1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum kontrol hapını kimler kullanmamalı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  doğum kontrol hapı kimler için uygundur,doğum kontrol hapını kimler kullanamaz,doğum kontrol hapı ve yaş,doğum kontrol hapı kullanımı hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  Her türlü ilaca başlamadan mutlaka doktor kontrolü ve tavsiyesi alınmalıdır. Doktorun kullanılmasında sakınca görmediği zaman, doğum kontrol haplarının birçok faydası vardır.

  En önemli faydası etkili doğum kontrolü yapmasıdır. Haplar ayrıca rahim ve yumurtalık kanserleri, yumurtalık kistleri, romatoid artit ve dış gebeliği azaltırlar.Doğum kontrol hapları (oral kontraseptif) östrojen ve progesteron hormonu içerdikleri için bazı hastalıkalara sahip kişilerde yan etkilere neden olabilirler. Hastalık dışında sigara kullanan ve 35 yaşından büyük olan bayanalrın da damar tıkanıklığı riskinden dolayı doğum kontrol hapı kullanmamaları gerekir. Aynı şekilde kan pıhtalaşması ile ilgili herhangi bir hastalığı olanalar ve daha önce damar tıkanıklığı veya kalp krizi gibi dmar hastalıkları geçirenler kesinlikle doğum kontrol hapı kullanmamalıdır.

  Karaciğer hastalığı olanlar ve karaciğer enzimlerinde yükselme saptananlar doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Ciddi kolesterol yüksekliği olanlar ve tansiyon yüksekliği olan hastalar da doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Doğum kontrol hapları vücutta sı tutulumuna neden olduklarından tansiyonun daha fazla yükselmesine sebep olabilirler.

  Nedeni henüz netleştirilmemiş anormal vajinal kanaması olan hastaların da doğum kontrol hapına başlamadan önce bu kanamalarının nedeninin belirlenmesi gerekir. Anormal bir durum saptanmazsa daha sonra doğum kontrol hapı kullanmalarına izin verilebilir.

  Migren hastaları aurasız migren ise kullanabilirler ancak auralı migrende doğum kontrol hapı kullanılması yasaktır. Migren hastaları ve sık sık baş ağrısı yaşayan hastalar doğum kontrol haplarının bu şikayetlerini arttırabileceğini bilmelidirler.

  Memesinde de iyi huylu kist ve benzeri kitlesi olanlar kullanabilir, meme kanseri öyküsü olanlar ve ne olduğu bilinmeyen meme kitlesi olanlar doğum kontrol hapı kullanamaz.

  Myom, endometriozis, over (yumurtalık) kisti, polikistik over sendromu veya rahim ağzında yara olması gibi durumlar doğum kontrol hapı kullanmak için engel değildir. Doğum kontrol hapları bu hastalıkları kötü yönde etkilemez hatta bazı yumurtalık kistlerinin iyileşmesini kolaylaştırırlar.

  Guatr, hiofiz adenomu, hafif derecede şeker hastalığı, epilepsi gibi hastalıklar doğum kontrol hapı kullanımı için engel teşkil etmezler. Ancak ciddi ve zor kontrol edilen şeker hastalığında özellikle damar etkilenmesi varsa doğum kontrol hapı kullanılmamalıdır.

  Burada bahsedilen veya burada bahsedilmeyen ancak doğum kontrol yöntemi kullanmanızda sakınca yaratabilecek çeşitli nedenler sizde bulunabilir. Bu nedenle asla doktor muayenesinden geçmeden doğum kontrol hapı kullanmamalısınız.


   
Doğum kontrol hapını kimler kullanmamalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Kontrol Hapları Güzelleştiriyor

  Doğum Kontrol Hapları Güzelleştiriyor

  antiandrojen doğum kontrol hapları Tüm dünyada gebeliği önleyen en etkin ve güvenilir yöntemlerden biri olan yeni nesil doğum kontrol hapları kadınlar arasında oluşan önyargıların aksine kilo aldırmıyor, tüylenmeye yol açmıyor, akne ve ciltte yağlanmayı önlüyor. Doğum kontrol haplarıyla ilgili kulaktan dolma yanlış ve eski bilgilerden kaynaklanan önyargılar nedeniyle ülkemizde pek çok kadın bu...
 2. doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları isimleri doğum kontrol hapı isimleri hormon ilaçları kadın hapları düşük yaptıran mide ilacı Doğum kontrol hapları ya da bilimsel adıyla oral kontraseptifler (OK) tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan ve ucuz. basit ve oldukça yüksek etkili ilaçlardır. İçinde hormon olduğunun bilinmesi kadın sağlığı açısından son derece yararlı olduğu bilinen bu ilaç grubu hakkında pekçok...
 3. doğum kontrol hapı

  doğum kontrol hapı

  bilginize ihtiyacım var arkadaşlar ya ben suan oğlanı emziriyom ama ebeler doğum kontrol hapı kullanabilirsin dediler 6 aylık olduktan sonra ama ben 1 aydır kullamıyom sakıncası var mı ki biliyonuz mu yada kullanan var mı
 4. Doğum kontrol hapını kimler kullanamaz?

  Doğum kontrol hapını kimler kullanamaz?

  doğum yöntemleri Doğum kontrol hapı Selam kızlar, Malesef bu kullanımı kolay olan yöntemi herkes kullanamıyor35 yaş üzerinde olup sigara kullananlar Kan pıhtılaşma hastalıkları olanlar Damar tıkanıklığı geçirenler Kalp krizi geçirenler Tromboflebit (damar iltihabı) geçiren ya da tromboflebit öyküsü olanlarda Aktif karaciğer hastalığı olanlar Meme kanseri olanlar Ciddi kolesterol yüksekliği...
 5. Doğum kontrol hapı

  Doğum kontrol hapı

  Slm kızlar Türkiye CYPRODERM isimli Doğum kontrol hapı varmı? Bilgisi olan var mı? Veya o hapa yakın hangı hap kullanabilirim?? Cevaplarınız için teşekkür

Sayfayı Paylaş