Doğalgazda indirim şoku

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Doğalgazda indirim şoku
iaPwyEY88u7.jpg

Doğalgaza 1 Şubat'tan itibaren yapılan yüzde 17'lik indirimin, faturaya % 15 olarak yansıtıldığı ortaya çıktı.

Söz konusu farkın, vergilerin hesaplanmasındaki farktan kaynaklandığı belirtiliyor. Doğalgaz fiyatları, dünya enerji piyasasındaki gelişmeler sebebiyle bir yılda yüzde 73 zamlanmıştı.

Enerji Bakanlığı, son aylarda ham petrol fiyatlarındaki düşüşü sonucu 1 Şubat'tan geçerli olmak üzere doğalgaz fiyatlarının konutlarda yüzde 17, sanayide de yüzde 18 düşürüldüğünü açıklamıştı.

Ancak ev ve işyerlerine şubata ilişkin faturalar gelmeye başlayınca indirimin yüzde 2 eksik olduğu görüldü. Zaman'ın Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)' ndan aldığı bilgiye göre, Botaş, fiyatlardaki indirimi vergiler hariç açıklamış. Dağıtım şirketleri de fiyatlara, birim hizmet amortisman bedellerini eklemiş. Diğer vergilerin de eklenmesiyle (ÖTV-KDV) yapılan indirim yüzde 15'te kalmış.

İgdaş (İstanbul), Başkentgaz (Ankara) ve Bursagaz gibi büyük dağıtım şirketlerinin fiyatları şubatta, ocak ayına göre yüzde 15 ucuzladı. Birim Hizmet Amortisman Bedeli (BHAB) sıfır olan Trakyagaz gibi şirketler ise indirim oranını aynen yansıttı. Bazı doğalgaz dağıtım şirketleri, birim hizmet bedeli almıyor.

'UYGULAMA ETİK DIŞI'

Maliye ve tüketici mevzuatına göre, tüketiciye yönelik fiyat açıklamalarının, tüm vergiler dahil şeklinde duyurulması gerekiyor. Ayrıca mevzuat; fiyatı Bakanlar Kurulu, kamu kurum ve kuruluşları veya kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları tarafından belirlenen mal veya hizmetlerin, belirlenen fiyatın üzerinde bir fiyatla satışını yasaklıyor.

Öte yandan yüzde 17 olarak açıklanan doğalgaz indiriminin faturalara eksik yansıtılması tepki çekti. Düşük indirimi yorumlayan tüketici uzmanları ve dernekler, "İndirimde gaz kaçağı var." yorumunu yaptı. Uygulamayı etik dışı gören uzmanlar, "Botaş zamları aynı oranda hatta daha fazlasıyla uygulamaya konuyor, indirim oranı ise aynı şekilde yansıtılmıyor. İndirimin tüketiciye 2 puan kırpılarak yansıtılması, dağıtıcı firmaların indirim üzerinden kazanç sağladığını göstermekte." diye konuştu.

Hangi şirket indirimi ne kadar yansıttı?

ŞİRKET - DEĞİŞİM (yüzde)

• İgdaş: 15
  • Başkentgaz: 15
  • Agdaş: 15
  • İzgaz: 15
  • Esgaz: 15
  • Bursagaz: 15
  • Bahçeşehir: 15
  • Kayserigaz: 16
  • Trakyagaz: 17
  • Vangaz: 16

Geri