Doğum kontrol hapını yutmayı unuttum ne yapmalıyım?

Uzman SühaN

Administrator
Doğum kontrol hapını yutmayı unuttum ne yapmalıyım?
bu konu;doğum konrol yöntemleri,doğum kontrol hapı hakkında bilgiler vermektedir

Doğum kontrol yöntemlerinden biride ,doğum kontrol haplarıdır.Gebelikten korunmak için doğum kontrol haplarının her gün düzenli bir şekilde alınması gerekir.Düzensiz alınan doğum kontrol hapları ara kanamalara ,gebeliğe yol aça bilir.Peki her gün düzenli bir biçimde aldığınız doğum kontrol hapını almayı bir gün unuttunuz,ne yapacaksınız?Konuyla ilgili ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

d1-29a.png

Yasmin veya diğer marka doğum kontrol hapını almayı unutma durumunda neler yapılmalı ?
Doğum kontrol Hapımı almayı (içmeyi) unuttum , ne yapmalıyım?
Doğum kontrol haplarını her gün unutmadan üstelik her gün aynı saatlerde almak çok önemlidir. Hapın içildiği saatler arasında en fazla 2-3 saat fark olması gerekir. Bir gün sabah ertesi gün akşam almak gibi fazla saat farkları olursa koruma özelliği azalır ve gebelik oluşabilir

Sadece bir gün hap almayı unutursanız:
Eğer sadece 1 hap almayı unutursanız ve bunun üzerinden 24 saatten fazla süre geçmemişse hatırlar hatırlamaz o unuttuğunuz hapı almalısınız ve sonraki günlerin haplarını da her zaman aldığınız saatlerde alarak haplara devam edebilirsiniz. (Örneğin salı günü alacağınız hapı unutmuşsanız bu hapı hatırlar hatırlamaz alın, çarşamba gününün hapını her zaman hap aldığınız saatte alın ve sonraki günler de yine normal saatlerde hapları alarak devam edin.) Tek 1 hap unutulan durumlarda (24 saatten fazla gecikme olmadan hatırlayıp alırsanız) ek korunma yöntemine gerek yoktur.

İki gün arka arkaya hap almayı unutursanız:
Eğer arka arkaya 2 gün yada daha fazla hap almayı unutmuşsanız bu durumda doğum kontrol yönteminin koruma etkisi geçmiş olabilir ve 7 gün boyunca ek bir korunma yöntemi de ekleyerek (prezervatif gibi) hapları birer birer almaya devam etmelisiniz.

Hapları almanızda bir düzensizlik olduğunu fark ettiğinizde yukarıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz veya kaç gün hap unuttuğunuzu hatırlamıyorsanız, çok karıştırmışsanız bu durumda o ayki kutu bitene kadar kondom gibi ek bir korunma yöntemi ile korunmanız ve birdahaki adetinizin ilk günü yeni bir kutu doğum kontrol hapına başlamanız sizi garantiye alacaktır. Adetiniz gecikirse gebelik testi yapmanız gerekir.

slm yardımcı olurmusunuz . doğum kontrol hapını yutmayı unuttuğumu yeni farkkettim kardeşimin düğünü vardır .o telaşla unutmuşum aradan 3 gün gecti hamile kalırmıyım?

Merhaba,

İki gün üst üste alınmayı unutulduğu zaman bile etkisini kaybediyor. Sizin 3 gün olmuş .Bu süre zarfın da birliktelik olmadıysa gebelik söz konusu olmaz.Bu aralar birliktelik söz konusu olursa mutlaka uygun bir yöntemle korunmaya çalışın.. İlacı unutmanız lekelenmeye , erken kanamaya da yol açabilir..

Peki, ben iki gün unutmuşum ilacı almayı. İkinci günün akşamı iki ilacı beraber aldım ancak devamında kanamam meydana geldi. Devam etmeli miyim ilaca ?

2 gün yada daha fazla hap almayı unutmuşsanız bu durumda doğum kontrol yönteminin koruma etkisi geçmiş olabilir ve 7 gün boyunca ek bir korunma yöntemi de ekleyerek (prezervatif gibi) hapları birer birer almaya devam etmelisiniz.

Geri