1. Ariza

  Ariza Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.407
  Beğenilen Mesajlar:
  83
  Ödül Puanları:
  0

  Doğru eş seçme....

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında Ariza tarafından paylaşıldı.

  doğru eş seçme doğru eş seçme video seçmek Zengin bir tüccarın 4 eşi vardı, her nedense tüccar 4.eşini çok seviyor ve ona ihtimam gösteriyordu. Bundan dolayı ona en güzel elbiseleri ve en güzel seyleri alip vermeye calısıyordu.

  3.eşini de en az 4. kadar seviyordu, okadar güzeldi ki onunla guru duyar ve onun herkesin görmesini isterdi, ancak baska bir adamla kacar diye de heran endişe duyar ve korkardı.

  2.eşini de severdi, o kendisnin hep sirdaşıydı, nezaman ihtiyacı olsa o hep yanında olurdu. Bir problemi olsa, bir sıkıntıya düşse hemen ona daışırdı. Eşlerinin icinde en güvendiği oydu.

  1.eşinin durumu farklıydı.Servetini, işini ve ailesini kurmakta onun önemli katkıları olmuştu. Ancak zengin tüccar ona aşık degildi. Her nekadar tüccar onu sevmiyorsada 1.eşi tüccarıçok derinden seviyordu ama adam bunun hicbirzaman farkında olmadı, en az ilgilendiği oydu, hatta zaman zaman onu tamamen unuttuğu bile oluyordu.


  Birgün tüccar amansız bir hastalığa yakalandı, çok gecmeden kendisinin yakında öleceğini anladi. Sahip olduğu lüks yasamı ve 4 eşini düşünerek; "4 tane eşim ve lükse bir yasamım var yakında öleceğim ve yapayalnız kalacağım" diye söylendi.
  4.eşini yanına cağırdı ve "sana hep en güzel şeyleri aldım hep senin en güzel olmanı sağlamaya calıştım ama şimdi ölüyorum ve öbür dünyada yalnız kalmak istemıyorum, benimle birlikte gelirmisin? " diye sordu.
  "Kesinlikle olmaz" diye cevap verdi karısı başka hicbirsey söylemeden odayı terk etti.
  Bu cevap tüccarın kalbini keskin bir bıçak gibi kesti.

  "3.eşimi de en az onun kadar seviyorum" diye düşündü ve aynı soruyu 3.eşine sormaya karar verdi. "Hayatım boyunca seni çok sevdim ve hep seninle gurur duydum artık ölüyorum, öbür dünyaya giderken bana eşlik edermisin?" diye sordu.
  3.eşi "hayır" dedi ve devam etti " hayat çok güzel ve devam ediyor artık başka biriyle olmak istiyorum, sen ölür ölmez evlenip başka birisinin olacağım."
  Tüccar da hep bundan korkmuştu, aldığı cevap kalbini buz gibi yaptı.

  Caresiz ayni soruyu ikinci eşine sormaya karar verdi, o hep kendisine yardim etmiş idi en güvendiği oydu.
  "Herzaman bana yardım ettinyine yardımına ihtiyacım var, ölüyorum ve yalnız kalmak istemiyorum, benimle birlikte gelirmisin?" diye sordu.
  2.eşi "benden bunu isteme yaşadığın sürece sana her türlü yardımı yaparım, hatta mezarına kadar sana eşlik de ederim ama bundan fazlasını benden isteme" diye cevap verdi.
  Bu cevap tüccarı kalbinden vurulmuş gibi perişan etti. Tüccar caresiz bir şekilde düsünürken...

  "Ben seninle geleceğim, nereye gidersen git seni hiç bırakmayacağım" diye bir ses duydu. Kafasını kaldırdı ve sesin geldiği yöne doğru baktı.
  1.eşiydi.....bakımsızlıkdan ve iyi beslenememekten dolayı oldukca zayıflamış olduğunu fark etti.
  Tüccar içini cekti ve 1.eşine "sana zamanında çok iyi bakmam gerekirdi,çok özür diliyorum" dedi sesizce.

  Zengin tüccarın durumu ortada ama aslında hepimiz bu tüccar gibi hayatımızda 4 tane eşe sahibiz.

  4.eş: Bedenimizi temsil etmekdedir, onu severiz ve o güzel görünsün diye ona ihtimam gösteririz ama ölürken onu öbür dünyaya götüremeyiz.

  3.eş:Dünyada sahip olduğumuz şeylere, servertimize ve statümüzü temsil ediyor. Öldüğümüzde onlar hemen başkalarının olu verir.

  2.eş:Ailemizi ve dostlarımızı temsil ediyor, bize nekadar yakin olurlarsa olsunlar sadece mezara kadar bize yardım edebilirler ondan sonrasına gücleri yetmez.

  1.eş ise ruhumuzu temsil ediyor şan, söhret, mal mülk uğuruna o ihmal edilen varlığımız.


  Evet bu dünyadan giderken sizinle birlikte gelecek olan tek şey ruhunuzdur, umarım ölüm gelene kadar ona ihtimam gösterir,adaletli dürüst ve iyi bir insan olarak oun güçlü ve temiz kalmasını sağlarsınız....


   
  Son düzenleme: 21 Aralık 2009
Doğru eş seçme.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadının Eşini Seçme Hakkı

  Kadının Eşini Seçme Hakkı

  İslâm Dîni, kadına evlenceği kimseyi seçme hakkını vermiştir. Hattâ evlilik birliğini kurmada kadının irâdesine öncelik tanımış ve "îcâb"da bulunma yetkisini kadına vermiştir. İlk söz hakkı kadınındır. Bundan sonra erkek bu "îcâb"ı "kabûl" eder. (118) Ayrıca İslâm Dîni, evlenecek kimselerin birbirlerini görmelerini de şart koşmuştur....
 2. ...Doğru Sözcükleri Seçmenin 10 Yolu...

  ...Doğru Sözcükleri Seçmenin 10 Yolu...

  Doğru zamanda uygun ve doğru sözler söylemek için çok yol kat etmek gerekir. Sözcük dağarcığı ve eleştirel düşünce biçimi, fikirlerin iletişiminde ve gereken dikkatin çekilmesinde, ilginin ve profesyonelliğin bir kanıtıdır. 1. Doğru, uygun ve alışılmış sözcükler kullanın. Dinleyicilerin bilip anlayabilecekleri konulara odaklanın. İnsanlarla ilişkilendirin. Alıcılarla bağlantılı...
 3. Kadının eşinin seçme hakkı ve islam

  Kadının eşinin seçme hakkı ve islam

  melek şahin ve eşi Medine'nin yerlilerinden olan Hidam'ın kızı Hansa, bir gün Aişe validemize gelir ve sorusunu şöyle sorar: Valide, der. Babam beni itibarlı bulduğu akrabasıyla evlendiriyor. Bana sorma gereği duymuyor. Ben de bundan rahatsızlık duyuyorum. Ben bir kız olarak hayat arkadaşımı seçme hakkına sahip değil miyim? İslam bana bu hakkı tanımıyor mu? Babamın seçtiğini seçmeye mecbur...
 4. Doğru Parfümü Seçmenin 8 Yolu

  Doğru Parfümü Seçmenin 8 Yolu

  Kızlar parfümünüzü değiştirmekmi istiyorsanız buyrun parfümü nasıl seçebilirsiniz cevabı :tik: 1- Parfüm kullanmayı sevenlerin yaptığı en büyük hata abartarak parfümü sıkmak. Burnunuz kokuya duyarlı hale gelince bir süre sonra parfümün kokusunu alamazsınız bu yüzden az mı çok mu sıktığınıza karar vermeniz zor olabilir. Bilek içi ve kulak arkası parfüm uygulamasındaki klasik bölgelerdir....
 5. Kadının Eşini Seçme Hakkı

  Kadının Eşini Seçme Hakkı

  islamiyet, islamda kadın, islamda kadın hakları, islamda evlilik, hz. Aişe annemiz hakkında merak ettikleriniz... Bilinen o kadar çok yanlış var ki dinimize dair dinin kadınları ezdiği düşünülür halbuki kadını koruyan dindir ona her türlü hakkı vermiştir kadını aşağılasaydı dinimiz "cennet annelerin ayakları altındadır "denilmezdi.kadının kendi eşini seçme hakkıda vardır...

Sayfayı Paylaş