Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Doğum Lekesleri Tedavisi Yöntemleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  doğum lekesi nedir doğum lekesi nasıl tedavi edilir


  Uzun uğraşlar sonrasında hamile kaldınız ve nihayet bebeğinizi kucağınıza aldınız. Canınızın bir parçası olan bebeğiniz de doğum lekesi olduğunu gördünüz. Halk arasında doğum lekeleri aşerme dönemi süresinde aşerilen yiyeceği yiyemeden oluştuğuna inanılıyor. Lakin bu inançları bir kenara bırakıyor ve doğum lekeleri tedavisi hakkında merak edilen tüm bilgilere değiniyoruz.


  [​IMG]

  • Doğum lekeleri çok yaygındır
  • Nedeni bilinmemektedir
  • Doğum lekelerinin çoğu sorun yaratmaz
  • Doğum lekelerinin çoğu tedavi gerektirmez
  • Doğum lekelerinin birçoğu zamanla yok olur

  Doğum lekesi nedir?
  Bebekler doğduklarında var olan ve genel olarak “doğum lekeleri” olarak tanımlanan birçok yaygın doğum lekesi bulunmaktadır. Doğum lekeleri, kan damarları (kan damarları kökenli urlar veya hemanjiyom olarak adlandırılır) yada pigment hücreleri (ben, et beni olarak adlandırılır) gibi normal olarak deride bulunan yapıların aşırı büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Nedeni bilinmemektedir. Doğum lekeleri, birçok bebek için önemli sorunlar yaratmadığı gibi, çoğu herhangi bir tedavi gerektirmez.

  Farklı doğum lekeleri nelerdir, nerelerde oluşurlar ve nasıl tedavi edilirler?


  MİLİA
  - Yeni doğmuş bebeğin yüzünde bulunan, sivilceye benzeyen küçük beyaz yumru ya da kistlere denir.

  - Kıl foliküllerinde oluşan yüzeysel deri kistleridir.

  - Alında,burun ve yanaklarda 1 mm çapında beyaz şekilde görülürler.

  - Birkaç hafta içinde kendiliklerinden düzelirler.

  Miliaria (Ter Retansiyon Sendromu)

  - Ter kanallarının mekanik tıkanması sonucu geçici , toplu iğne başı büyüklüğünde kabarcıklardır.

  - Genellikle sıcak ve nemli çevre koşullarında oluşur.

  - Daha çok kıvrım yerlerinde görülür.

  - Çocuğu serin yerde tutmalı ve banyo uygulanmalıdır.

  Zararsızdırlar ve tedavi ile kendiliğinden yok olurlar.

  Yeni doğanın Toksik Eritemi (Erytema Neonatarum)

  Belirtiler

  Kırmızı bir yüzey üzerinde kendini beyaz sivilceler ya da kabarcıklarla belli eden bir döküntü. 5-6 mm çapında ortaları pire ısırığına benzer sarımsı beyaz lezyonlardır.

  Nedeni bilinmemektedir.

  Özellikle doğumdan sonra ikinci günde görülürler. 1-2 haftada kendiliğinden kaybolur.

  Normal zamanında doğmuş bebeklerde takriben yüzde 50’si (premetüre bebeklerde daha az) doğumdan 1 ila 3 gün sonra toksik eritem geliştirirler. Genellikle yüzde , karın bölgesinde ve kol ve bacaklarda meydana gelir ve pire ısırığını andırır.

  Döküntüleri zararsızdır ve hiçbir tedavi gerektirmez , genellikle birkaç gün içinde geçer.

  Yeni Doğan Aknesi (sivilce)
  - Anneden geçen hormon etkisine bağlı, daha çok yanaklar, çene ve alında görülen bir akne vulgaris tablosudur.

  - Daha çok erkek çocuklarda rastlanılır.

  - Kısa sürede iyileşir. Genellikle tedavi gerektirmez.

  - Uzun süre devam eden vakalarda lokal tedavi uygulanabilir. Kortikosteroid içeren deri merhemleri yeni doğanlarda kullanılmamalıdır.

  Kan Damarları Kökenli Doğum Lekeleri (hemanjiyom)
  En yaygın hemanjiyom, yenidoğan bebeklerde yüzde 50’ye varan oranda boynun arka tarafında kırmızı düz bir leke olarak görülen salmon lekesidir. Bazen baş ya da boynun başka yerlerinde de oluşabilir. Yüzde oluşan salmon lekelerinin çoğu beş yıl içinde geçer. Ancak, boynun arka tarafındaki lekelerin kalma olasılığı fazladır.

  Kan damarlarından doğan kabarık doğum lekesi gerçek hemanjiyom ya da çilek hemanjiyomudur. Bu leke, doğumda var olan salmon lekesinin tersine doğumdan birkaç ay sonra görülür. Altı ay içinde hızla büyüyerek, büyüklüğü yarım santimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilen kırmızı kabarık ve yumuşak bir leke oluşturur. Bebeklerde yüzde 10’a varan oranda bu türhemanjiyom oluşabilir. Bu lekelerin çoğu tedavi edilmeden küçülür ve sonunda ortadan kaybolur. Bazen, göz, burun ya da ağız çevresi gibi belli alanlarda hızla büyüyen büyük bir lekenin tedavi edilmesi gerekebilir. Bu durumda, özel lazer tedavisi uygulanabilir. Bazen, doktorun verdiği ve ağız yoluyla alınan kortizonun kısa süre kullanılması bu büyük hemanjiyomlardan birinin büyümesini durdurur.

  Pigment Lekeleri
  Pigment lekeleri derinin üst tabakalarındaki normal pigmentlerin (melanosit/deriye renk veren hücre) artması sonucu oluşmaktadır. En yaygın olanı “Moğol Lekesi” olarak adlandırılan lekedir. Bu, en çok sırtın alt kısmında oluşan gri-kahverengi ya da mavi-gri renkli düz bir lekedir. Doğumda var olan bu lekeler zararsızdır. Buğday ya da koyu tenli bebeklerde daha yaygındır (Asyalı bebeklerin yüzde 90’nından fazlasında görülen bu lekenin Anglosakson bebeklerde görülme oranı yüzde 5’tir). Bu lekeler zamanla kaybolur. Doğuştan olan Melanosit (et beni/doğum beni), doğumda ya da ilk bir iki ay içinde ortaya çıkabilen ve pigmentlerin (deriye renk veren hücrelerin)büyümesi sonucu oluşan zararsız bir lekedir. Büyüklükleri milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilen bu lekeler, düz olan Moğol lekeleri ile karşılaştırıldığında, kabarık, kolaylıkla görülebilen ve hissedilebilen lekelerdir. Doğuştan olan birçok et beni, herhangi bir kanser riski taşımaz ve bu nedenle tedavi gerektirmez. Bununla beraber, bazen 20 santimetreden büyük olanı cilt kanserinin gelişmesinde risk faktörü oluşturabilir. Bu tür büyük et benleri için var olan tedavi yöntemleri ameliyatı ya da bazen lazer tedavisini kapsamaktadır.Çiller normal olarak doğumdan sonra oluşur. Pigmentlerin (deriye renk veren hücreler) ürettiği boya maddeleri ile renkleri koyulaşır. Çiller, çocukluk döneminde yanaklar, ellerin üst kısımları ve dirsekle bilek arası gibi vücudun en fazla güneş gören yerlerinde normal ile aşırı güneş ışınlarına maruz kalma sonucu oluşmaktadır. Çil oluşumu güneşten korunma ile önlenebilir. Et benlerinin çoğu doğuştan olmayıp, çocukluk ya da ergenlik çağında ortaya çıkabilir.
   
Doğum Lekesleri Tedavisi Yöntemleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gönlümün Doğum Lekesi

  Gönlümün Doğum Lekesi

  Kırıklarından taç yaptım kendime.. Hayaller taşıyorum başımın üstünde.. Paramparça. Bir sonbahar rüzgarının dalından ayırdığı yaprağın kaderi gibi oradan oraya savrulmakla geçiyor ömrüm güç bu. Zor bedeller ödedim ömrümce ödüyorum halen zor zamanlar geçiriyorum acılarım öyle yoğun öyle çirkef ki ağlayamıyorum bile ama saklıyorum bana ait olanı gizliyorum yine de. Gözlerimi açmakta...
 2. Güneş lekesi tedavisi

  Güneş lekesi tedavisi

  güneş lekesi tedavisi, çil lekesi tedavisi, hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar Güneş ve çil lekelerinizden kurtulmak, sizin için bir hayal mi? O hayaliniz geçrek olacak Melek'ler:) Çünkü biz bu makalemizde güneş ve çil lekesi tedavi yöntemlerini ele aldık:) Çil ve güneş ışınlarıyla ortaya çıkan güneş lekeleri hastalık değildir ama ciddi kozmetik kusur olarak algılanabilmektedir....
 3. Doğum Lekesi Nedir

  Doğum Lekesi Nedir

  Doğum Lekesi Nedir nasıl geçer ve neden olur bu doğum lekeleri yaa bir yardım edin bilgi verin.
 4. Tüp bebek tedavisinde doğum oranını artıran yöntemler

  Tüp bebek tedavisinde doğum oranını artıran yöntemler

  Özel Smyrna Art Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Dal Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şaban Adakan, tüp bebek tedavilerinde gebelik oranı ve doğum oranlarını arttıran yöntemler hakkında bilgiler verdi. Time Lapse Tekniği İle Embriyolar Sürekli Takip Ediliyor Tüp Bebek laboratuvarlarında kaliteli ve rahim içine yerleşme olasılığı yüksek olan embriyoyu (bebek taslağı)...
 5. Bebeklerde doğum lekesi nedenleri ve tedavisi

  Bebeklerde doğum lekesi nedenleri ve tedavisi

  Doğum lekesi bebeklerde görülen bir cilt sorunudur. Fetal gelişim sırasında normal hedeflerine ulaşamayan çeşitli normal doku veya pigment tiplerinden oluşur .Çoğu doğum lekesi küçüktür ve tıbbi problemler oluşturmaz.En yaygın doğum lekeleri pigment üreten hücrelerden (melanositler) veya kan damarlarından oluşur.Nadiren, bazı doğum lekeleri daha ciddi tıbbi bir sorunun ipucu olabilir....

Sayfayı Paylaş