Doğum kontrol hapını ne zaman bırakmak gerekir?

Uzman SühaN

Administrator
Doğum kontrol hapını ne zaman bırakmak gerekir?
Doğum kontrol hapları içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Bu hormonlar vücudun gerekli bölgelerini uyarmakta ve yumurtlama olmasını engellemektedir. Sperm hücresinin birleşebileceği bir yumurtanın olmadığı için gebelik meydana gelmemektedir. Bu durum doğum kontrol haplarının vücut işleyişi ve hormonal dengeler üzerinde büyük etkilerinin olduğunu göstermektedir.

Diyafram ve prezervatif gibi doğum kontrol yöntemleri kısa süreli korunma yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu yöntemlerin aksine doğum kontrol hapları düzenli olarak alındıkları takdirde uzun süreli bir koruma sağlamaktadır. Doğum kontrol hapları her gün kullanılması gereken haplardır. Hapların alım saatlerinde meydana gelen farklılıkların dahi korunmanın güvenilirliği üzerinde etkisi bulunmaktadır.do.jpgHap alımının birkaç gün aksatılması hamilelik riskini gündeme getirmektedir. Dolayısıyla hap kullanımının bırakılmasından sonra kısa bir süre içerisinde hamile kalabilmek mümkündür. Bununla beraber hapların alımının kesilmesi vücutta ani değişiklikler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınların bebeklerinin sağlığı açısından hap alımı belirli bir süre öncesinde bırakmaları gerekmektedir.

Peki, doğum kontrol hapı ne zaman bırakılmalı?
Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman BırakılmalıdırBu süre kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Uzmanlar bu sürenin 1 ile 3 ay arasında olması gerektiğini belirtiyor. Hemfikir olunan nokta ise doğum kontrol hapını bırakmanın ardından en az bir adet döneminin geçmesi gerektiği. Vücudun eski haline dönmesi ve doğurganlığın geri kazanılması için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Adet döneminin ardından baskılanan hormonlar yeniden devreye girerek yumurtlama düzenini eski haline döndürür.

“Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Bırakılmalı?” konusuyla birlikte hamileliğe hazırlık konusu da gündeme gelmektedir. Vücudun kendini toparlaması ve gebeliğe uygun bir hale gelebilmesi açısından sağlıklı bir yaşam stili benimsemek gerekmektedir. Doğum kontrol hapının bırakılmasından sonraki 3 aylık sürede sağlıklı bir beslenme programına uyulması gerekmektedir. Böylece hormonal düzenin sağlanması kolaylaşmakta ve sağlıklı bir hamilelik geçirme şansı artmaktadır. Bu üç aylık dönemde uzun süreli olmayan doğum kontrol yöntemleri uygulanarak daha planlı bir hamilelik gerçekleştirebilmek mümkündür.
 
Üst