1. dülü

  dülü Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Ekim 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Doğan Cüceloğlu'nun eğitimindeki katılımcılarla bir konuşmasından:

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında dülü tarafından paylaşıldı.

  Doğan Cüceloğlu'nun eğitimindeki katılımcılarla bir konuşmasından: Doğan Cüceloğlu: Arkadaşlar, aranızda ölümcül hastalığı olan var mı?
  Bir katılımcı: Allah'a şükür, hocam, bildiğimiz kadarıyla yok.
  Cüceloğlu: Ne güzel! Peki, bana, istisnasız tüm insanların, yani altı milyar insanın da başına geleceği garanti bir şey söyler misiniz?
  Cevap neredeyse otomatik olarak çıkar: Ölüm.
  Cüceloğlu:
  Gerçekten de ölüm tüm insanların başına geleceği kaçınılmaz olan tek şeydir. Doğum da tüm insanların başına kesinlikle gelmiştir, ama bundan sonra başa gelmesi kesin olan tek şey ölümdür. Başka hiçbir şey insanların tümünün başına gelmeyecektir. Peki, madem öleceğimiz garanti, bu benim ölümcül bir hastalığım olduğunu göstermez mi?
  Katılımcılar burada sessizce, başlarıyla onaylamaya başlar. Öleceğim belli ise benim ölümcül bir hastalığım olduğu da açıktır...
  Cüceloğlu: Peki, ne zaman öleceğimizi biliyor muyuz?
  Katılımcılar: Hayır

  Cüceloğlu: Bu saniye içinde olma olasılığı var mı? Bir katılımcı: Var.
  Cüceloğlu: Yarın?
  Bir katılımcı: Evet.
  Cüceloğlu: 30 yıl sonra?
  Bir katılımcı: Olabilir.
  Cüceloğlu: Peki bunlardan hangisinin sizin başınıza geleceğini biliyor musunuz? Mesela bu akşam eve sağ salim varacağınızı nereden biliyorsunuz?
  Sınıf sessizce dinlemeye devam eder. Çünkü genellikle yaşama böyle bakmamışlardır.
  Cüceloğlu: Peki bir de tersini düşünelim, bu akşam eve döndüğünüzde, bu sabah evden çıkarken sağ salim bıraktıklarınızı sağ bulma garantiniz nedir? Var mıdır böyle bir garanti?
  Bir katılımcı: Yoktur Hocam.
  Cüceloğlu: Peki nereden biliyoruz az sonra telefonun çalmayacağını ve evdekilerden birinin az önce öldüğünün bize söylenmeyeceğini?
  Katılımcılar burada rahatsız olmaya başlar.
  Bir katılımcı: Hocam konuyu değiştirsek?
  Cüceloğlu: Ama en yalın ve açık gerçek üzerine konuşuyoruz, biraz daha devam edelim bence. Peki, acaba bunu dün gece bilseydiniz, yani evde akşam birlikte olduğunuz kişilerden birinin yarın ölüm günü olduğunu bilseydiniz, o zamanı aynı dün gece olduğu biçimde mi geçirirdiniz? Yoksa farklı şeyler mi yapardınız?
  Bir katılımcı: Kesinlikle çok farklı geçerdi Hocam.
  Cüceloğlu: Şimdi sizden rica ediyorum, lütfen bir an arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve bu sabah evden çıkarken evde bıraktıklarınızdan birinin gerçekten öleceğini düşünün, dün akşamınızı nasıl geçirirdiniz? Aynı iletişim mi olurdu? Onunla aynı konuları mı konuşurdunuz? Aynı konular, tartışma ya da gerginlik yaratır mıydı? Yoksa önemsiz hale mi gelirdi? Bu sabah evden çıkarken, bu son görüşünüzde ona ne derdiniz? Onun boynuna sarılmakta tereddüt eder miydiniz? Çok sıkı sarılmaya mı, aynaya mı vakit ayırırdınız? Ona, yüreğinizin derininden gelen bir "Seni gerçekten çok seviyorum" demeye ne gerek var diye düşünür müydünüz? Onun ölecek olması sizin ona duyduğunuz sevgiyi yoğunlaştırmaz mıydı?
  Burada bazı katılımcılar ağlıyordur. Belli ki dün akşam yaptıklarından bir kısmının ne kadar anlamsız olduğunu şimdi fark etmişlerdir.
  Cüceloğlu: Şimdi gözlerinizi açabilirsiniz, acaba kaç tartışmamızı bu kadar gereksiz biçimlerde yapıyoruz, kaçı gerçekten yaşamda karşımızdakinin varlığından daha önemli, hangilerinde "Şimdi kalbini kırdım, ama zaman içinde ben ondan özür dilemesini bilirim" diye kendi kabuğumuza çekilip tartışmaları donduruyoruz. Yarattığımız kırgınlıkları tamir etme olanağımız gerçekten var mı? Buna zamanımız gerçekten kaldı mı?
   
Doğan Cüceloğlu'nun eğitimindeki katılımcılarla bir konuşmasından: konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kayıtlardan alınmış gerçek bir konuşma

  Kayıtlardan alınmış gerçek bir konuşma

  çağrı merkezi komik ses kayıtları call center komik ses kayıtları call center (gerçek ses kayıtlarından alıntı) - Garanti... - Benım pos cihazımda sorun var işlem yapamıyorum. - Nasıl bir sorun var? Hangı işlemi yaparken problem çıkarıyor? - Ekranında yabancı terimler var. Hiç bir menüye giremiyorum. - Anladım. Makinanızın programı silinmiş. Yetkili servise bildirimini yapıyorum bir...
 2. Evli bir çiftin ilk günkü konuşmaları:

  Evli bir çiftin ilk günkü konuşmaları:

  evlenen çiftlere güzel sözler evli ciftlere güzel sözler bir çiftin ilk günki konuşmaları evli bir çiftin ilk günki konuşmaları Evli bir çiftin ilk günkü konuşmaları: :sinir: Damat: Ah! Nihayet rüya gerçek oluyor!! Gelin: Senden ayrılmamı ister misin? Damat: Hayır! Bu lafı bir daha asla söyleme! Gelin: Sen.. Bana aşıkmısın? Damat: Taaaabiki. Gelin: Beni terketmeyi düşünür müsün? Damat:...
 3. 3. ayın 11 inde doğan bir insanın

  3. ayın 11 inde doğan bir insanın

  yha 3. ayın 11 inde doğan bir insanın burcu ne acill
 4. Nihat Doğan Artık Bir Teknik Direktör !

  Nihat Doğan Artık Bir Teknik Direktör !

  Bu konu nihat doğan teknik direktör hakkında bilgiler vermektedir. Evet sevgili melekler, yanlış okumadınız. Survivor Ünlüler Gönüllüler yarışmasının cengaver ve bir o kadar da duygusal yarışmacısı Nihat Doğan teknik direktörlüğe başlamış. Fatih Terim 'i aratmayacak saha kenarı hareketleriyle görüntülenen Nihat Doğan 1. amatör liginde Büyükdere 'yi yönetmeye başlamış. İşte detaylar......

Sayfayı Paylaş