Doğum İndiksiyonu

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Doğum İndiksiyonu
Doğumu başlatan mekanizmanın ne olduğu tam olarak bilinmese de rahim kasılmalarının hangi mekanizma ve hormonlardan etkilendiği kısmen bilinmektedir. Rahim kasılmaları beynin hipofiz bezinden salgılanan oksitosin isimli hormon tarafından sağlanır. Ayrıca yine vücutta prostoglandin adı verilen bazı maddelerin konsantrasyonundaki değişimler kasılmaları tetikleyebilir. Bu mekanizmaların bilinmesi bize rahim kasılmalarını başlatma ya da durdurma şansı tanır.

Rahim kasılmalarının yani doğum sancılarının dışarıdan bir etki ile başlatılması ya da desteklenmesine doğum indüksiyonu adı verilir.Her türlü indüksiyon mutlaka ve mutlaka hastane şartlarında uygulanmalıdır.En sık kullanılan ve doğal olan indüksiyon bebeğin amniyon kesesinin açılmasıdır. Bu sayede hem vücutta salgılanan bazı maddelerin hem de bebeğin başının direk etkisi ile sancılar eğer yoksa başlayabilir ya da etkisiz olan sancılar güçlenebilir. Amniyotomi adı verilen bu yöntem vajinal doğum esnasında çok sık başvurulan bir yöntemdir. Ancak zarların açılmasından sonra 24 saat içinde eylem başlamaz ise enfeksiyon riski ortaya çıkar. Yöntem normal vajinal muayeneden daha ağrılı değildir.

İkinci sıklıkta uygulanan yöntem ise damar yolu ile sentetik oksitosin verilmesidir.Halk arasında yaygın olarak suni sancı adı verilen işlemdir.Uygulamaya çok düşük dozlarda başlanır ve istenilen şiddet ve sıklıkta kontraksiyonlara ulaşıncaya kadar doz tedrici olarak arttırılır. Hastanın ve bebeğin çok yakın moniterize edilmesi gerekir. İki kontraksiyon arasında rahimin gevşememesi hem anne hem de bebek açısından oldukça tehlikeli bir durumdur.

Diğer indüksiyon yöntemleri ise prostoglandin adı verilen maddelerin vücuttaki dengesi temeline dayanır. Ağızdan alınan ilaçlar ya da vajinal yolla uygulanan bazı maddeler kullanılır.
 
Üst