gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.181
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum kontrol hapını kimler kullanmamalı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  doğum kontrol hapı kimler için uygundur,doğum kontrol hapını kimler kullanamaz,doğum kontrol hapı ve yaş,doğum kontrol hapı kullanımı hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  Her türlü ilaca başlamadan mutlaka doktor kontrolü ve tavsiyesi alınmalıdır. Doktorun kullanılmasında sakınca görmediği zaman, doğum kontrol haplarının birçok faydası vardır.

  En önemli faydası etkili doğum kontrolü yapmasıdır. Haplar ayrıca rahim ve yumurtalık kanserleri, yumurtalık kistleri, romatoid artit ve dış gebeliği azaltırlar.Doğum kontrol hapları (oral kontraseptif) östrojen ve progesteron hormonu içerdikleri için bazı hastalıkalara sahip kişilerde yan etkilere neden olabilirler. Hastalık dışında sigara kullanan ve 35 yaşından büyük olan bayanalrın da damar tıkanıklığı riskinden dolayı doğum kontrol hapı kullanmamaları gerekir. Aynı şekilde kan pıhtalaşması ile ilgili herhangi bir hastalığı olanalar ve daha önce damar tıkanıklığı veya kalp krizi gibi dmar hastalıkları geçirenler kesinlikle doğum kontrol hapı kullanmamalıdır.

  Karaciğer hastalığı olanlar ve karaciğer enzimlerinde yükselme saptananlar doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Ciddi kolesterol yüksekliği olanlar ve tansiyon yüksekliği olan hastalar da doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Doğum kontrol hapları vücutta sı tutulumuna neden olduklarından tansiyonun daha fazla yükselmesine sebep olabilirler.

  Nedeni henüz netleştirilmemiş anormal vajinal kanaması olan hastaların da doğum kontrol hapına başlamadan önce bu kanamalarının nedeninin belirlenmesi gerekir. Anormal bir durum saptanmazsa daha sonra doğum kontrol hapı kullanmalarına izin verilebilir.

  Migren hastaları aurasız migren ise kullanabilirler ancak auralı migrende doğum kontrol hapı kullanılması yasaktır. Migren hastaları ve sık sık baş ağrısı yaşayan hastalar doğum kontrol haplarının bu şikayetlerini arttırabileceğini bilmelidirler.

  Memesinde de iyi huylu kist ve benzeri kitlesi olanlar kullanabilir, meme kanseri öyküsü olanlar ve ne olduğu bilinmeyen meme kitlesi olanlar doğum kontrol hapı kullanamaz.

  Myom, endometriozis, over (yumurtalık) kisti, polikistik over sendromu veya rahim ağzında yara olması gibi durumlar doğum kontrol hapı kullanmak için engel değildir. Doğum kontrol hapları bu hastalıkları kötü yönde etkilemez hatta bazı yumurtalık kistlerinin iyileşmesini kolaylaştırırlar.

  Guatr, hiofiz adenomu, hafif derecede şeker hastalığı, epilepsi gibi hastalıklar doğum kontrol hapı kullanımı için engel teşkil etmezler. Ancak ciddi ve zor kontrol edilen şeker hastalığında özellikle damar etkilenmesi varsa doğum kontrol hapı kullanılmamalıdır.

  Burada bahsedilen veya burada bahsedilmeyen ancak doğum kontrol yöntemi kullanmanızda sakınca yaratabilecek çeşitli nedenler sizde bulunabilir. Bu nedenle asla doktor muayenesinden geçmeden doğum kontrol hapı kullanmamalısınız.

   
Doğum kontrol hapını kimler kullanmamalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları isimleri doğum kontrol hapı isimleri hormon ilaçları kadın hapları düşük yaptıran mide ilacı Doğum kontrol hapları ya da bilimsel adıyla oral kontraseptifler (OK) tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan ve ucuz. basit ve oldukça yüksek etkili ilaçlardır. İçinde hormon olduğunun bilinmesi kadın sağlığı açısından son derece yararlı olduğu bilinen bu ilaç grubu hakkında pekçok...
 2. Doğum kontrol haplarında zararlar

  Doğum kontrol haplarında zararlar

  Meleklerim doğum kontrol haplarının zararlarını hepimiz biliyoruz ama bilmeyenler elbette vardır.Hadi bakalım ozaman doğum kontrol haplarının zararları nelermiş :tik: Kadınların yanlış eş seçmesine yol açabiliyor! Bilim adamları, doğum kontrol haplarının, kadınların yanlış eş seçmelerine neden olabileceğini öne sürdü. Araştırmacılar yaklaşık 100 kadın üzerinde yapılan denemelerde,...
 3. doğum kontrol hapı nedir?

  doğum kontrol hapı nedir?

  doğum kontrol yöntemler doğum kontrol hapları merhaba kızlar Doğum kontrol hapları günümüzde çok fazla kullanılmakta Östrojen ve progestoron hormonu içeren haplardır. Esas etki mekanizmaları yumurtlamayı engellemeleri sayesinde gerçekleşir Bu hapların hepsi hormon içerir, hormon içermeyeni yoktur bitkisel hap vardır gibi rivayetler dolassada bu mümkün değil
 4. Doğum kontrol hapını kimler kullanamaz?

  Doğum kontrol hapını kimler kullanamaz?

  doğum yöntemleri Doğum kontrol hapı Selam kızlar, Malesef bu kullanımı kolay olan yöntemi herkes kullanamıyor35 yaş üzerinde olup sigara kullananlar Kan pıhtılaşma hastalıkları olanlar Damar tıkanıklığı geçirenler Kalp krizi geçirenler Tromboflebit (damar iltihabı) geçiren ya da tromboflebit öyküsü olanlarda Aktif karaciğer hastalığı olanlar Meme kanseri olanlar Ciddi kolesterol yüksekliği...
 5. doğum kontrol hapı içenler

  doğum kontrol hapı içenler

  merhaba hanımlar benim sorum şu şekilde olacak bir süredir doğum kontrol hapı kullanıyorum acaba hap kullanırken hamile kalırmıyım şu an bebek düşünmüyoruz yinede korkularım var sanki hamile kalacakmışım gibi hç hap kullanırken hamile kalan duydunuzmu

Sayfayı Paylaş