Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Doğum Korkusu (tokofobi )

  Konu, 'Gebelik' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  doğum korkusu, nedir, ne yapmalıyız, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar.


  [​IMG]


  ilk defa doğum yapacak bir kadında mutlaka doğum korkusu vardır. özelliklede benim gibi canı tatlıysa. peki doğum yapma korkusu nedir, nasıl yenmeliyiz yazımızda sizlere sunulmuştur melekler.

  Tokofobi sözcüğünü hiç duydunuz mu? Bu soruya yanıtınız “hayır” olsa bile Türkçe karşılığı olan, “doğum yapma korkusu” dur.

  Her ne kadar hamilelik ve doğum, insan doğasın bir parçası olsa da kişisel deneyimlere, karaktere ve cinselliği algılayış biçimine göre bazı kadınlar bu durumu doğalarına aykırı bir durummuş gibi algılayabiliyorlar. Dolayısıyla çoğu kadın, özellikle ilk hamileliğinde doğum yapma korkusu (tokofobi) taşıyabiliyor.

  Yapılan araştırmalar kadınların yaklaşık yüzde 20’sinin doğumdan korktuğunu ortaya koyuyor.

  Dr. Harika Bodur Öztürk, tokofobi ile ilgili şu bilgileri veriyor…
  Siz hangi tip tokobofiksiniz?

  Tokofobiyi birincil, ikincil ve depresif hastalık zemininde gelişen doğum korkusu olmak üzere üç kategoride inceleyebiliriz.

  Birincil tokofobiye sahip kadınlar, hamilelik oluşumundan önce bu korkuya sahiptir ve genellikle bu süreç çocuklukla erişkinlik arasındaki dönemde başlar.

  Etyolojide (hastalık etkenlerini inceleyen bilim dalı) sosyal, psikolojik ve psikodinamik etkenler bulunur.

  İkincil olgularda ise tokofobi, travmatik doğum sonrası gelişebildiği gibi ikinci evrenin uzadığı normal doğum, düşük, ölü doğum veya hamilelik sonlandırması sonrası da gelişebilir.
  İkincil tokofobi posttravmatik stres bozukluğuyla da ilişkilendirilir. Gece kabusları nedeniyle ciddi uyku bozuklukları da şikayetler arasındadır.

  Tokofobikler sezaryen sever

  Tokofobi, doğum öncesi depresyonun belirtisi olabildiği gibi, günümüzde tıbbi neden olmaksızın annenin isteğine bağlı sezaryen doğum oranlarını artırdığı da bir gerçek. Buna karşın tıbbi neden olmaksızın yapılan sezaryen doğumların yararlı olduğuna dair veri de mevcut değil.

  Doğum korkusu nasıl geçer?

  Doğum korkusunu azaltmaya yönelik araştırmalar 1920’li yıllardan itibaren yapılıyor. 1950’li yıllarda psikoproflaksi (olağandışı davranış biçimlerini önlemek ve kişinin çevreye uyum sağlaması için psikolojik yöntemler kullanılarak yapılan koruma yöntemi), 1990’lı yıllardaysa hipnozun etkileri, değerlendirilen yöntemler oldu.

  Ancak psikoproflaktik hazırlık kurslarının doğum süreci üzerine olumlu etki göstermediği anlaşılmış.

  Ryding’in yaptığı bir araştırmada doğum korkusu nedeniyle tıbbi gerekçesiz sezaryen doğum isteyen hamilelere, doğum öncesi kısa dönem psikoterapi uygulanmış ve daha sonra bu hamilelerin yüzde 50’sinin normal doğum gerçekleştirebildiği görülmüş. Dolayısıyla doğum korkusu yaşayan anne adaylarına psikoterapi uygulanması, bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir.
   
 2. aysegül87

  aysegül87 Hamiş Melek

  Kayıt:
  14 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1.018
  Beğenilen Mesajlar:
  64
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Almanya-Köln
  daha bende tokofobi cikmadi bakalim nezaman baslicak:)
   
  ASİMELEK bunu beğendi.
 3. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği
  yaa ben hamile değilim ama ilerde hamile olduğum zaman acaip derecede bu sorunu yaşayacağım heralde çok tırsıyorum :D:D allah tüm hamilelerimize hayırlı doğumlar nasip etsin.
   
Doğum Korkusu (tokofobi ) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum korkusu

  Doğum korkusu

  Sağlıklı bilgi edinin:Doktorunuzla konuşun kafanızdaki soruları söyleyin Kendizize zaman ayırın:Doğum öncesi aylarda rahatlamak için kendinize sizi rahatlatan aktivitelere vakit ayırmaya çalışın.Bu aktiviteler stresinizi atmanıza yardımcı olur. Yardım alın:Doğum korkusu günlük yaşamınızı olumsuz etkilerse bunu bir psikolokla konuşun Fiziksel ve duygusal endişeleri birbirinden ayırt...
 2. Doğum Korkusu

  Doğum Korkusu

  Sağlıklı bilgi edinin: Doktorunuzla konuşun ve kafanızdaki soruları paylaşın. Fiziksel ve duygusal endişelerinizi birbirinden ayırt edin: Fiziksel sonuçlardan duyduğunuz endişeler; doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarıyla normal düzeye çekilebilir. Ancak derinde yatan duygusal nedenlerden kaynaklanan doğum korkusu, doğuma dair doğru bilgilenmeyle giderilemeyebilir; psikolog...
 3. doğum korkusu ile nasıl baş ediyorsunuz?

  doğum korkusu ile nasıl baş ediyorsunuz?

  Doğum korkusu Doğum korkusu ile baş etmenin yolları Selam kızlar, sizler bu korkunuzla nasıl başa çıkıyorsunuz ben en çok doğum anının yani hangi doğum yöntemi ile doğurucaksın sohbetlerinden çok bunalıyordum eşim herkesi tembihliyordu :) konuyu açmayın diye siz neler yapıyorsunuz
 4. Takofobi (Doğum Korkusu) Nedir?

  Takofobi (Doğum Korkusu) Nedir?

  doğum korkusu, takofobi nedir, doğum korkusu hakkında Son yıllarda, psikiyatristler arasında en çok tartışılan konulardan birisi, kadının doğum şeklini seçip seçemeyeceğidir. Çoğunluğun iddiası, kadınların isteğe bağlı sezaryen doğuma alınması yerine, vajinal doğum (normal doğum) korkusunun üstesinden gelebilmeleri için psikolojik destek almaları gerektiği yönünde. İsveç ve...
 5. Doğum yapma korkusu (Tokofobi)

  Doğum yapma korkusu (Tokofobi)

  doğum yapma korkusu,doğum korkusu nasıl giderilir,doğum yapma korkusu nasıl geçer,doğum korkusu nedir,doğum korkusu nasıl yenilir Bilinçaltının derinliklerinde bulunan doğum yapmak korkusu, yaşanılan çevrenin etkileriyle,hikayeleriyle beslenen psikolojik bir rahatsızlıktır.Yaşanılan ülkenin sosyal ve kültürel yapısı,anneden kızına geçen doğum yapma korkusu tokofobiyi nesilden nesile...

Sayfayı Paylaş