Doğal yollarla doğuma hazırlanma

Uzman SühaN

Administrator
Doğal yollarla doğuma hazırlanma
Gebelik macerası dokuz ay sürer ve her ebeveyn güzel ve sağlıklı bir bebeklerinin olmasını umar. Çocuk odası hazırlanır, yeterince kıyafet alınır ve oyuncaklar edinilir. Ancak önemli olan bir hazırlık da kadının vücudunu doğuma hazırlamasıdır. Çocuk doğumu maraton gibidir. Yeterli düzeyde performans göstermek için vücudu olacaklara hazırlamak gerekir.

Yürümenin doğumu başlatmada etkili olduğu genellikle bilinir. Bir başka faydası da vücudun durumunu doğuma hazırlamasıdır. Yürüdüğünüzde büyüyen karnı destekleyen alt karın kaslarını esnetirsiniz. Bu kasları esnetmek güçlü olmalarına ve doğum sırasında oluşacak zorlu kasılmalara dayanabilmelerine yardımcı olur. Yürümek ayrıca yer çekiminin bebeği uygun konuma getirmesine yardımcıdır. Doğuma yakın zamanlarda gerçekleşen bu olay bebeğin leğen kemiğinin daha derinine inmesi ve bazı hamilelik belirtilerinin hafiflemesidir.
4.jpg
GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE


Kegel egzersizleri mesane ve rahmin yakınında yer alan pelvik taban kaslarını güçlendirir. Bu kaslar idrara çıkma dahil birçok şeyi kontrol eder. Bebeğin doğum kanalında itilmesini sağlayacak kaslar da bunlardır. Bu kasları güçlendirerek daha verimli ve etkili bir şekilde itebilir, doğumu kısaltabilirsiniz.

Kegel egzersizlerini yapmak için idrara çıkarmış gibi düşünün ve idrarı durduracak şekilde vajina yakınındaki kasları kasın. Bu aşamada hissedilen kaslar pelvik taban kaslarıdır. 30 saniye boyunca sıkın, rahatlayın ve tekrarlayın. Günde en az 30 tekrar yapın. Bu egzersizler arabada veya işte de kimse farkında olmadan yapılabilir.

Doğumdan önce, özellikle su olmak üzere bol miktarda sıvı alın. Bazı hastaneler doğum sırasında içmeye izin vermez ve doğum uzun sürebileceğinden susarsınız. Vücudun yeterince sıvı aldığından emin olmak gerekir. Bu sayede doğum sırasında kramp yaşama ihtimali de azalır.

Yürürken ve Kegel egzersizlerini yaparken karın kasları ve vücudun diğer kasları da esnemeye ihtiyaç duyar. Bu sayede kan dolaşımı iyileşir ve pıhtı oluşmaz. Ayrıca doğum sırasında kramp riskini azaltır ve rahatlama sağlar.


Fiziksel Aktiviteler
Yürümek: Yerçekimi ve yürüyüş esnasında iki yana sallanan kalça kemiği, bebeğin doğum kanalına doğru ilerlemesine yardımcı olabilir. Ancak doğum sırasında enerjiye çok ihtiyacınız olacağı göz önüne alınırsa, anne adayı kendini yoracak kadar yürümeyi abartmamalıdır.Cinsel ilişki: Spermler rahim boynunun incelmesine ve rahmin açılmasına yarayan prostaglandin isimli bir hormonu içerir. İlişki sırasında salgılanan oxytocin hormonu da kasılmaları başlatabilir. Ayrıca cinsel ilişki stresi azaltarak anneyi rahatlatabilir.


Bitkiler
Hint yağı (Castor Oil): Müshil etkisi olan bu yağ içildiği takdirde bağırsak hareketlerine yol açar ve bu hareketler de rahimi rahatsız ederek sancıları başlatabilir. Doğum belirtileri başlamadan bu yağın alınması sizi aşırı derecede ishal ederek rahatsızlık verir. Ayrıca sıvı kaybına neden olabilir. Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.


Akşamsefası yağı (Evening Primrose Oil): Akşamsefası yağı rahim boynunun incelmesine ve rahmin açılmasına yarar. Hap olarak içilebileceği gibi, hamileliğin son haftalarında rahim boynuna sürülebilir ya da haplar ilgili yere yerleştirilebilir. Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Hamilede placenta previa olması durumunda uygulanmamalıdır.


Yiyecekler

Baharatlı yiyecekler: Baharatlı yiyecekler bağırsakları hareketlendirerek rahimin kasılmasına yol açabilir. Ancak bunun tıbbi bir dayanağı yoktur. Aksine karnınız burnunuzdayken baharatlı yemek, mide ekşimesi yaparak rahatsızlık da verebilir.


Tropikal meyveler: Ananas, mango ve papaya gibi torpikal meyvelerde bulunan bromelain isimli enzimin rahim ağzını yumuşatma etkisi olduğu söylenmektedir. Ancak bu meyvelerin etksi hakkında çok az bilimsel araştırma yapılmıştır. Meyvelerden çok yemek bağırsakları yumuşatıp rahmin kasılmasına da neden olabilir. Ancak işe yaramayıp sizi ishal de yapabilir. Meyvelerin etkili olması için taze olarak yenmesi, kavanozlu ya da konserve versiyonlarının tercih edilmemesi gerekir.
 
Üst