1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  349
  Ödül Puanları:
  63

  Doğru nefes alıyor musunuz?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Solumun yani nefes alıp vermek; vücudumuzun en doğal ve otomatik dürtülerinden biridir. Her canlı nefesle oksijen alıp, karbondioksit ve atıkları vücudundan atar. Buna detoks denir. Vücudumuz besinsiz birkaç hafta, susuz birkaç gün dayanabilse de, beyin oksijensiz yalnızca birkaç dakika dayanabilir. Sağlıklı bir vücut iyi oksijen alımı ile gerçekleşmektedir. Yetersiz oksijen alımı; yorgunluğa, depresyona, aşırı sinirliliğe, ciltte bozulmalara, yaşlılığa neden olmakta, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açmaktadır. Peki bizler nefesimizi doğru ve tam kapasiteli olarak alıyor muyuz?
  Bu soruyu solunum şekilleri ile açıklamak istersek diyebiliriz ki; solunum vücutta başlıca 4 şekilde yapılmaktadır.​


  Kısa – Yüksek Solunum

  Burundan al, ağızdan ver şeklindeki, hızlı kısa solunumdur. Efor, doğum esnası, koşu gibi durumlarda çabuk ama yetersiz oksijenlenme sağlar. Genelde astımlılar, şişman kişiler ve halk arasında tık nefes dediğimiz kişilerde bu solunum şeklini görürüz.

  Göğüs solunumu

  Elinizi göğsünüze koyunuz, burundan nefes alıp göğsünüzü şişiriniz ve içinizden 5’e kadar sayarak daha sonra yavaşça dişlerinizin arasından bırakınız. Bu göğüs solunumudur.

  Karın solunumu

  Elinizi karnınızın üzerine koyunuz, burundan aldığınız nefesle karnınızı şişiriniz ve içinizden 5’e kadar sayarak daha sonra nefesinizi yavaşça bırakınız. Bu karından yapılan solunumdur. En sağlıklı solunum şekli olup, yoga gibi sporlarda kullanılır. Kalp ve dolaşım sistemine masaj etkisi yapar.

  Kaburga (kastel) solunum

  Ellerinizi kaburgalarınızın üzerine koyup, önce nefes verin. Daha sonra güçlü bir nefes ile kaburgalarınızı yanlara doğru genişletin. 5’e kadar yavaşça sayıp, nefesi verin.


  Egzersiz ile solunumu birleştirin

  Açık havada yapılan egzersiz, kapalı ortamlarda yapılan egzersizlerden çok daha sağlıklı ve performans arttırıcıdır. Özellikle oksijeni daha bol alabileceğiniz sahilyolu yada yeşillik açısından bol olan parklar seçilmelidir. Tempolu ve/veya solunumla kombine edilen egzersizler, kalp dolaşımı sistemine çok faydalıdır. Örneğin; 4 yürüme adımı nefes al, 3 yürüme adımı nefes ver, şeklinde yapılan yürüyüşler çok daha etkilidir. Sonuç olarak diyebiliriz ki; bizler her eğilme pozisyonumuzda nefes vermeye, her kalkış pozisyonumuzda nefes almaya müsait bir vücuda sahibiz. Dolayısıyla; bu şekilde düşünerek günlük aktivitelerimiz arasında solunumumuza dikkat eder ve nefes egzersizleri yaparsak; vücudumuza en doğru şekliyle oksijen almış oluruz.
   
Doğru nefes alıyor musunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Temizlikçi Alıyor musunuz?

  Temizlikçi Alıyor musunuz?

  Temizlikçi alıyor musunuz? Yoksa kendi işimi yaparım diyenlerden misiniz? :rule1:
 2. Hat sanatı 'camda' nefes alıyor

  Hat sanatı 'camda' nefes alıyor

  Hat sanatı 'camda' nefes alıyor Türkiye’de cam denilince akla gelen ilk marka Paşabahçe, farklı ve ilginç tasarımlarıyla şaşırtmaya devam ediyor. Hemen her sezon farklı modellerine alıştığımız, bardaklarıyla, sürahileriyle, vazolarıyla trend oluşturan Paşabahçe, son yıllarda tarihe merak sardı. Paşabahçe mağazalarının vitrinlerini artık antika değerindeki objeler süslüyor....
 3. Doğru Nefes Almanın Önemi

  Doğru Nefes Almanın Önemi

  doğru nefes almanın önemi doğru nefes almanın faydaları doğru nefes alma teknikleri doğru nefes almanın faydaları nelerdir ile ilgili bilgiler burada melekler. Hayatta kalmak için tabi ki nefes alırız melekler :) Ancak önemli olan kaliteli nefes almaktır. Okul zamanlarımızdan itibaren özellikle beden derslerinde öğretmenlerimiz burundan nefes alıp ağızdan vermenin doğru olduğunu öğretmelerine...
 4. Doğru Nefes Nasıl Alınır?

  Doğru Nefes Nasıl Alınır?

  doğru nefes alma, doğru nefes alma tekniği, doğru nefes almak Sevgili melekler, nefes almanın önemi hepimizce malum, hayat kaynağımız nefesimiz acaba doğru alabiliyor muyuz? Nasıl yani, nefes alıyoruz işte demeyin. Zira doğru bir şekilde nefes almamız sağlığımız açısından son derece önem taşıyor. Nasıl mı nefes almalıyız? İşte doğru nefes almak için egzersizler... Önce ayağa kalkıyoruz...

Sayfayı Paylaş