Etiketler:
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Doğum borçlanması 2010 Tebliğ

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  doğum borçlanması tebliği ssk doğum borçlanması formu 2010 genelgesi < Konu Resmi..>


  Doğum borçlanması yapacak meleklere müjde!!!

  Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni yayınladığı tebliğ ve genelge ile bütün SSK'lı (4a) kadınlara doğum borçlanmasının önünü açtı.Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni yayınladığı tebliğ ve genelge ile bütün SSK'lı (4a) kadınlara doğum borçlanmasının önünü açtı. Çalışmaya başlamadan önce doğum yapmış anneler de bu haklardan yararlanabilecek.

  Kadınlara 4 yıl erken emeklilik ile ilgili olarak doğum borçlanmasından bütün annelerin yararlanabileceğini, bu konuda işçi, esnaf, memur, çiftçi, ev hanımı ayrımı yapılamayacağını, iki çocuk için 4 yıla kadar yapılacak borçlanmayla kadınların erken emekli olabilecekleri konuşuluyordu. SGK, bugünlerde yayınladığı tebliğ ve genelge bütün kadınlara doğum borçlanmasının önünü açtı. Yeni düzenlemelere göre;


  ÇOCUK SAĞ OLMALI
  * Doğum yapmış olan,

  * Çocuğu sağ doğmuş olan,

  * Doğumdan sonraki iki yıllık sürenin bir kısmında veya tamamında çalışmamış/prim ödememiş olan,

  Bütün anneler doğum borçlanması yapabilecek. Yani doğum borçlanması da tıpkı askerlik borçlanması gibi uygulanacak. Bunun anlamı;

  * Bugün ister memur, ister SSK'lı, ister Bağ-Kur'lu olun doğum borçlanması yapabileceksiniz. Sadece bir süre SSK'lı çalışmış olmanız yeterli.

  * Çalışmaya başladığınız tarihten önceki doğumlar için de borçlanma yapabileceksiniz ki en büyük avantaj bu durumdaki bayanların.

  * Doğumunuzu ne zaman yapmış olursanız olun, doğumdan sonraki iki yılın tamamı veya bir kısmı boşta geçmişse, bu kısım için borçlanma yapabileceksiniz.

  * Toplam iki çocuk için 4 yıla kadar borçlanma yapabileceksiniz.

  DAVALARI GERİ ALIN

  SGK tarafından doğum borçlanması talepleri reddedilen bayanlar, iş mahkemelerinde dava açarak borçlanma haklarını arıyorlardı. Ancak SGK'nın son düzenlemeleriyle artık bu davaların pek çoğuna gerek kalmadı. Davanızı geri çekebilir, yeniden SGK'ya talepte bulunabilirsiniz. Dava açmayı düşünenler doğrudan SGK müdürlüklerine başvurabilirler.

  4 YIL İÇİN ÖDEME 11 BİN 681 LİRA

  4 yıllık bir doğum borçlanması için toplam 11 bin 681 TL ödeyeceksiniz. Fakat 4 yıl erken emekli olmanız durumunda, bu paranın yaklaşık 3 katını aylık olarak geri alacaksınız.

  Doğum borçlanması düzenlemesi,hemen hemen bütün kadınları ilgilendiriyor. Ancak özellikle, emeklilik için gün sayan, prim günü eksik olan veya doğum borçlanmasıyla emeklilik yaşını düşürebilecek olan milyonlarca kadını daha fazla ilgilendiriyor.

  Sadettin ORHAN / BUGÜN

  muhasebenet'ten alınmıştır.


   
Doğum borçlanması 2010 Tebliğ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum tarihi verin 2010 Numeroscopes okuyun

  doğum tarihi verin 2010 Numeroscopes okuyun

  dogum tarihi fal doğum tarihi falı doğum günü falı günü falları tarihine göre şanslı numaralar Evet kızlar, Siz bana doğum tarihinizi (gün-ay-yıl) yazın, bende size bütün ömrünüz boyunca lazım olacak; şanslı-şansız yıllarınız vs. gibi sayısal tüm numeroskopunuzu çıkartayım:) biz hizmet sadece handanca'da var:)
 2. 2010 haziran annelerinin doğum hikayeleri

  2010 haziran annelerinin doğum hikayeleri

  normal doğum hikayeleri doğum hikayeleri sezeryan sezeryan 2010 kızlar şaka maka 10 haftalık 20 haftalık derken hepimiz gün saymaya başladık hatta doğum haberlerimiz geliyor yavaş yavaş... şimdiye kadar hikayeleri okuyup okuyup ağladık şimdi sıra bizde,biz yazalım okuyanlar ağlasın:humble:
 3. doğum borçlanması şartları nelerdir ?

  doğum borçlanması şartları nelerdir ?

  Doğum borçlanmasında yapılan yeniliklerden dolayı bu işin nasıl yapıldığını yada şartlarının neler olduğu nu bilmiylorum bu konu hakında lütfen bana bilgi verir misiniz.
 4. Doğum Borçlanması Hesaplama

  Doğum Borçlanması Hesaplama

  Sevgili meleklerim, biliyorsunuz ki eğer doğumdan önce sigortalı değilseniz doğum borçlanması yapamıyorsunuz. Doğum borçlanmasının ne kadar yapılacağı hangi sürelerin borçlanacağı ile ilgili çok güzel bilgiler veren SGK.NET sitesi üzerindeki açıklamaları sizlere veriyoruz. 2012 2013 Doğum borçlanmasına nasıl başvurulur ? Doğum borçlanma hesabı nasıl yapılıyor ? En fazla ne kadar süre...
 5. Doğum borçlanması nasıl oluyor

  Doğum borçlanması nasıl oluyor

  2013 2014 Doğum borçlanması hesaplaması, şartları kaç gün olduğu ve nasıl yapıldığı ile ilgili son gelişmeler en son haberler Değerli melekler, bu doğum borçlanması ile ilgili en son gelişmeler ve haberleri sizler için takip ediyor olacağım. Bu hususta en iyi bilgiyi sgk.net sitesinden alarak sizlere getiriyorum. Umarım işinize yarar. Bu arada gazetelerde ve internet ortamında; daha önceden...

Sayfayı Paylaş