren besinler badem, patlamış mısır, fındık, dolmalık fıstık, dolmalık biber, sivri biber, kereviz yaprakları, kabak çekirdeği,...
 3. B2 Vitamini İçeren Besinler Hangileri

  B2 Vitamini İçeren Besinler Hangileri

  B2 Vitamini İçeren Besinler B2 Vitamini İçeren Besinler Hangileri Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda B2 Vitamini içeren yiyecekler hakkında merak ettiğimiz tüm soruların yanıtını buluyoruz. İşte size B2 Vitamini içeren besinler Melek'lerim. - Süt, peynir, karaciğer ve benzer iç organlar, et, yumurta, balık. - Yeşil yapraklı sebzeler ile kabukları çıkarılmamış tohumlarıdır. - B2...
 4. Hangi Besinler Folik Asit Kaynağı?

  Hangi Besinler Folik Asit Kaynağı?

  folik asit kaynağı besinler, folik asit kaynakları, folik asit kaynağı besinler Sevgili melekler, özellikle gebe meleklerimizi ilgilendiren bir konuyla karşınızdayız. Hamileliğin ilk zamanlarında vücudun gereksinim duyduğu maddelerden biri olan folik asit, anne adaylarının hamile kalmadan önce başlaması gereken vitamin grubundadır. Bebeğin sinir sistemi ve hücreleri için son derece önemli...
 5. Folik Asit Eksikliğinin Bebekte Yol Açabileceği Sorunlar

  Folik Asit Eksikliğinin Bebekte Yol Açabileceği Sorunlar

  folik asitin önemi, folik asit, folik asit eksikliği Sevgili melekler, gebe kaldıktan itibaren vücudun ihtiyaç ve gereksinimleri daha da artar. Bu ihtiyaç ve gereksinimlerin karşılanması için tüketilen gıdalar kimi zaman gereksiz kalabilir ve bu gibi durumlarda dışardan ilaç takviyesi yapılır. İşte gebelik planlamasının yapılmasının ardından başlanması gereken desteklerden biri folik...

Sayfayı Paylaş