Doğalgaza indirim geliyor

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Doğalgaza indirim geliyor
Bir yılda yüzde 73 zamlanan doğalgaza yeni bir indirim hazırlığı gündemde.
Enerji Bakanlığı ve Hazine çevrelerinden edindiği bilgiye göre yılın ikinci büyük indirimi Mayıs ayında yapılacak. Yüksek Planlama Kurulu (YPK)'nun onay vermesi halinde daha erkene de çekilebilecek.

Doğalgaz fiyatları YPK kararıyla her ay petrol, döviz, faiz ve enflasyon gibi maliyetler dikkate alınarak yeniden belirleniyor. Kararın ilk kez uygulandığı geçen yıl gaz fiyatları konut aboneleri için yüzde 73, sanayi aboneleri için de yüzde 74 zamlanmıştı.

Tepki alan zamlar üzerine enerji yönetimi, ham petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün 6 ve 9 aylık dönemler halinde ocaktan itibaren gaz fiyatlarına yansıtılacağını açıklamıştı. Ancak, Ocak'ta beklenen indirim, bir ay gecikmeyle Şubat'ta uygulamaya konuldu. İndirim, konut aboneleri için yüzde 17, sanayi için yüzde 18 olmuştu.

Öte yandan BOTAŞ her ay girdi maliyetlerindeki değişimlere göre yaptığı fiyat hesaplamalarında mart ayı için yüzde 3-5 civarı rutin indirim gündeme geldi. Ancak, son günlerde doların 1,7 lirayı geçmesi söz konusu indirim ihtimalini azalttı. Mayıs'ta yürürlüğe girmesi beklenen asıl indirim çalışmaları üzerine yoğunlaşan BOTAŞ'ın gaz maliyet formülü 3 ayda bir değişiyor. Bu kapsamda nisanda fiyatlar yeniden belirlenecek.
 
Üst