1. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS

  Dogru ifade

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

  kendini doğru ifade etmenin yolları Bütün RUHSAL ÖĞRETİLERİN temelinde ‘KENDİNİ DOĞRU’ ifade edebilmek vardır. Giysilerimizden yaşadığımız ortama, yaptığımız işten bireysel ilişkilere kadar hemen her alanda görünen tek bir gerçek var, bireyin kendisi. Ürettiğimiz, sunduğumuz her şeyin içinde biz varız. Seçimlerimizin tümü aslında kendimizi ifade ediş biçimimizin birer yansıması.

  Kendimizi doğru ifade ettiğimiz duygusu uyandığı zaman kendimizden memnun oluyor; beğeniyor ve iyi hissediyoruz. Bu duygu içsel potansiyelimizin açığa çıkmasını sağlıyor ve parlamaya başlıyoruz. Seçtiğimiz kıyafetten saç stilimize, kullandığımız renklerden aksesuarlara, duruşumuzdan ev veya ofisimize ve beslenme tarzımıza kadar her şey bireyi etkiliyor. Hatta en önemlisi iş, arkadaş ya da aile ortamında yaşanan her türlü olayda, hiçbir etki ve baskı altında kalmadan sadece kendimiz olarak; duygu, düşünce ve kanaatlerimizi belirtme fırsatını yaratabiliyorsak, kendimizi dünyanın en huzurlu ve kendini doğru ifade etmeyi başaran kişilerinden biri sayılabiliriz. Ve içinde bulunduğumuz dış şartlar kolay kolay bu huzur ve özgürlük duygusunu zedeleyemez.
  Kısa süreler için etki altında kalsak bile kendi temel felsefemiz oturmuş olduğundan yaşam kalitemiz yüksektir. Elbetteki yaşam kalitesini her zaman nicelik olarak ele almayanlardansanız... Yani her olgu için ' ne, ne kadar, kaç para’ demiyorsanız işiniz daha kolay. Ama basitmiş gibi iki sözcükle işaret etmeye çalıştığımız bu özgürlük ve kendini doğru ifade olgusu öylesine uğraş ve bireysel çaba gerektiren bir olgudur ki, bu özgürlüğü elde etmek için yaşamlar boyu uğraşmak gerekebilir.

  İç özgürlük
  Krişnamurti “İç Özgürlük” adlı eserinde hep bu konuyu ele almıştı. KENDİNİ DOĞRU İFADE EDEBİLMEK VE İÇ ÖZGÜRLÜĞE ulaşmak. Zor, sapa, engellerle dolu ama zirveye ulaşıldığında sınırsız bir huzur ve mutluluk yolu.
  Dünya kuruldu kurulalı tüm ruhsal öğretilerin en temel ve en gizemli sırrı, insanın kendini doğru ifade etmesini, kendi varlığının istediklerini yaşamasını sağlamak ve onu içsel özgürlüğe ulaştırmak. Ama bu özgürlük bedava elde edilmiyor. Bazı eğitim metotlarının ve disiplinlerin uygulanmasıyla ulaşıyorsunuz ki herkesin kendini tanıma çabalarını yarı yolda bırakmasının tek nedeni de bu.
  Kimse disipline olmak, kendini daha yakından tanımak, artılarını ve eksilerini bilerek yürümek istemiyor. Nedense hiç durmadan yaşamdan, kaderden, aileden, ebeveynlerden şikayet etmek daha kolay sanılıyor. Oysa sadece yolu uzatıyoruz. Çünkü gidilecek yol, gidilecek hedef belli. Herkes bir gün kendisiyle yüzleşmek, kendini tanımak, kendini olduğu gibi kabul etmek ve o haliyle değişmeyi istemeyi öğrenecek. Gerçek huzur ve mutluluğu başka türlü elde etmenin hiçbir yolu yok. Yol zannettiklerimiz ise geçici duraklar, hiç durmadan değişiveriyorlar. Bizler de onlar da değiştikçe bir o yana, bir yana sürükleniyor ve hiç durmadan yer değiştiriyoruz tıpkı bir kuru yaprak gibi. Buna değer mi dersiniz ?

  Mutluluk ve huzur

  Kendinden memnun olmak ile kendini doğru ifade etmek, birbirini besleyen ve etkileyen duygular. Kendimizi doğru ifade edemediğimiz duygusuna sahipsek o zaman iç ve dış dünyanın değişimine önem vermeliyiz. Çünkü mutlaka yolunda gitmeyen bir şeyler vardır.Yaşamımıza ve yaşadığımız mekanlara, birlikte yaşadığımız bireylere ve onlarla olan ilişkilere özen göstermek bizim en doğal hakkımız. Bunu ancak kendi doğal haklarımızın bilincinde olduğumuzda yapabiliriz. Bize özgürlüğü ve mutluluğu getirecek olan yegane şey bilinçtir.


  “Gerçek yaşam gönülden sevdiğiniz bir şeyi bütün varlığınızı koyarak yapmaktır. O zaman ortada hiçbir çelişki kalmaz, yaptığınız şeyle yapmanızın gerekli olduğunu düşündüğünüz şey arasında bir savaş yoktur. O zaman yaşam tam anlamıyla bölüksüz bir bütündür bu da insana son derece kıvanç verir. Bunu yapabilmek için siz hiç kimseye, hiçbir topluma ruhsal bir bağımlılık duymamayı öğrenirseniz yaptığınız işi severek yapabilme olasılığı doğar.”
  - Krişnamurti -

   
Dogru ifade konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dogru Dis Fircalama

  Dogru Dis Fircalama

  Tam a ız bakımı, herhangi bir ürünün kullanılmasından çok, diş fırçalama ve diş aralarını temizleme tekniklerine dayanır. Anti-plak ya da anti-tartar olarak adlandırılan diş macunlarına fazladan ücret ödemek yerine, do ru teknikleri ö renerek uygulayın. Diş fırçalama ve diş aralarını temizleme, diş sorunları başlamadan önce bakterileri ve yiyecek parçalarını temizlemenin en iyi yollarıdır....
 2. Beyini dogru calistirmanin yollari

  Beyini dogru calistirmanin yollari

  BEYNİNİZİ VERİMLİ ÇALIŞTIRMANIN YOLLARIBeyin tümörü, kişilik bozukluğuna yol açabiliyor. Doç. Dr. Cahide Topsakal; bazı hastaların cinsel dürtüleri arttığı için Don Juan’a dönüştüğünü, bazılarının ise kendilerini İsa zannettiğini söylüyor. BEYİN TÜMÖRLERİ HASTAYI İSA DA YAPAR, DON JUAN DA! Beynimizde oluşan bir tümör; depresyona, mutsuzluğa hatta çapkınlığa yol açabiliyor. Türkiye’nin sayılı...
 3. aksesuarlarla dogru ev dekoru

  aksesuarlarla dogru ev dekoru

  Ev dekorasyonunun vazgeçilmez tamamlayıcıları olan aksesuarlar, her zaman gözde unsurlar olarak önemlerini koruyor. Önemli olan, onları belli bir amaca yönelik olarak doğru ve işlevsel kullanmak. Bunun yanı sıra evde var olan ve artık kullanmadığınız çeşitli objeleri, tarzlarını değiştirerek, boyayarak ve farklı amaçlara yönelik olarak kullanabilir, böylece yeni ve farklı aksesuarlar...
 4. Dogru erkek...

  Dogru erkek...

  Kadinin biri kumsalda yürürken ayagi eski bir lambaya takilmis, kadin lambayi kumlarin içinden çikarmis,ovalamis. Lambadan cin çikmis ve; -''Sadece bir dilek hakkin var, iyi düsün öyle dile'' demis. Kadin hiç tereddüt etmeden, cebinden bir harita çikararak: -''Bütün dünyada zulmün, savasin, açligin bitmesini istiyorum. Bu haritadaki ülkeleri görüyor musun? Bu ülkelerin...
 5. Dogru bildigimiz yanlislar....

  Dogru bildigimiz yanlislar....

  İnternet, gazete ve dergilerdeki yazılar, beslenme ve diyet hakkında önerilerle dolu. Peki bu bilgilerin ne kadarı yanlış, ne kadarı doğru? İşte, en sık karşılaşılan bilgiler ve doğru bildiğimiz yanlışlar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kurtuluş, en çok sorulan soruları yanıtlarken, doğru olduğunu sandığımız yanlışları da düzeltiyor. Ekmeğimizi kızartmak veya kurutarak gevrek haline getirmek...

Sayfayı Paylaş