Doğal yöntemlerle sinüzit tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Doğal yöntemlerle sinüzit tedavisi
Sinüzit için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri bu rahatsızlığın belirtilerinin hafifletilmesinde size yardımcı olacaktır. Bu yazımızda sinüzit doğal tedavi yöntemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sinüzit şikayeti olan kişiler özellikle kış aylarında şiddetli baş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Oldukça rahatsız edici ve yaşam kalitesini düşüren bu durum reçeteli ilaçlar ve doğal tedavi uygulamalarının yardımıyla giderilebilmektedir.

Sinüzit, sinüs boşluklarının iltihaplanması ile oluşmaktadır. Akut sinüzit vakaları 2-4 hafta sürerken kronik sinüzit 3-4 aya kadar sürebilmektedir. Akut sinüzit şikayeti olanlar kronik vakalardan fazla olmakla birlikte her iki durumda da baş ve yüz ağrısı yaşanmaktadır


1.jpg
Sinüzitin başlıca belirtileri arasında baş ağrısı, yüzün ağrıması, baş dönmesi, burun tıkanıklığı, ağız kokusu ve öksürüğü sayabiliriz. Yazımızın devamında sinüzit için doğal tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Sinüzitin ilaçla tedavisi için genellikle antibiyotikler, burun spreyleri kullanılmaktadır. Virüs yoluyla oluşmuş bir enfeksiyon durumu varsa herhangi bir tedavi olmaksızın belirtiler kendiliğinden kaybolabilir. Bazı kronik sinüzit vakaları ilaçla tedaviye cevap vermemektedir. Bu durumda sinüs yollarının cerrahi olarak temizlenmesi için sinüzit ameliyatı gerekebilir.

Sinüzit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri
Sinüzit tedavisi için kullanılan antibiyotikler belirli bir süre etkili olabilmektedir. Zaten antibiyotiği bir haftadan uzun süre kullanmak vücudunuzda başka hasarlara yol açacağı için ilaç kesilmelidir. Antibiyotik kullanmanıza rağmen hala sinüzit ağrıları çekiyorsanız doğal tedavi yöntemleri ile bu ağrıları hafifletmeniz mümkün.

Buhar: Tıkanan sinüsleri açan ve iltihabı yumuşatarak nefes alış verişini kolaylaştıran buhar yöntemi su buharının burundan teneffüs edilmesi ile uygulanmaktadır. 2-3 bardak suyu kaynatarak buharını burnunuza çekin. Çok derin ve hızlı hızlı nefes almayın. Hatta sıcak bir duş bile sinüslerinizin açılmasına yarayabilir.

Okaliptüs Yağı: Buhar için kaynattığınız suya bir kaç damla okaliptüs yağı damlatırsanız sinüsleriniz daha hızlı açılacak ve ferahlayacaktır. Okaliptüs yağı damlattığınız buharın gözünüze gelmemesine özen gösterin. Okaliptüs yağınız yoksa taze nane yaprağı da kullanabilirsiniz.

Masaj: Yüzünüze uygulayacağınız masaj sinüslerinizin açılmasını en azından biraz rahatlamasını sağlayabilir. Başparmaklarınızla burun kemerinize dairesel hareketlerle çok fazla bastırmadan masaj yapın.

Yukarıda saydığımız sinüzit için doğal tedavi yöntemleri belirtilerin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bunlar dışında sıcak bir havluyu yüzünüze koyarak sinüs kanallarındaki iltihabı yumuşatabilirsiniz. Özellikle kış aylarında yüzünüzü soğuktan koruyarak, ıslak saçla sokağa çıkmayarak kendinizi sinüzite karşı koruyabilirsiniz. Doğal tedavi yöntemleri sinüziti belirli bir oranda kontrol etmenizi sağlayacaktır.
 
Üst