Etiketler:
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.301
    Ödül Puanları:
    113

Doğum Günü Kutlamak Günah mı?

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

dini sorular ve cevapları doğumgünü kutlamak caizmi
    doğumgününü kutlamak günah olurmu

Kişilerin doğdukları gün kutlanan doğumgünlerini kutlamanın dinimizde yeri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken dini bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Siz de doğumgünlerini kutlamanın günah olup olmadığı hakkında merak ettiklerinizi aşağıda ki sizlerle paylaştığımız bilgilerden öğrenebilirsiniz.

Doğum günü kutlamalarını yapılış amacı ve doğurduğu sonuçları açısından değerlendirmek gerekir. Bu kutlamalarda amaç, bir kişinin doğmuş veya o anda kutlamış olduğu yaşa gelmiş olmasının sevincini çevresi ile paylaşmaktan, bir araya gelip hoşça vakit getirmekten ibaret ise kutlamanın meşru ölçüler içinde yapılması şartıyla makul ve caiz olduğu söylenebilir. Fakat yılbaşı eğlence ve kutlamalarında olduğu gibi, bu tür kutlamaların yabancı kültüre imrenme ve taklit unsurları galip gelirse, kutlamalarda meşru ölçüler dışına çıkılırsa sakıncalı olacağı tabiidir.” (H. Yunus Apaydın, Diyanet İlmihal: II, İslam Ve Toplum, s: 483)

Doğum Günü Kutlamak Günah mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. doğum günü kutlamak  caiz midir

doğum günü kutlamak caiz midir

doğum günü kutlama mekanları islamda doğum günü kutlamak islam dininde dini mesajları rüyada kutlamak dinimizde yaş kutlaması diye bir uygulama yoktur.ancak her yıl ömür takviminden kopan yaprağın nelerle dolu olduğuna bakmalı.onun muhasebesini yapmalı. kıyamet günü gelmeden kendimizi hesaba çekmeliyiz.tövbe etmeliyiz af dilemeliyiz.her yaş yılının bir öncekine nazaran daha olgun daha karlı...
  2. İstanbul'da Doğum Günü Kutlamak İçin Gidilebilecek Mekanlar

İstanbul'da Doğum Günü Kutlamak İçin Gidilebilecek Mekanlar

Bu konu; İstanbul'da doğum günü kutlamak için gidilebilecek mekanlar hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yakınlarda doğum gününüz varsa ve İstanbul'da oturuyorsanız, bu konu tam size göre. Küçük bir kutlama, doğum günlerinde sevdiklerinizle hep birlikte olabilmek için bir fırsat olabilir. İstanbul'da hem nezih hem de şık mekanları sizler için derledik. Gönlünüzce bir gün...
  3. Doğumda günahlar afolur mu?

Doğumda günahlar afolur mu?

Doğum zahmeti ve sıkıntıları günahlara keffaret olur. Mümin için en küçük sıkıntı dahi günahların affına vesiledir. Doğum da çok zahmetli olduğu için günahların affına vesile olması umulur. Ancak kadının tüm günahları bağışlanır gibi kesin bir yargıda bulunulamaz. Sual: Doğum esnasında ölen Müslüman kadın, şehit olur mu? CEVAP Evet, şehit olur. Şehidin, farz borçları ve kul hakları hariç bütün...
  4. Sezeryanla doğum yapmak günah mı haram mı yardımcı olur musunuz ?

Sezeryanla doğum yapmak günah mı haram mı yardımcı olur musunuz ?

Kızlar selamlar ben yaklaşık olarak 7 aylık hamileyim öyle bi ağırlaştım ki anlatamam tuvalete gittiğimde korkuyorum eşim beni yürüterek götürüyor. Sanki bebek aşağıdan düşecek te tajalette kalacakmışım bebeksiz kalacakmışım gibi hissediyorum. Bi arkadaşımla konuşur ken kendine zarar verdiğin gerekçesi ile sezeryan doğumun gühah ve haram olduğunu söyledi bana. Bu gerçekten doğru mu ? Dinen...
  5. Özel günleri kutlamak caiz mi?

Özel günleri kutlamak caiz mi?

Güzel ülkemiz de sayısız kutlanan günler vardır. Bu kutlamalarla ilgili çeşitli sorular almaktayım. Anneler gününü kutlamak caizmi, babalar gününü kutlamak caiz m? doğum gününü kutlama caizmi , evlilik yıl dönümünü kutlamanın sakıncası var mıdır . Madde madde bana gelen bu soruların yanıtını verecez inşallah. Anneler babalar gününü kutlamak haram mıdır? Dinimiz islam anne ve babaya hoş...

Sayfayı Paylaş