1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Doğru Emziriyor musunuz ?

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  doğru emzirme emzirme teknikleri


  Özellikle taze annelerin ilk başlarda zorlandıkları konulardan biri de bebeğin emzirilmesidir melekler :) Her ne kadar ilk 2-3 gün hastanede hemşirelerce emzirme anneye öğretilse de eve gelindiğinde yapılan yanlış uygulamalar hem bebek hem de anne için eziyete dönüşebilir. Bu yazımızda doğru emzirmeyle ilgili olarak sizlere bazı tüyolar vereceğiz :)

  [​IMG]

  Uzmanlar, doğru emzirme tekniklerinin uygulanmaması halinde meme uçlarında hassasiyet, çatlama, kanama, şişme, mantar, süt kanallarının iltihabı gibi sorunların yaşanacağını belirtiyor.

  Op.Dr. Hakan Ünlü, bu sorunların ortaya çıkmaması için yapılması gerekenleri şöyle açıkladı:

  “Emzirme sırasında anne mümkünse dik oturmalı ve oturur pozisyonda olmalı. Bebeğin sadece meme ucunu değil, areola denilen kahverengi kısmın büyük bir kısmını ağzına almasına dikkat edilmeli.

  Bebek doğduğunda, mümkün olan en kısa sürede emzirilmeye başlanılmalı. İlk günlerde kolostum denilen ağız sütü, bebek için oldukça değerlidir.

  İlk gün emzirme, 5-10 dakikayı geçmemeli. Bundan sonraki günlerde, bu süre 20 dakikaya uzayabilir. Emzirme sıklığını bebek, süreyi anne belirler.

  Bebeğin keyif için emzirme işlemini sürdürmek istemesi halinde, küçük parmağınızı bebeğin ağzının kenarına koyarak dikkatini dağıtmaya çalışın.

  Sütün azalmaması için stresten uzak durun. Günde en az 8 bardak su tüketin. Ancak, 12 bardaktan fazlası süt salgısını azaltabilir.

  Çay, kahve ve alkol tüketimi süt salgısını azaltan etkenler arasındadır.”
   
Doğru Emziriyor musunuz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çiçekleri doğru kullanıyor musunuz?

  Çiçekleri doğru kullanıyor musunuz?

  Herkesin çok sevdiği çiçek desenini evinizde doğru kullanabiliyor musunuz? Ev dekorasyonunun önemli bir parçasını oluşturan çiçekleri doğru yerde ve doğru şekilde kullanabilmek kolay değil. Bunun için sadece güzel çiçekler yetmiyor, onlara da ayrı birer ev gerekiyor. Çiçekler hiç kuşkusuz evinizin atmosferini değiştiren en önemli unsurların başında geliyor. Yazın sıcaklığını,...
 2. Yüzünü Doğru Yıkıyor musun?

  Yüzünü Doğru Yıkıyor musun?

  Bakalım kimler yüzünü doğru şekilde yıkıyor. Cilt bakımında temizlik ön plandadır. Ne türde bakım uygulanırsa uygulansın yüzünüzü doğru şekilde yıkamalı ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Yüz yıkamanın da doğru şekli olur mu demeyin… elbette en hassas bölgelerden olan yüzümüz ayrıca güzelliği açısından da önemlidir bu anlamda uygun ürünler ve hafif şekilde yıkanmalı. Bu konuda kısa ve...
 3. Doğru nefes alıyor musunuz?

  Doğru nefes alıyor musunuz?

  Solumun yani nefes alıp vermek; vücudumuzun en doğal ve otomatik dürtülerinden biridir. Her canlı nefesle oksijen alıp, karbondioksit ve atıkları vücudundan atar. Buna detoks denir. Vücudumuz besinsiz birkaç hafta, susuz birkaç gün dayanabilse de, beyin oksijensiz yalnızca birkaç dakika dayanabilir. Sağlıklı bir vücut iyi oksijen alımı ile gerçekleşmektedir. Yetersiz oksijen alımı; yorgunluğa,...
 4. Yüzünüzü Doğru Temizliyor musunuz?

  Yüzünüzü Doğru Temizliyor musunuz?

  yüz temizleme, nasıl olur, yıkama şekli, yapılan yanlışlar, temiz bir cilt için, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Yüz yıkamak her sabah mutlaka ve gün aralarında yaptığımız rutin bir yöntemdir.Oysa vücudumuzun en hassas yeri olan yüzümüzün özensiz bir şekilde yıkanması cilt güzelliği açısından bazı sakıncalar doğurur. Aklınızda bulunsun; * Yüzünüzü...
 5. Teoman evleniyormuş doğru mu

  Teoman evleniyormuş doğru mu

  Ben Teoman evleniyor diye bir arkadaşımdan duydum o da nette bir yerde okumuş, doğru mu, evleniyosa kimle evleniyo ? :S

Sayfayı Paylaş