Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Doğum Lekesi Nedir

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Doğum Lekesi Nedir nasıl geçer ve neden olur bu doğum lekeleri yaa bir yardım edin bilgi verin.
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Doğum Lekesi Neden Olur,  Doğum lekesinin gerçekte nedenleri Tam Olarak bilinmemektedir.
  Doğum lekesi, bir bebeğin derisinde görülebilir herhangi bir olağandışılıktır. Şişlik, çukurluk ya da renk değişikliğidir. Doğuştan olabileceği gibi, hemen sonra da ortaya çıkabilir. Deri gelişimindeki bir bozukluktan kaynaklanan bu tür izler normal olmayan damarlardan, pigment yapıcı hücre topluluğundan ya da deri yüzeyini ortaya çıkarmakla görevli üstderi hücrelerinden oluşabilir. Lekeler tıp dilinde, ”nevus” (birden çoksa nevi) olarak adlandırılır.

  Damarlardan oluşan doğum lekelerine ”vakküler nevi”, pigment hücrelerinden oluşana ”melanositik nevi” (ben), epidermisten oluşanlara da ”epidermal nevi” denir. Çil, doğum lekeleri arasında en yaygın olanıdır. Genellikle yüzde, boyunda ve kulaklarda bulunur.

  Doğum lekesinin Nedenleri
  Çoğunun bilinen bir nedeni yoktur. Bazı (daha ciddi) doğuştan bozuklukların nedeni bilinmekte, sözgelimi enfeksiyon, kızamıkçık gibi nedenlere bağlanabilmektedir; ancak doğum lekeleri için henüz böyle bir bağlantı kurulamamıştır.


  Geçici Doğum Lekeleri
  Damar topluluklarının oluşturduğu iki tür doğum lekesi vardır. Nevüs flammeus, şarap lekesi ve kapller nevüs gibi türleri içerir ve derinin üst tabakasında söz konusudur. Dmarlar genişlemiş olduklarından, deriye kırmızı renk verirler.
  Damar kökenli bir başka doğum lekesi de , daha sonradan damarların geliştiği ilkel dokudan oluşur. Başka bir deyişle bunlar, selim damar tümörüdürler. ”Çilek lekesi” ya da ”kavernöz nevüs” diye bilinirler.
  Güle benzeyen lekeler doğuştandır. Açık pembedirler., içlerinde ince damarlar vardır ve genellikle ensede, alnın ortasında ve gözkapaklarında görülürler. Büyük bir çoğunluğu çabuk solar ve bir yaşında yok olduklarından tedavi gerektirmezler.

  Kalıcı Doğum Lekeleri
  Şarap lekeleri, güle benzeyenlerden daha enderdir, ancak genellikle kalıcıdır.
  Bedenin her yanında olabilirler, ama çoğunlukla yüzde ve gövdenin üst bölümünde bulunurlar. Renkleri uçuk pembe, canlı kırmızı ve mor arasında, büyüklükleri ise birkaç milimetre ile birkaç santimetreye kadar değişebilir.
   
Doğum Lekesi Nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gönlümün Doğum Lekesi

  Gönlümün Doğum Lekesi

  Kırıklarından taç yaptım kendime.. Hayaller taşıyorum başımın üstünde.. Paramparça. Bir sonbahar rüzgarının dalından ayırdığı yaprağın kaderi gibi oradan oraya savrulmakla geçiyor ömrüm güç bu. Zor bedeller ödedim ömrümce ödüyorum halen zor zamanlar geçiriyorum acılarım öyle yoğun öyle çirkef ki ağlayamıyorum bile ama saklıyorum bana ait olanı gizliyorum yine de. Gözlerimi açmakta...
 2. Doğum Lekesi Aldırma Yolları

  Doğum Lekesi Aldırma Yolları

  Doğum Lekesi Aldırma Yolları nelerdir bıktım şu doğum lekelerinden bunlardan kurtulmanın yolları var mı
 3. Doğum Lekesi Aldırma Yolları nelerdir buyrun öğrenelim

  Doğum Lekesi Aldırma Yolları nelerdir buyrun öğrenelim

  Doğum Lekesi Tedavisi Doğum Lekesi Nasıl Giderilir Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda can sıkan ve bazen ruhsal çöküntülerede neden olan doğum lekeleri için çözüm önerileri sunuyor ve doğum lekelerinden kurtulma yolları hakkında ki bilgileri paylaşıma açıyoruz. Büyük çabalar ve sıkıntılı bir dönemden sonra BETA HCG testine baktığınızda hamile olduğunuzu anladınız. Çok şükür bebeğinizi...
 4. Doğum Lekesi Nasıl Giderilir

  Doğum Lekesi Nasıl Giderilir

  doğum lekeleri nasıl geçer doğum lekeleri için çözümler Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda kimi zaman ruhsal sorunlar yaratan ve daha bir çok olumsuz etkilere neden olan doğumsal lekeler için bu yazımızda etkili bilgilere değiniyor ve doğum lekeleri nasıl giderilir hepbirlikte öğreniyoruz Melek'ler. Suna Dumankaya’dan Yüzdeki doğum lekeleri için kür Akşamları bir armut kabuğunu...
 5. Doğum Lekesi Nedir Neden Olur ?

  Doğum Lekesi Nedir Neden Olur ?

  doğum lekesi doğum lekesi nedir Sevgili melekler, mutlaka siz de rastlamışsınızdır, kimisinin yüzünde kimisinin de vücudunda doğumdan sonra kalan bazı lekeler olabilir. Doğum lekesi denen bu lekelerin gerçek nedeni tam olarak bilinmiyor. Bu yazımızda doğum lekesi nedir diye merak edenler için ayrıntılı bilgiler veriyoruz sizlere.. Doğum lekesinin gerçekte nedenleri tam olarak...

Sayfayı Paylaş